środa, 08 lipca 2020 16:24

Wiózł koparkę, mając 30 ton nadwagi

 
Wiózł koparkę, mając 30 ton nadwagi źródło: WITD

Nienormatywny zespół pojazdów został zatrzymany przez inspektorów transportu drogowego z Gniezna - w sumie pojazd ważył o blisko osiemdziesiąt procent więcej niż powinien.

6 lipca inspektorzy z Gniezna monitorowali krajową „92” i drogę szybkiego ruchu S5 na ich wielkopolskich odcinkach. Kiedy zauważyli długi i ciężki pojazd nakazali mu zjechać na punkt kontrolny. Krajowy niezarobkowy przewóz drogowy, czyli na potrzeby własne, wykonywał pojazdem nienormatywnym miejscowy przedsiębiorca, którego pojazd inspektorzy zdecydowali się zważyć.

Ładunek podzielny składał się z koparki z łyżką i drugiej łyżki. Ciągnik siodłowy o czterech osiach wraz z czteroosiową naczepą powodował szereg naruszeń na drodze. Jego rzeczywista masa całkowita została przekroczona o 79 procent i wyniosła 71,6 tony, czyli nastąpiło przekroczenie o 31,6 tony od 40 ton dopuszczalnej masy całkowitej. O 6,4 tony za dużo wykazały też wagi na grupie osi. Zamiast 27 ton były 33,4, czyli przekroczenie nacisku o 23,7 procent. Ponadto nienormatywne były: długość i szerokość pojazdu o ponad 28 procent oraz wysokość o ponad 6 procent.

Gnieźnieńscy inspektorzy ITD zatrzymali dowody rejestracyjne od obydwu pojazdów. W przypadku ciągnika siodłowego wystąpiła niezgodność stanu faktycznego z zapisami w dowodzie rejestracyjnym i Centralnej Ewidencji Pojazdów. W rzeczywistości miał bowiem cztery osie, a nie trzy jak napisano w ewidencji. Nie działały w nim, podobnie jak w naczepie, światła cofania, a w naczepie stwierdzono dodatkowo nieszczelny układ pneumatyczny. Zespół pojazdów został doprowadzony do normatywności przez rozładowanie koparki, a właściciel musiał zorganizować jej dalszy przewóz już zgodnie z przepisami.

Zostaną wszczęte dwa osobne postępowania administracyjne wobec przedsiębiorcy. Z Ustawy prawo o ruchu drogowym w sumie na kwotę 18000 złotych: za przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia kategorii VII 15000 złotych i za brak pojazdu wykonującego pilotowanie 3000 złotych. Z kolei z Ustawy o transporcie drogowym na kwotę w sumie 2000 złotych za niewyposażenie kierowcy w wymagane dokumenty.

źródło: WITD

9 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 10 lipca 2020 22:55 napisane przez mieszkaniec

  lapa1130 - ty, motorku, najpierw naucz się ortografii, a potem się mądruj w internecie. Harleyami i innymi chińskimi motorynkami to na rykowisko, a nie na miejskie ulice!

 • Link do komentarza lapa1130 piątek, 10 lipca 2020 14:29 napisane przez lapa1130

  Do Pana któremu przeszkadzają głośne harleye po to są głośne aby tacy De....e jak on nas słyszeli i nie zajerzdzali nam drogi !!!

 • Link do komentarza komentujacy czwartek, 09 lipca 2020 09:52 napisane przez komentujacy

  Koleś, który zwala winę na Trzaskowskiego za działania policji podległej PiS - mistrz idiotyzmu :)

 • Link do komentarza cichy  kierowca czwartek, 09 lipca 2020 09:08 napisane przez cichy kierowca

  A co z motorami - Harleyami, które ryczą tak, że bębenki pękają. Czy Inspektorzy Transportu Drogowego mają na wyposażeniu DECYBELOMIERZE ??? Nie !! A szkoda. Ale można taki przyrząd pomiarowy wypożyczyć z komendy wojewódzkiej w Poznaniu.. Taki jeden DECYBELOMIERZ przez tydzień pozwoliłby wyłapać większość szaleńców. Taka wyrywkowa kontrola, Szczególnie na trasie szybkiego ruchu (pod osiedlem Piastowskim za wiaduktem Solidarności) pozwoliła by PAŃSTWU POLSKIEMU zarobić spore pieniądze !

 • Link do komentarza Wkurwiony czwartek, 09 lipca 2020 02:39 napisane przez Wkurwiony

  Największy problem z przeładowaniem pojawia się podczas hamowania, z przyczyn oczywistych jest to poważnym zagrożeniem. W przypadkach takich jak ten fajnie by było zapewnić takiemu składowi samochód eskortujący
  ustawiony przed pojazdem żeby miał jak najdłuższą drogę hamowania, dorzucić ograniczenie prędkości do 40km/h i wszystko by było w porządku.
  No ale przecież lepiej rujnować jakiegoś przedsiębiorcę. J*bać w następnych kandyduję.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 08 lipca 2020 22:35 napisane przez Kierowca

  Dla przykładu. Brawo

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 08 lipca 2020 22:05 napisane przez rowerzysta

  gruby ten mandat...38000

 • Link do komentarza Gość środa, 08 lipca 2020 21:46 napisane przez Gość

  No i co w tym dziwnego. Każda laweta wioząc sprzęt budowlany przekracza tonarz. A co niby mają pociąć na kawałki? Żal gościa no ale Trzaskowski był trzeba się wykazać.

 • Link do komentarza Obiektywny środa, 08 lipca 2020 21:17 napisane przez Obiektywny

  Budując S5 trasa Trzemeszno(Wymysłowo) - budowa, to każdy tyle ważył i nikogo nie ukarali...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane