czwartek, 20 sierpnia 2020 11:06

Upamiętnią wybuch wojny i zamordowanych na Dalkach

  UM (opr)
Upamiętnią wybuch wojny i zamordowanych na Dalkach źródło: UM

Za niespełna dwa tygodnie odbędą się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Tym razem zaplanowano je w innym miejscu.

Uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się pod Pomnikiem Polaków rozstrzelanych na Dalkach, znajdującym się w parku za siedzibą parafii pw. Matki Zbawiciela (ul. Ks. Antoniego Ludwiczaka 20).  Uroczystość poprzedzi msza św. w intencji pomordowanych o godzinie 16:00 w kaplicy pw. Matki Zbawiciela.

Pomnik Polaków rozstrzelanych na Dalkach znajduje się w parku, za siedzibą parafii pw. Matki Zbawiciela. Postawiony został w 1959 roku i upamiętnia on 24 Polaków rozstrzelanych w tym miejscu przez hitlerowców w listopadzie 1939 roku. Byli oni zakładnikami pochodzącymi z podgnieźnieńskich miejscowości: Drachowa, Gębarzewka, Kłecka, Owieczek, Przysieki i Świniar.

W związku z panującymi obostrzeniami, w trakcie obchodów obowiązywać będzie dystans społeczny. Prosimy także uczestników powyższych wydarzeń o zakrycie nosa i ust. Osoby, które będą chciały dotrzeć na miejsce samochodami, mogą pozostawić je na parkingu przy kaplicy, oraz w razie potrzeby za nią. Wjazd odbędzie się główną bramą.

Przy okazji obchodów związanych z rocznicą, w holu Urzędu Miasta Gniezna, od 1 do 4 września, znajdować się będzie mini wystawa. Planowane eksponaty to m.in. maszyny do pisania, lampy naftowe, aparaty, żelazka, które użytkowane były w czasie wojny. Eksponaty będą wypożyczone z Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie. Wystawa będzie dostępna w godzinach działania Urzędu.

1 komentarz

  • Link do komentarza z Dalek czwartek, 20 sierpnia 2020 12:24 napisane przez z Dalek

    Kto jest organizatorem tych uroczystości i dlaczego dopiero po ponad 70 latach przypomniało się organizatorom o tej smutnej tragedii?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane