piątek, 18 września 2020 08:05

Upamiętniono tych, którzy przyjęli atak ze Wschodu

 

W czwartkowy wieczór odbyły się uroczystości, w trakcie których upamiętniono 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę broniącą się przed najazdem niemieckim.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej, sprawowanej w kościele pw. św. Trójcy, w trakcie której modlono się w intencji poległych lub pomordowanych w trakcie sowieckiego najazdu na wschodnie granice II Rzeczypospolitej. Wspominano przy tym także tych, którzy wkrótce po tym zdarzeniu zostali zesłani w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego, skąd wielu już nigdy nie powróciło w swoje rodzinne strony.

Wkrótce po nabożeństwie, wszyscy udali się pod tablicę katyńską, gdzie do zgromadzonych przemówił Janusz Sekulski, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W swoich słowach podkreślił odwagę i męstwo Korpusu Ochrony Pogranicza oraz oddziałów Wojska Polskiego, które w nierównej walce musiały poddać się sowieckiej przewadze przy niejasnych rozkazach płynących z góry. Na koniec przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze w miejscu pamięci.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane