Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 czerwca 2020 12:18

10 utraconych praw jazdy za nadmierną prędkość

 
10 utraconych praw jazdy za nadmierną prędkość źródło: KPP Gniezno

W miniony weekend kolejne osoby straciły swoje prawo jazdy na kilka tygodni za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Pomimo apeli o rozwagę za kierownicą, policjanci wciąż ujawniają uczestników ruchu drogowego, którzy stwarzają realne zagrożenie na drogach. Jak wynika z policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Policjanci z gnieźnieńskiej drogówki w miniony weekend zatrzymali 10 kierowców, którzy stracili prawo jazdy na trzy miesiące, w wyniku przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.

Rekordzista - 28-latek z powiatu tureckiego, kierujący BMW został zatrzymany do kontroli drogowej 6 czerwca 2020 roku w Mąkownicy. Miernik wskazał, że na ograniczeniu prędkości do 50 km/h na jego liczniku było 153 km/h.

W związku z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali wszystkim kierującym prawo jazdy na trzy miesiące. Za popełnione wykroczenie funkcjonariusze nałożyli na kierujących również mandaty karne w wysokości 400 zł. Oprócz zatrzymania prawa jazdy funkcjonariusze zgodnie z przepisami ukarali ich 10 punktami karnymi.

Na podstawie obowiązujących przepisów policjanci mogą zatrzymać prawo jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym lub w przypadku przewożenia pasażerów w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

źródło: KPP Gniezno