Wydrukuj tę stronę
sobota, 23 maja 2020 16:46

Społecznie zaczęli sprzątać groby na stulecie bitwy

 
Społecznie zaczęli sprzątać groby na stulecie bitwy fot. Rafał Wichniewicz

Grupa mieszkańców Gniezna i okolic zdecydowała się oddolnie podjąć dość trudnego zadania, jakim jest uprzątnięcie kwatery żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej wraz z wyczyszczeniem grobów.

W tym roku przypada stulecie osiemnastej, przełomowej bitwy w historii świata, jaka rozegrała się na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku. W tym samym roku, na położonym dwa kilometry od śródmieścia Gniezna cmentarzu farnym, utworzono kwaterę dla poległych w tej wojnie. Choć działania militarne nie dotarły wówczas w okolice Grodu Lecha, to jednak w tutejszych lazaretach zmarło wielu rannych, przywożonych w ten rejon prosto z frontu. Dziś, kiedy zbliża się setna rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej także Cudem nad Wisłą, kwatera, w której są pochowani żołnierze, to raczej smutny obraz pamięci współczesnych o dokonaniach osób, którzy poświęcili swoje życie wiek temu.

Widząc brak jakichkolwiek działań ze strony osób decyzyjnych w utrzymaniu kwatery w należytym porządku, grupa ludzi skupiona wokół Ligi Patriotów podjęła się wyjątkowej inicjatywy. Jest nią uporządkowanie przejść pomiędzy miejscami spoczynku, ale także oczyszczenie samych płyt nagrobnych z zabrudzeń, jakie pojawiły się na nich przez ostatnie kilkanaście lat od momentu ich wykonania. Sami, w wolnym czasie i z zaangażowaniem własnych środków, grób po grobie sprzątają kwaterę, by wyglądała ona godnie na rocznicę, która będzie obchodzona 15 sierpnia 2020 roku. 

W sobotę 23 maja do działań włączyli się także druhowie z OSP Modliszewo, którzy nie tylko przyjechali ze swoim sprzętem by wesprzeć akcję, ale także sami osobiście zaangażowali się wraz z młodymi adeptami czy to czyszcząc groby, czy też wyrywając licznie rosnące chwasty. Dzięki temu tylko dzisiaj, mimo niezbyt korzystnej pogody, udało się wyczyścić prawie dwa rzędy grobów. Kolejne działania planowane są w najbliższym czasie.

 

 

 

Galeria

12 komentarzy