Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 maja 2020 09:31

Ktoś wytruł nawet 600 tysięcy pszczół

 
Ktoś wytruł nawet 600 tysięcy pszczół zdjęcie nadesłane

Nieznany sprawca doprowadził do wytrucia aż 20 uli - wszystkie pszczele rodziny pracowały przy zapylaniu upraw rzepaku. Właściciel oszacował straty na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło w nocy z 7 na 8 maja br. w Sroczynie w gminie Kiszkowo. Nieznany na tę chwilę sprawca doprowadził do wytrucia 20 uli, z których w każdym znajdować się mogło około 30 tysięcy pszczół - łącznie jest to nawet 600 tysięcy osobników! Pasieka znajdowała się na terenie opuszczonego gospodarstwa i należała do pszczelarza mieszkającego na stałe w Pobiedziskach. 

Zdaniem przedstawicieli tamtejszego koła pszczelarskiego, sprawca wytruł pasiekę pryskając środkiem owadobójczym do wnętrza każdego ula. Osoba ta mogła się znać na pszczelarstwie, o czym mają świadczyć zauważone na miejscu ślady.

Jak udało się nam ustalić, sprawa została zgłoszona na policję i zajmuje się nią komisariat w Kłecku - załamany 66-letni właściciel uli, który latami dbał o pasiekę poświęcając swój czas i pieniądze, wycenił stratę na 25 tysięcy złotych. 

Jak informują pszczelarze, to nie pierwszy przypadek w tej okolicy. Trzy lata temu w Sroczynie w ten sam sposób miano dokonać wytrucia innej pasieki, w której przebywało 50 pszczelich rodzin. 

 

17 komentarzy