czwartek, 04 czerwca 2020 15:39

Rzeki i strugi wysychają - wydano ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o zagrożeniu suszą hydrologiczną, które obejmuje część powiatu gnieźnieńskiego. W niektórych miejscach w korytach nie ma już wody.

Mimo, że w maju mieliśmy w naszym regionie do czynienia z licznymi opadami deszczu, to jednak było ich wciąż za mało, by poprawić sytuację hydrologiczną. To wciąż efekt bezśnieżnej zimy, a także stosunkowo suchych miesięcy z początku roku. To powoduje, że obecnie IMGW ogłosiło zagrożenie suszą hydrologiczną na obszarach dwóch zlewni, obejmujących także powiat gnieźnieński.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia wydawane są w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej stanu przez minimum 10 dni w co najmniej 3 sąsiednich obszarach hydrologicznych.

Pierwszy z terenów, który został objęty zagrożeniem suszą, dotyczy zlewni Wrześnicy. Wypływa ona niedaleko Gniezna i płynie przede wszystkim przez gminę Czerniejewo. Poziom wody w tej rzece jest dramatycznie niski, a miejscami w korycie jej po prostu nie ma. Miernik poziomu wody w samym Czerniejewie, mający ponad metr skali, jest w całości odsłonięty. Samo dno Wrześnicy na sporej długości już zaczyna zarastać. Rowy doprowadzające wodę z pól są suche, a spora część terenów, które przylegają do strugi i zazwyczaj były podmokłe wiosną, również jest  wysuszona. 

Drugi z terenów, który objęto zagrożeniem suszą, dotyczy zlewni Warty środkowej, obejmującej m.in. część gminy Niechanowo, Łubowo i Witkowo. Na tych obszarach również notowany jest bardzo niski stan wód, czego dowodem są odsłonięte plaże akwenów o charakterze rekreacyjnym czy krajobrazowym, tj. Jezioro Niedzięgiel oraz Jezioro Lednickie.

Oba ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną zostały wydane 3 czerwca i obowiązują do odwołania. Nie objęły one dwóch innych obszarów, obejmujących także powiat gnieźnieński - zlewni Noteci Górnej oraz zlewni Wełny.

Obecnie wyliczenia modeli sezonowych wskazują, że w czerwcu można spodziewać się średniej temperatury miesięcznej 16-17 stopni, a także dużo dni słonecznych oraz większej ilości opadów. Pogoda jednak potrafi być zaskakująca, tak jak maj, który był najchłodniejszym od 29 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że dopiero długotrwałe opady deszczu mogą poprawić sytuację hydrologiczną w regionie, pozwalające na podniesienie stanu wód. Na to jednak póki co się nie zanosi.


Wrześnica w Czerniejewie

 


Materiał powstał we współpracy ze Storm Chasers - Czerniejewo

1 komentarz

  • Link do komentarza wart pac pałaca czwartek, 04 czerwca 2020 21:25 napisane przez wart pac pałaca

    Wrześnica to pięknie zarasta, gmina i wody polskie nic nie robią z jej uporządkowaniem. To samo rowy melioracyjne.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane