środa, 07 października 2020 11:26

Rolnicy blokują drogi w proteście przeciwko zmianom w ustawie

 

Hasła o niszczeniu rolnictwa i sprzeciw wobec propozycjom zmian w ustawie o ochronie zwierząt znalazły ujście w blokadzie dróg na terenie powiatu gnieźnieńskiego.  

W środowy ranek spora grupa rolników z powiatu gnieźnieńskiego, decydując się na podjęcie bardziej radykalnych kroków wobec planów rządzących, zdecydowała się na zablokowanie dróg. Powodem jest propozycja zmian w ustawie, dotycząca ustawie o ochronie zwierząt, która zdaniem rolników znacząco odbije się na całej tej gałęzi gospodarki. Około 60 ciągników rolniczych zjechało się w środowy ranek na ul. Gdańską przy drodze prowadzącej na Pyszczyn, skąd wyruszyli ulicami Gniezna manifestując swój sprzeciw. Podobne protesty odbyły się także w innych częściach powiatu, a także kraju. 

- Głównie chodzi o tzw. piątkę Kaczyńskiego, która ma wejść w życie - chodzi o zwierzęta futerkowe i ubój rytualny, który bardzo uderzy w wieś, gdzie na dziś 80% bydła opasowego jest eksportowane. Jeśli ten ubój zostanie wstrzymany, to nie chodzi tylko o bydło, bo to szersze spektrum, to ceny już zaczynają spadać, choć ta ustawa jeszcze nie weszła w życie. Za tym przyjdą inne konsekwencje, rolnicy przestaną kupować zboże - mówi jeden z protestujących i dalej dodaje: - Oczekujemy, że rząd zwróci na nas uwagę i się przychyli do tej ustawy lub ją w całości odrzuci. Ja jestem rolnikiem, hodowcą, a każdy z nas kto nim jest, co zrobi z tym zbożem i wszystkim, jeśli hodowla zostanie zaprzestana? Rolnicy zaprzestaną produkcji zwierzęcej, to co będzie z tym zbożem? Kto to będzie kupował? Zachód chce, byśmy zaprzestali swojej hodowli, a oni będą słali do nas swoje, niekoniecznie tak zdrowe, jak nasze.

 

- Nasz rząd nie dba o interesy polskich rolników, tylko zachodnich i interesuje ich co myśli Bruksela a nie rolnicy w naszym kraju. Nie można gałęzi gospodarki, która normalnie napędza całą pozostałą, która jest ostatnią, jaka pozostała w polskich rękach, teraz stawia się nas przed ścianą i nas się niszczy. Ile my eksportujemy na Zachód produktów i ile przynosi to pieniędzy Skarbowi Państwa? - pyta inny rolnik, który oburzony dodaje: - Ceny spadną, my nie będziemy produkować, to kto będzie tę paszę dla bydła kupować? Tak samo jest z drobiem. Jesteśmy potęgą w produkcji drobiu w Europie. Producentom drobiu się utrudnia, teraz także norek. Norki są na czele tej piątki Kaczyńskiego, ale tu nie chodzi tylko o nich, bo to jest pretekst. Niszczy się wszystkie gałęzie produkcji rolniczej.

Ciągniki wyruszyły w drogę ul. Gdańską przez Winiary, gdzie rozdzielały się w rejonie Wiaduktu Solidarności - jedna kolumna zawróciła, inna zjechała na Trasę Zjazdu Gnieźnieńskiego w kierunku Bydgoszczy i dalej na Jankowo Dolne, a trzecia w kierunku Poznania i dalej na ul. Kostrzewskiego. W tym samym czasie podobne protesty odbywają się na innych drogach powiatu gnieźnieńskiego. Manifestacja ma trwać nawet do godziny 13.

26 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 09 października 2020 17:33 napisane przez wilk

  Łukasz--- przecież twoi idole z lewicy i plajtformy ubywatelskiej poparli w większości tą ustawę,pisiory byli częściowo przeciwni,więc miej pretensje do swoich gamoni,którzy jak rządzili 8 lat to jakie nam zwykłym ludziom obniżyli podatki ????? Wymień choć jeden,to samo w samorządach ,w miastach,w GNIEŹNIE rządzi już od dawna przemalowana KOMUNA czy to były Kowalski czy dziś Budasz i jakie nam mieszkańcom PODATKI OBNIŻYLI przez te lata swoich nierządów ???????? No wymień choć JEDEN !!!!!! NIE jesteś w stanie,bo takich nie ma,a ludzie IDIOCI i FRAJERZY,tak można określić w najgrzeczniejszych słowach,WYBIERAJĄ DALEJ takie WŁADZE w naszym Gnieźnie,ale i w innych miastach także !!! Jak to inaczej nazywać ?????

 • Link do komentarza wilk piątek, 09 października 2020 17:21 napisane przez wilk

  Przypominam jeszcze raz,z hodowli norek,lisów i szynszyli państwo polskie NIE MA NIC !!!!!!Nawet jest budżet państwa na minusie,bo musi zwracać podatek VAT,ponad 80 procent to są fermy z kapitałem zagranicznym u nas produkujące,a przy okazji zanieczyszczające środowisko okoliczne,tak jak to opisywał poprzednik w komentach !!!! Do tego norki są szkodliwe dla naturalnego środowiska,gdy uciekną z hodowli,a tak jest w wielu przypadkąch ,ponieważ niszczą drobną zwierzynę i ptactwo lęgowe,rozmnażając się przy tym niszczą i wypierają nasze europejskie gatunki gatunki !!!!
  Co do uboju rytualnego to jest to zaledwie ułamek procenta,więc po co ten raban rolników,WARTO DLA paru SREBRNIKÓW ,bić mięso koszer lub halal ,dla sekt wyznaniowych?????

 • Link do komentarza Damian piątek, 09 października 2020 08:14 napisane przez Damian

  Ci ludzie z Knesejmu, czy EU nie są tam dla naszej przyjemności, a dla okupacji. Dobrze, że chociaż ktoś przeciw temu protestuje. Niedługo wam, przegrzanym i zadowolonym eurokołchoźnikom, którzy narzekacie na nich też będzie niedobrze, gorzej niż rolnikom z których się śmiejecie.

 • Link do komentarza komentator czwartek, 08 października 2020 16:11 napisane przez komentator

  Ludzie pomyślcie trochę. Rolnicy zyja z zwierząt gdy wprowadzą tą ustawe to rolnicy zbankrutują. Nie można ich obwiniać czy wy siebie słyszycie? Obwiniacie niewinnych ludzi, rozumiem zrobili zator na drogach ale co oni cóż oni mogli innego zrobić? Za nim coś zapiszecie pomyślcie chwile dobrze?

 • Link do komentarza Filip czwartek, 08 października 2020 14:23 napisane przez Filip

  wstydzcie się , brak wam skromności. Sprzęt za miliony z dopłat za nasze podatki. Dop wideł!!!!

 • Link do komentarza Batman czwartek, 08 października 2020 11:26 napisane przez Batman

  Norki natychmiast zlikwidować!
  Mieszkam przy fermie norek 300m mam dom śmierdzi prawie co dnia syf kompletny.Okolicznymi rowami leci czerwony syf gnojówka od tych norek.Okoliczne pola są skażone tym ,a gnoju od jednej fermy są tysiące ton i lezy w środku pola(ukryte w kukurydzy) bez żadnej płyty gnojowej ani żadnego szamba nie potrzeba
  Norki są niesamowitym trucicielem środowiska!
  Ustawa 5 jest głupia norki powinny być oddzielną ustawą od reszty.
  Norki zapisano jako produkcja rolnicza i to był kiedyś wielki przekręt bo to nie ma nic wspólnego rolnictwem.Świnie czy krowy,bydło nie zatruje tak środowiska jak norka.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 08 października 2020 09:48 napisane przez wyborca

  Łukasz, a twój rząd PO - PSL - poprzednicy obecnego, nakradł tyle, że latami nie dojdziemy do równowagi. więc raczej milcz, jak nie potrafisz sensownie oceniać sytuacji. Rolników wykańczają przede wszystkim UE oraz pseudoekolodzy, to sa sprzymierzeńcy twoich idoli.

 • Link do komentarza myslę że czwartek, 08 października 2020 07:18 napisane przez myslę że

  CO DROBIU ( KUR, KACZEK , INDYKÓW ) TO RZECZYWIŚCIE UBÓJ RYTUALNY POWINIEN BYĆ ZACHOWANY. Dlaczego bo w przeciwnym razie całe nasze rolnictwo padnie. Natomiast ubój rytualny bydła powinien być zabroniony. A o hodowli zwierząt na futra to też powinniśmy w Polsce zapomnieć.

 • Link do komentarza władysław pawlak czwartek, 08 października 2020 01:53 napisane przez władysław pawlak

  wszyscy ludzie co dzis poniesli jakie kolwiek straty w zwiazku z blokada drog przez agro unie i rolnikow.. finansowe.. przewoznicy.. firmy ubezpieczeniowe oraz indywidualni obywatele oraz straty moralne za nie odebrane dzieci ze szkół i przedzszkola. wizyty lekarskie ktore przepadły spóżnienie na pogrzeb by porzegnac najblisza osobe itp,,,..prosze o kontakt w odpowiedziach na ten komunikat w komentarzach bedzie zlożony wniosek do sadu przeciwko agro uni i rolnikom za poniesione straty w zwiazku z tym ze blokady byly na terenie powiatu gnieznieskiego w 1 kolejnosci bedzie złozony wniosek do sadu w gnieznie . prosze zabezpieczenie wszystkie dowody z kamer samochodowychzdjec i tych z portali i tv tachografow rachunkow faktur recept itp. by dochdzic swych praw w panstwie demokratycznym.wystapimy rowniez do policji o oszacowanie kosztow zwiazanych z zabezpieczeniem pikiety i kopii nagran zgłoszen interwencji w tych godzinach i ich brakow.

 • Link do komentarza władysław pawlak środa, 07 października 2020 23:51 napisane przez władysław pawlak

  Dotacje do wszystkiego nawet do gnoju, krus 300zl na 5 czlonkow rodziny im sie nalezy a ze teraz swiniom trzeba godziwe warunki zapewnic anie majbachy kupowac to zle!!!! ludzie do pracy dojechac nie mogli!!!by zarobic pieniadze aby kupic ich produkty! Ludzie kupowac zarcie z zagranicy!!!Jak susza to kredyty bez oprecontowania .AA wogole polskie drogi nie sa wiesiniakow bo zlotowki nie dokładaja .Jak sie jedna reka bierze pieniadze z UNI to warunki Trzeba przyjac!!!! CHYBAZE ODDACIE WSZYSTKO tylko wy macie najwiecej korzysci . A policja w szpalerze by im nie przeszkadzano suma sumarum .JEDNO Z ROLNICTWA BATA I GNAC TO WARZYSTWO!!!!!!

 • Link do komentarza ab środa, 07 października 2020 21:24 napisane przez ab

  @ Piotr
  "Biedni" rolnicy zajechali swoimi traktorami po 300 tysięcy za sztukę. "
  A ile ma kosztować traktor jak stare się rozsypały?

  Bankiera do rolnika porównywać. :) Skoro tam tak dobrze to chwytaj za grabie i na pole. Na co czekasz?

  @ Pracownik
  Pod Sejmem na trawniku będą mogli się miesiącami siedzieć, a jak spróbują zablokować gmach to zostaną spałowani. Rozumiesz?

 • Link do komentarza Łukasz środa, 07 października 2020 20:24 napisane przez Łukasz

  A najlepsze jest to, że obecny, nieudolny rząd został wybrany właśnie głównie głosami mieszkańców wsi. Teraz, gdy ten nieudolny rząd podejmuje kolejne, durne decyzje, owi mieszkańcy wsi utrudniają za karę życie mieszkańcom miast, w których PIS przegrał z kretesem. Zlikwidować KRUS i normalnie płacić ZUS jak każdy, uczciwy, samozatrudniony przedsiębiorca, czy to płytkarz, murarz czy elektryk. Kolejna po górnikach grupa roszczeniowa, której ciągle źle.

 • Link do komentarza Rysiu środa, 07 października 2020 20:01 napisane przez Rysiu

  Maja rozmach ..skur...

 • Link do komentarza Gnieznoniktmnieniezno środa, 07 października 2020 19:50 napisane przez Gnieznoniktmnieniezno

  ja nie żałuje rolników, w wyborach parlemantarnych dali pisowi 56 procent głosów więc cierp ciało co chciało. Mądry rolnik po szkodzie, a jeszcze będzie śmiesznie jak przez wojaże pisu unia utnie dotacje i nie będzie nowego johna deerea

 • Link do komentarza bobhaus środa, 07 października 2020 19:20 napisane przez bobhaus

  Panowie rolnicy ! A właściwie producenci rolni .Rozumiem wasze obawy ale od tego są służby państwowe jak i organizacje pozarządowe by kontrolowały dobrostan zwierząt. Kiedyś dawnymi laty zwierzęta inwentarskie miały wybiegi na które mogły wyjść. Dziś w producenci rolni , tak tak producenci rolni a nie rolnicy. Mają wielkie fermy z których zwierzęta nie wychodzą na światło dzienne. Cały czas stoją w oborach i chlewniach. Kurniki do wielkie fabryki mięsa gdzie ptaki nie widzą Słońca. Kury nioski w klatkach przy braku ruchu. Dziś jedynie konie , kozy i owce widzą pastwiska i są na wybiegach. Tragiczny los norek i lisów hodowlanych znamy szerzej z filmu który był niedawno pokazywany w TV i opisany w prasie. Tak na marginesie to właśnie Panowie hodowcy norek i lisów właśnie was wykorzystują by załatwić swój interes. Interes nietykalności ich krwawych biznesów . Bo samych hodowców norek i lisów jest niewielu. Powiedzcie Panowie producenci rolni co robicie z folią używaną do sianokiszonek?
  Co robicie z opakowaniami po chemii używanej w produkcji roślinnej. Tak chemii nawozowej jak i ochrony roślin? Co robicie ze sznurkiem plastikowym używanym przy zbiorze słomy i siana? Producent rolny którego znam zakopuje to wszystko na terenach które dzierżawi a także na własnych . Powiedzcie Panowie dlaczego mieszacie gnojowicę z zawartością waszych szamb i tą miksturę rozlewacie na własne pola? Dlaczego stosujecie nawozy mineralne przy brzegach jezior i rzek? I to pomimo stref ochronnych wód . Tak jak producenci wyrobów przemysłowych również musicie być kontrolowani .Tutaj nie ma taryfy ulgowej. Jesteście producentami rolnymi i prowadzicie biznes na którym zarabiacie. Do tego polski i europejski podatnik dopłaca do waszej produkcji. To nie może być puszczone samopas . To musi być unormowane prawnie.

 • Link do komentarza Do Piotr środa, 07 października 2020 18:25 napisane przez Do Piotr

  Weź kredyt, kup sobie traktor i spłacaj go przez 10 lat jeśli zazdrościsz.
  Małe utrudnienia dla kierowców w porównaniu z tym co czeka rolnictwo po podpisaniu ustawy.

 • Link do komentarza Wyborca środa, 07 października 2020 18:07 napisane przez Wyborca

  Za robotę niech się biorą. Głosowali na PiS to teraz mają.

 • Link do komentarza anna środa, 07 października 2020 17:08 napisane przez anna

  A kto im pomoże spłacić kredyty i to nie takie małe jak mój za pralkę..... oni kupują sprzęt żeby pracować tak jak ja auto żeby dojechać do pracy. Rozumiem ich i jestem z nimi...a produkcję która prowadzą czy to kury, czy krowy czy też futerka to lata inwestycji i praktyki w hodowli!!! a ja zjem i filecika i wołowinkę a futerko założę, komu to przeszkadzało? Niedawno nutrie hodowano.... noszono... króliki...

 • Link do komentarza avalon środa, 07 października 2020 16:51 napisane przez avalon

  AWS (PO-PiS) to niezatapialny od ponad 30 lat reżim stworzony i wspierany przez obce i wrogie Polsce służby specjalne (głównie Watykan/Rzym, Waszyngton i Berlin).
  Niszczą ten kraj prowadząc go jednocześnie w kierunku kolejnej wojny krzyżowej.
  Mają pełną władzę i niszczą jakąkolwiek opozycje zanim ona się rozwinie.
  WOLNA POLSKA!

 • Link do komentarza Kargul z miasta środa, 07 października 2020 16:40 napisane przez Kargul z miasta

  Po pierwsze trzeba było się zastanowić na kogo się głosowało. Po drugie bieda wyjechała protestować ciagnikami za kilkaset złotych. Po trzecie protestować to zapraszam na Nowogrodzka A nie utrudniać życie mieszkańcom! Po czwarte dla większego zysku pasą swoje zwierzęta różnymi antybiotykami i paszami tzn. swinstwem, które później my zjadamy bo dla nich jest najważniejsza jest kasa A nie zdrowie innych. No i w końcu powinni zrobić porządek z tym ich Krusem ! Kilkanaście złotych na kwartał, kiedy normalnie pracującym zabierają setki złotych! Skandal
  Ani trochę nie jest mi ich żal !

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane