środa, 05 sierpnia 2020 08:10

Odbudowali kapliczkę zniszczoną przez okupanta

  mnopr
Odbudowali kapliczkę zniszczoną przez okupanta zdjęcie nadesłane

W połowie sierpnia odbędzie się poświęcenie kapliczki u zbiegu ul. Wrzesińskiej i Wiejskiej, którą mieszkańcy społecznie odbudowali wzorem tej, jaka stała tu przed laty.

Trzy lata zajęło Komitetowi Odbudowy Kapliczki Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia jej odbudowanie po ponad 70 latach od zniszczenia. Powstała ona w 1891 roku, u zbiegu ówczesnej drogi prowadzącej do Wrześni i na Pustachowę, daleko na przedmieściach Gniezna. W trakcie II wojny światowej okupant niemiecki wielokrotnie dawał wyraz temu, że za nic ma nie tylko polskie pomniki, ale także obiekty dotyczące wiary i w 1943 roku kapliczka została zburzona.

Po zakończeniu wojny rozpoczęły się starania by figura Matki Bożej wróciła na dotychczasowe miejsce. Niestety w okresie PRL-u nie było to możliwe, i do tematu powrócono dopiero po 1989 roku. Inicjatorem odbudowy był Tadeusz Szalczyński, który pomimo starań nie doczekał realizacji tego projektu. W trzy lata po śmierci Tadeusza Szalczyńskiego, 25 listopada 2015 roku zawiązał się komitet odbudowy kapliczki, który zrealizował ostatnią wolę pana Tadeusza.

W maju 2017 roku po uzyskaniu stosownych pozwoleń nastąpiło rozpoczęcie prac budowlanych, które zakończyły się w lutym 2020 roku. Kapliczka zwieńczona została oryginalnym, pochodzącym z 1891 roku krzyżem, który ocalał z wojennej pożogi.

Uroczyste poświęcenie odbudowanej Kapliczki Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia nastąpi w niedzielę 16 sierpnia 2020 roku o godzinie 10:15. Po poświęceniu w kościele Matki Bożej Miłosierdzia o godzinie 11:00 odprawiona zostanie msza święta dziękczynna.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Sunia sobota, 08 sierpnia 2020 22:17 napisane przez Sunia

  Wycieczki będą masowo przyjeżdżać ! Tylu kościołów i kapliczek to chyba nigdzie nie ma!Może Gniezno chce się załapać na rekord ?

 • Link do komentarza porzundek piątek, 07 sierpnia 2020 10:14 napisane przez porzundek

  marek, ale o co ci chodzi? Jak jesteś na Dalkach to jako turysta zwiedzasz osiedle czy raczej przyjeżdżasz do kogoś w odwiedziny i możesz zapytać o wyrzucenie odpadu do jego śmietnika? Nie bądź smieszny. Śmietników nie ma na osiedlach w całym kraju, a jedynie są w miejscach najczęściej uczęszczanych, tj. centrum miasta i główne drogi lub miejsca skupisk ludzkich.
  Odpowiadając na pytanie o psa - jak stać cię na kundla, to stać cię też na utylizację odpadu we własnym zakresie. Roszczeniowość społeczeństwa pod egidą pisu rośnie do rozmiarów niebotycznych.

 • Link do komentarza marek czwartek, 06 sierpnia 2020 14:52 napisane przez marek

  @porzundek: głupi czy tylko udajesz?
  - sprzątasz po psie gdzie to wyrzucić,
  - przyjedziesz z innego miasta, wypijesz napój, gdzie masz wyrzucić butelkę,
  - itp itd
  Mam wtargnąć na czyjąś posesję i wpakować mu śmieci do pojemnika?

 • Link do komentarza Marek S. czwartek, 06 sierpnia 2020 11:26 napisane przez Marek S.

  Przydałoby się tak jeszcze pomnik w parku naprzeciwko dworca odbudować

 • Link do komentarza porzundek czwartek, 06 sierpnia 2020 10:53 napisane przez porzundek

  Jacy mieszkańcy taki porządek - kulturę wynosi się z domu, a tej większość jak widać nie ma. Po co śmietniki na takich Dalkach, skoro każdy koło swojego domu ma kubeł? W d*ach się poprzewracało.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 05 sierpnia 2020 13:21 napisane przez Mieszkaniec

  Pięknie

 • Link do komentarza radek środa, 05 sierpnia 2020 13:03 napisane przez radek

  Nie jest taka sama...

 • Link do komentarza Carroll środa, 05 sierpnia 2020 12:17 napisane przez Carroll

  Tak, wszędzie kapliczki, pomniki, króliki. A gdzie śmietniki ja się pytam? Tylko w centrum. Na osiedlach Pustachowa, Grunwaldzkim, Piekary,Dalki itp nie ma śmietników. Nie ma się co dziwić że peryferia pływają w śmieciach i psich kupach.

 • Link do komentarza marek środa, 05 sierpnia 2020 10:27 napisane przez marek

  fajnie, to teraz czekamy na odbudowę gnieźnieńskiej gospodarki XD

 • Link do komentarza miejscowy środa, 05 sierpnia 2020 09:17 napisane przez miejscowy

  Nie daj Boże, by w ten ogródek ponownie wjechał autobus, co miało miejsce przed paru laty, który zniszczył część działki i na całe szczęście, że nie było tam ludzi w tym czasie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane