Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 sierpnia 2020 11:27

Kilka nowych zakażeń i dwa nowe ogniska w regionie

 

Osoby biorące udział w rodzinnym spotkaniu wspólnie zakaziły się koronawirusem. Kolejny przypadek to zakład pracy, ale jak przyznaje Sanepid - przestrzeganie reżimu sanitarnego spowodowało, że nie doszło do zakażenia większej ilości osób.

W chwili obecnej na terenie Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego już 189 osób ma potwierdzonego koronawirusa. Poza przypadkami, które są wyleczone, wzrosła liczba aktywnych zakażeń - obecnie jest ich już 12 - poinformował nas Sanepid.

- Stan zdrowia osób hospitalizowanych jest dobry i generalnie muszę powiedzieć, że mamy więcej przypadków, jeśli chodzi o aktywne zakażenia. Na dziś mamy 12 aktywnych zakażeń koronawirusa, z czego dwie osoby są hospitalizowane - informuje Anna Stejakowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie. Do przypadków, o których informowaliśmy ostatnio, od dzisiaj doszły kolejne.

Jak poinformował nas Sanepid, obecnie 41 osób przebywa w kwarantannie z mocy decyzji inspektora sanitarnego. Dodatkowo wczoraj objęto 13 osób nadzorem epidemiologicznym: - Na dziś mamy dwa aktywne ogniska epidemiczne - jest to ognisko domowe, gdzie narażenie było na skutek uroczystości rodzinnej. Zachorowały w tym ognisku 4 osoby. Drugie ognisko, obejmujące 2 osoby, dotyczy zakładu pracy - mówi Anna Stejakowska. Uroczystość rodzinna, o której mowa w tym przypadku, to wydarzenie w małym gronie.

Skąd wzięły się pierwotne źródła nowych zakażeń? - Z naszych dochodzeń na podstawie wywiadów epidemiologicznych można stwierdzić, że jest to związane z przemieszczaniem się osób - niektóre z nich podróżowały po całej Polsce. Myślę też, że nie wszyscy przestrzegają zasłaniania ust i nosa. W tym zakładzie pracy, w którym stwierdziliśmy ognisko, to że pracownicy nosili maseczki i był ten reżim wdrożony, skutkiem jest to iż nie ma dużej liczby osób zakażonych - przyznaje Anna Stejakowska, apelując o przestrzeganie tego, by nosić zakrycia na usta i nos.

3 komentarzy