czwartek, 04 czerwca 2020 09:00

Procesje Bożego Ciała będą mogły się odbywać

 
Procesje Bożego Ciała będą mogły się odbywać archiwum redakcji

Coroczne, tradycyjne uroczystości kościelne z okazji święta Bożego Ciała, będą mogły się odbywać w formie procesji, także tych na ulicach miasta.

Po tygodniach obowiązywania obostrzeń, dotyczących ograniczeń w gromadzeniu się, od pewnego czasu są one łagodzone na rzecz normalizacji życia codziennego. Choć tegoroczne uroczystości związane z obchodami Wielkanocy, a także odpustu św. Wojciecha przybrały niespotykaną od lat formę, to nadchodzące za tydzień święto Bożego Ciała będzie miało już tradycyjny kształt. 

Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie, na podstawie którego uroczystości te będą mogły się odbywać przy określonych zasadach: - Przy zachowaniu innych przepisów państwowych można organizować tradycyjne procesje w Uroczystość Bożego Ciała. Uczestniczący w nich winni mieć założone maseczki (za wyjątkiem sprawujących kult) - zawarto w rozporządzeniu. Oznacza to, że 11 czerwca będą mogły wyjść procesje, które tradycyjnie odbywają się w okolicach kościołów, także na ulicach poszczególnych osiedli.

Powyższa decyzja odnosi się do rozporządzeń państwowych, które łagodzą co prawda przepisy dotyczące życia codziennego (w tym braku limitów osób uczestniczących mszach świętych), ale wciąż podtrzymują zasadę zachowania dystansu społecznego od innych osób w przestrzeni publicznej.

4 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 04 czerwca 2020 22:10 napisane przez czytelnik

  Radek, co znaczy "po co"? Po co procesje? Ano po to, żeby ludzie wierzący mogli swoją wiarą publicznie udowodnić miłość do Boga i Stwórcy, dzięki któremu i Ty żyjesz na tym świecie. jest wolność, więc każdy ma prawo do manifestacji swoich uczuć, także religijnych. A czy pytałeś się, jak ulicami naszego miasta przeszła ta parada zboczeńców?

 • Link do komentarza meduza czwartek, 04 czerwca 2020 19:28 napisane przez meduza

  Nie rozumiem i niech mi ktoś z kurii wytłumaczy, dlaczego świeccy muszą mieć maseczki, a księża nie? Jak były świecenia w katedrze, to 3/4 uczestników to byli księża bez maseczek, a 1/4 gości musiała mieć te szmaty, bo inaczej tego nazwać się nie da. o co chodzi, bo naprawdę zaczynam nic nie rozumieć.

 • Link do komentarza Radek czwartek, 04 czerwca 2020 10:08 napisane przez Radek

  Po co?

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 04 czerwca 2020 09:08 napisane przez ciekawy

  Jeżeli ludzie w procesja pójdą trochę bardziej oddaleni od siebie niż normalnie to te procesje Bożego Ciała rozciągną się w tym roku bardzo mocno. Bedzie potrzebne chyba dodatkowe nagłośnienie dla tych co będą szli w drugiej części procesji !!!! w tym roku po raz pierwszy przy kościele Garnizonowym ołtarz będzie robiony nie przez wojsko tylko przez ....... . No właśnie przez kogo ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane