piątek, 14 sierpnia 2020 07:45

Oświadczenie komitetu ws. upamiętnienia 100. rocznicy zwycięstwa

  mn
Oświadczenie komitetu ws. upamiętnienia 100. rocznicy zwycięstwa zdjęcie nadesłane

Przedstawiamy oświadczenie Społecznego Komitetu Upamiętnienia 100. rocznicy Zwycięstwa w Wojnie Polsko-Bolszewickiej, które zostało do nas przesłane.

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą Cudu nad Wisłą, Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która powstrzymała najazd komunizmu na Polskę i Europę, pragniemy poinformować Państwa o stopniu realizacji naszego przedsięwzięcia, jakim jest upamiętnienie tego historycznego wydarzenia w postaci Kolumny Zwycięstwa.

Mając na uwadze krótki czas niezbędny do skompletowania całej dokumentacji i uzyskania koniecznych zezwoleń, odbyliśmy bardzo rzeczowe spotkanie w Urzędzie Miasta z prezydentami Jarosławem Grobelnym, Michałem Powałowskim, przedstawicielami starostwa oraz szefami poszczególnych wydziałów zaangażowanych w projekt. Na sugestię ratusza, by przesunąć w czasie odsłonę Kolumny Zwycięstwa tak, aby urealnić proces legalizacji, postanowiliśmy przełożyć datę wydarzenia na dzień 26 września, kiedy to przypadnie 100. rocznica bitwy niemeńskiej, która przypieczętowała tryumf w wojnie z bolszewikami. Podobnie zresztą zaakceptowaliśmy zaproponowane nam miejsce postawienia kolumny. Na spotkaniu uzgodniliśmy kolejność działań administracyjnych. Fizyczna realizacja kolumny jest mocno zaawansowana, jesteśmy natomiast na etapie oczekiwania na niezbędne pozwolenia ze strony urzędu miasta i mamy nadzieję, że wszelkie procedury zostaną dokonane we właściwym czasie.

Z niepokojem natomiast przyjęliśmy pojawienie się petycji „nie dla kolumny”, która nerwowo i kłamliwie napisana przez środowiska nieprzychylne kultywowaniu patriotycznych wydarzeń, wprowadza mieszkańców Gniezna w błąd. Autorzy petycji zarzucają nam walkę z zielenią miejską oraz niezgodne z prawem budowlanym posadowienie kolumny. Dziwi nas również, że petycja porusza kwestie, które omawiane były na spotkaniu w ratuszu i pojawiła się w internecie tego samego dnia zaraz po spotkaniu roboczym. Trudno komentować fakt, że podpisali się pod nią urzędnicy miejscy, co wydaje się być niedopuszczalnym w sytuacji, kiedy ich zwierzchnicy przychylnie odnoszą się do całego przedsięwzięcia.

O wszystkich kolejnych krokach będziemy Państwa na bieżąco informować.


Społeczny Komitet Upamiętnienia 100. rocznicy
Zwycięstwa w Wojnie Polsko -Bolszewickiej

4 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 18 sierpnia 2020 20:43 napisane przez czytelnik

  Polska, ale nie tylko, każdy Polak i ten starszy i ten młody powinien wiedzieć, ze tylko na historii można tworzyć państwowość. Ale wy, taki podpisujący się "kombatant" i inni nie znacie pojęcia tradycji, kultury, patriotyzmu ale także i wiary, bez której nie ma uczynków, także tych walecznych.

 • Link do komentarza Zocha sobota, 15 sierpnia 2020 09:53 napisane przez Zocha

  Do Kombatant
  Drogi Kombatancie zapewne w 1920 roku szedłeś z armią Budionnego i trudno Tobie zrozumieć, że są ludzie, którzy chcą uczcić pogrom bolszewickiej zarazy. Schowaj swoje lewicowe poglądy i pogódź się z myślą, że istnieje NIEPODLEGŁA POLSKA

  amen

 • Link do komentarza Do Kombatanta sobota, 15 sierpnia 2020 09:49 napisane przez Do Kombatanta

  Zastanawiam się, jakim "kombatantem" Pan jest - mo? sb? Przepraszam, że dopytuję, ale zniesmacza mnie fakt, że w Gnieźnie, mieście, w którym zaczęła się Polska odmawia się uhonorowania tej polskości, za którą w 1920 ginęli także Gnieźnianie. Kolumna musi stanąć, wbrew lamentom pieniaczy. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Kombatant piątek, 14 sierpnia 2020 08:50 napisane przez Kombatant

  Patriotyzm to nie takie partyzanckie działanie jak Wasze. Taka rocznica powinna łączyć Gnieźnian a Wy polityczna wrzutką podzieliliście. Takie rzeczy się konsultuje, rozmawia, przekonuje....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane