piątek, 22 maja 2020 08:19

Kronika miejscowa - 22 maja 1931 roku

 

Pod znakiem wojska przebiegać miała najbliższa, majowa niedziela 89 lat temu, kiedy to zaplanowane zostały dwie imprezy z udziałem miejscowych jednostek. 

22 maja 1931 roku przypadł również w piątek, podobnie jak i w 2020 roku. Tamtego dnia dziennik "Lech" donosił:

Zawody i popisy konne 17 pap. W niedzielę, dnia 24 maja br. od godz. 14.30 odbędą się zawody i popisy konne na placu konkursowym Komitetu Targów Końskich przy ulicy Wrzesińskiej. Program obejmuje zawody konne oficerskie i podoficerskie oraz popisy jak: baterja w walce (połączone ze strzelaniem z dział i karabinów maszynowych) walka pióropuszy it.d.

Ceny wstępu niskie i uprzystępinające wszystkim zobaczenie tego ciekawego widowiska, tembardziej, że odbędzie się ono tylko raz w roku. 

Poza tem odbędzie się propagandowy pokaz obrony przeciwgazowej, zorganizowany przez L.O.P.P.

Otwarcie strzelnicy wojskowej w Woźnikach. Kosztem 69 p.p. oraz przy wydatnej pomocy Powiatowego komitetu W.F. i P.W. zbudowano w Woźnikach strzelnicę wojskową, której poświęcenie i otwarcie nastąpi w niedzielę, dnia 24 bm. o godz. 14.30 Terenu na ten cel udzielił bezpłatnie p. Dadek, właściciel gościńca w Woźnikach. 

W związku z otwarciem strzelnicy odbędą się w Woźnikach zawody strzeleckie z broni wojskowej i małokalibrowej o nagrody oraz zabawa ludowa w ogrodzie przy strzelnicy, urozmaicona licznemi niespodziankami, w czasie której przygrywać będzie orkiestra wojskowa. Na zakończenie uroczystości odbędzie się zabawa taneczna w salce gościńca.

Kradzież tulipanów. Jednej z ostatnich nocy nieznani sprawcy dokonali włamania do szopy ogrodnika p. Stanisława Kłosowskiego przy ul. Poznańskiej 9 i zabrali 4 kółka do wózka ręcznego, koszyk z nasionami oraz 150 tulipanów różnych kolorów. Poszkodowany ocenia stratę na 150 złotych.

Echa burzy. Podczas ostatniej burzy w nocy z soboty na niedzielę uderzył piorun w stóg słomy, stanowiący własność gosp. Józefa Jurka w Biskupicach - Jeż. Stóg, zawierający około 12 wozów, spłonął doszczętnie, powodując szkodę w wysokości 500 złotych.

Włamanie do oberży. W nocy z ub. soboty na niedzielę oberżę Władysława Średzińskiego w Owieczkach odwiedzili niepożądani goście, ograbiając z cenniejszych artykułów. Złodzieje zabrali 15 butelek czystej, 300 papierosów, 20 cygar, 1 kg tytoniu, 7 kg kiełbasy, 4 i pół kg słoniny, 5 kg cukierków, 2 obrusy i 10 kawałków mydła, ogólnej wartości przeszło 200 złotych.

Pod wpływem rozstroju nerwowego uciekła ostatnio z domu rodzicielskiego przy ulicy Chrobrego 16-letnia Irena N. Znaleziono ją w dniu 19 o godz. 16 w lesie miejskim przy piaśnicy, w stanie bezprzytomnym i rozebraną do koszuli. Nieszczęśliwą dziewczynę odwieziono pogotowiem ratunkowem do mieszkania rodziców.69 p.p. - 69 Pułk Piechoty, stacjonujący przy ul. Chrobrego
17 pap - 17 Pułk Artylerii Lekkiej, stacjonujący przy ul. Wrzesińskiej
Komitet W.F. - Komitet Wychowania Fizycznego
Komitet P.W. - Komitet Przysposobienia Wojskowego

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane