piątek, 05 czerwca 2020 11:25

Są przeciwko sprzedaży działki pod hipermarket

 

Obecnie nieruchomość przy ul. Poznańskiej nie powinna być przeznaczana pod obiekty wielkopowierzchniowe - twierdzą radni miejscy PiS. 

"Złote runo", jak przyjęło się mówić o dużej nieruchomości położonej pomiędzy ul. Poznańską i Orzeszkowej, od wielu lat przeznaczone jest pod zabudowę handlową typu hipermarket. W maju opublikowano informację, że wkrótce po kilku latach przestoju w tej sprawie, Urząd Miejski ponownie wystawi jedną z dwóch działek na sprzedaż - właśnie tę pod obiekt wielkopowierzchniowy. Sprzeciw wobec takiego działania wyrazili radni miejscy z klubu PiS, którzy uważają iż takie działanie jest nierozsądne. Sam przetarg nie został jeszcze ogłoszony.

- Chcemy zaprotestować przeciwko temu, że ten plac za nami, to pole, jest przeznaczone do sprzedaży na obiekt wielkopowierzchniowy - stwierdził radny Marek Bartkowicz i dalej dodał: - Jeszcze dwa miesiące temu pan prezydent, kiedy mówił o dofinansowaniu na rewitalizację parku na Dziekance, twierdził iż nie przewiduje żadnych decyzji czy zmian co do tego miejsca, że nie przewiduje jego sprzedaży pod obiekt wielkopowierzchniowy. Okazuje się, że podjął decyzję, że chce sprzedać. Naszym zdaniem jest to błąd - mówił radny, dodając iż już dwa takie duże budynki istnieją na terenie miasta: - Trzeba podjąć na nowo dyskusję, co w tym miejscu powinno być. Na pewno nie powinien to być obiekt wielkopowierzchniowy. 

Jak dalej dodał Marek Bartkowicz, uchwała pozwalająca na taką zabudowę w tym miejscu została podjęta wiele lat temu, kiedy były inne realia gospodarcze i potrzeby mieszkańców: - Naszym zdaniem jest to sytuacja, która wymaga zmiany, ponieważ co innego było 15 lat temu, a co innego mamy dzisiaj. Dzisiaj mamy dwie galerie, wtedy tego nie było. Dzisiaj widzimy, że przy ul. Poznańskiej powstaje przy Orlenie duży obiekt handlowy i sprzedaż działki pod taki obiekt spowoduje, że zupełnie wywróci się charakter tego miejsca.

- Widzimy od jakiegoś czasu, że decyzje prezydenta są nieprzewidywalne i są one bardzo zmienne. W kwietniu na sesji Rady Miasta padła deklaracja, ustna co prawda, że prezydent nie zamierza sprzedawać tej działki z takim przeznaczeniem - przypomniał radny Paweł Kamiński i dodał, że podobnych przykładów jest więcej: - Jak urząd potraktował ul. Północną też wiemy - tam nawet wisiały banery, że przez 20 lat nie powstanie ulica, a jednak powstała. Jak dodał dalej, prezydent może powoływać się na to, że wszyscy znają przeznaczenie tej nieruchomości, jednak podejście do tej sprawy obecnie jest wyraźnie inne: - Uważamy brak zainteresowania zmianą przeznaczenia tej działki w planie przestrzennego zagospodarowania za zaniechanie i wielki błąd urbanistyczny. Miasto powinno dążyć do ładu urbanistycznego - mówił Paweł Kamiński.

Radni stwierdzili, że sprzedaż tych nieruchomości po niższych cenach, niż były one w ofercie kilka lat temu, nie jest rozsądne. Dodali iż obecnie widoczny jest trend w kraju, że dużo przedsiębiorców inwestuje kupując ziemię, szczególnie w momencie kiedy jej wartość jest niska a może rokować na zyski w przyszłości. 

- Ta działka przeznaczona jest zgodnie z planem, który obowiązuje wiele lat. Wszyscy, którzy tam dookoła nabywali działki doskonale na ten temat wiedzieli. My, aby podnieść atrakcyjność tego terenu, postanowiliśmy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim o rewitalizacji parku przy Dziekance. Między innymi czując się w obowiązku zapewnienia tym mieszkańcom, którzy kupowali w dużej części od miasta działki terenu rekreacyjnego - mówił prezydent Tomasz Budasz, dodając iż jego zdaniem radni wykazują się "obłudą": - Nie dość, że najpierw oszukano Miasto, nakładając na początku roku dodatkowe obowiązki na miasto, nie dając na to środków finansowych. Po drugie sami radni PiS-u nie tak dawno domagali się, by zostawić działkę zgodnie z przeznaczeniem, czy to na komisjach czy na radzie miasta - stwierdził, dodając iż chciałby, by "radni nie przeszkadzali w rozwoju miasta". Włodarz jednak nie odpowiedział, dlaczego w tak krótkim czasie zmienił zdanie co do woli sprzedaży tej nieruchomości. Dodał jednak, że zainteresowanie jej kupnem pojawiało się jeszcze przed epidemią.

18 komentarzy

 • Link do komentarza Natala wtorek, 09 czerwca 2020 14:29 napisane przez Natala

  Jak prymitywny jest ten gnieźnieński naród, to wystarczy czytać te głupie komentarze. Jedni o kościele, inni o giełdzie, wy chyba jesteście wyborcami jedynej słusznej władzy, która poza deweloperami i galeriami nie widzi niczego innego. Taka władza w różowych okularach.

 • Link do komentarza Miśka poniedziałek, 08 czerwca 2020 23:11 napisane przez Miśka

  Maro masz świetny pomysł. Przy takiej największej w Polsce GNIEŹNIEŃSKIEJ GIEŁDZIE SAMOCHODÓW UŻYWANYCH, w każdy weekend mogły by funkcjonować: bary, pizzerie, restauracje, kioski z pamiątkami, lodziarnie, hamburgerownie, domy z tanimi miejscami noclegowymi i.t.d. Może to jest pomysł na rozruszanie weekendowe zaspanego Gniezna ??

 • Link do komentarza kazik86 niedziela, 07 czerwca 2020 23:00 napisane przez kazik86

  Oni (PIS) mają jakiś pomysł na działki, czy po prostu jak zwykle są przeciw?

 • Link do komentarza Maro niedziela, 07 czerwca 2020 20:22 napisane przez Maro

  Na tym terenie moim zdaniem mogłaby powstać jedna, wielka, GNIEŹNIEŃSKA SAMOCHODOWA GIEŁDA. Po co przyjezdni - goście Gniezna szukający "nowego samochodu" mają chodzić od komisu do komisu . Przecież wszystkie te gnieźnieńskie komisy samochodowe można by w weekendy zgromadzić w jednym miejscu !!

 • Link do komentarza Norbert niedziela, 07 czerwca 2020 06:43 napisane przez Norbert

  Jak trzeba mieć rozlasowany umysł, żeby pisać takie głupoty, że kolejne galerie wykańczające lokalny handel wam nie przeszkadzają, a z ironią pisać o kolejnym kosciele? Ci piszący, a może raczej jeden gnieźnieński geniusz do kościoła i tak nie chodzi, ale dokopać bez powodu katolikom na każdym kroku potrafi. Oj człowieku, żebys nie płakał i zgrzytal zębami przez całe wieki.

 • Link do komentarza Jemioła sobota, 06 czerwca 2020 18:16 napisane przez Jemioła

  Wladze Gniezna mają zawężone horyzonty myślowe. Hipermarkety , to ich program dla miasta.

 • Link do komentarza senior sobota, 06 czerwca 2020 11:50 napisane przez senior

  Prezydent Gniezna nie jest niestety przyjazny swoim mieszkańcom, lekceważy ich potrzeby, nie ma ochoty nawet na wysłuchanie tragicznej sytuacji nie mówiąc już o wskazaniu ewentualnej pomocy. Tak to wygląda, jak na tronie zasiadają ludzie, którym się wydaje, że są panami życia innych.

 • Link do komentarza Radek piątek, 05 czerwca 2020 22:05 napisane przez Radek

  Tak jeszcze jeden kościół, i jeszcze jeden a najlepiej dwa obok siebie...

 • Link do komentarza emeryt piątek, 05 czerwca 2020 20:56 napisane przez emeryt

  Całe szczęście, że kolejna galeria padnie tak, jak można zauważyć już także w Gnieźnie. Ludzie już zmądrzeli i coraz częściej kupują w niewielkich osiedlowych sklepach. Zaczyna się tworzyć społeczeństwo patriotyczne, które daje swojemu zarobić, a nie tym, co wyzyskują nasze zony , którym każą ciężko pracować za niewielkie pieniądze. Zagraniczni właściciele wyzyskują też polskich rolników i innych dostawców biorąc od nich towar za bezcen. Czy naprawdę tego chcemy najbardziej w Gnieźnie? No i przy okazji trzeba dodać, ze szalony kandydat na prezydenta Kosiniak dzisiaj ogłosił, ze w jego programie jest, by handel odbywał się w każdą niedzielę. To on chce naszych Polaków zagnać w dni świąteczne do roboty, by pomnażać majątki obcym, by matki nie spędzały czasu ze swoimi dziećmi w niedzielę,a sam ze swoja tygrysicą będzie się wylegiwał na trawie.

 • Link do komentarza Daria piątek, 05 czerwca 2020 20:40 napisane przez Daria

  Piastova świeci pustką! I szpeci! GG też pusta! Po co 3 galeria która chwilę po otwarciu opustoszeje??
  Kompletny nonsens! Rewitalizacja pięknego terenu przy dziekance super pomysł! Bo to jest wartość dodana dla naszego miasta! Może wypadałoby wygospodarować pieniądze np. Dla Parowozowni!! Chwalicie się Galeriami a ZABYTKI N-I-S-Z-C-Z-E-J-Ą!

 • Link do komentarza Mieszkanka piątek, 05 czerwca 2020 20:34 napisane przez Mieszkanka

  Akurat w tej części Gniezna jakaś dobra galeria by się przydała. Więcej miejsc do pracy, byłoby bliżej na zakupy.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 05 czerwca 2020 20:09 napisane przez mieszkaniec

  Panie Budasz, wg pana rozwój miasta to tworzenie nowych galerii handlowych? Czy pan naprawdę mówi to poważnie? Czy nie czas, by pan zaczął traktować mieszkańców miasta Gniezna nie jako swoją własność, tylko jako tych, którym pan ma służyć, a nie odwrotnie? To pana wybrano i pracuje pan dla nas i za nasze pieniądze, ale często odnosi się wrażenie, że pan tego nie rozumie.

 • Link do komentarza Panna j piątek, 05 czerwca 2020 18:43 napisane przez Panna j

  Galerii , galerii nam trzeba jak chleba Panie Prezydencie , a rodzime firmy handlowe macie gdzieś.
  Pana kadencja się skończy a markety pozostaną aby dobić resztki rodzimych firm handlowych , ale co tam Pana obchodzą jacyś lokalni przedsiębiorcy , już za Pana przyzwoleniem Castoramę nam budują , bo przecież za mało marketów budowlanych w mieście.
  Wiem już jak głosować w przyszłych wyborach.

 • Link do komentarza Rafał piątek, 05 czerwca 2020 15:38 napisane przez Rafał

  Według nich pewnie na kościół, kolejny...

 • Link do komentarza Stalin piątek, 05 czerwca 2020 15:09 napisane przez Stalin

  Brawo! Dosyć galerii handlowych zionących pustkami, zajmujących miejsce i szpecących krajobraz. Proponuję stworzyć na tym terenie park.

 • Link do komentarza Hubert piątek, 05 czerwca 2020 14:47 napisane przez Hubert

  Wy pewnie pisowcy chcielibyscie sprzedac rydzykowi !!!

 • Link do komentarza Miśia piątek, 05 czerwca 2020 12:10 napisane przez Miśia

  Komu tam tak bardzo zależy na tym, by zamiast GALERII HANDLOWEJ powstały na tym terenie bloki ? Księdzu proboszczowi by w jego parafii jak najszybciej przybyło duszyczek ? Ludzie przecież miasto to przede wszystkim handel, a nie tylko mieszkania. Cieszcie się , że nie ma planów by na tym akurat terenie zbudować jakąś wielką fabrykę !! Duża GALERIA to i duży parking, na którym będzie można zostawić swój samochód idąc ..... do kościoła. czy do Szpitala odwiedzić chorującego członka rodziny. Prawda?

 • Link do komentarza wizjoner piątek, 05 czerwca 2020 11:56 napisane przez wizjoner

  Może i galeria "DZIEKANKA" tam nie powstanie . Ale ulica łącząca bezpośrednio kościół z ulicą Poznańską zapewne i tak powstanie pod naciskiem księdza proboszcza i ..... mieszkańców.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane