piątek, 01 maja 2020 10:47

Susza coraz bardziej dotkliwa. Apelują o oszczędzanie wody

 

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest coraz gorsza - wszystko przez brak regularnych opadów, a także bezśnieżną zimę. Już teraz niektórzy lokalni samorządowcy apelują o oszczędzanie wody.

Tego problemu być może jeszcze w naszym regionie tak dobrze nie widać. Wody w jeziorach nie ubywa, a okoliczne rzeczki wciąż jeszcze płyną swoimi korytami. Niemniej pierwsze oznaki suszy można już dojrzeć na polach, gdzie coraz częściej wzbijają się w górę tumany piasku. Obrazu suszy dopełniają jednak widoki największych polskich rzek, które notują nienaturalnie niski poziom, niespotykany od lat o tej porze roku. Meteorolodzy już teraz zakładają, że taka bezdeszczowa aura może trwać jeszcze przez długi czas. Opady, które spadły w naszym regionie w nocy z czwartku na piątek to tylko (dosłownie) kropla w morzu potrzeb.

Do mieszkańców swoich gmin apelują już samorządowcy - z prośbą o oszczędne gospodarowanie wodą. Do tej pory takie komunikaty pojawiały się zazwyczaj latem po długich upałach: - W związku z panującymi od dłuższego czasu niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi związanymi z brakiem opadów deszczu, a co za tym idzie zagrożeniem wystąpienia suszy hydrologicznej,a także aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się choroby COVID - 19 Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo zwraca się z apelem do mieszkańców Gminy Czerniejewo oracjonalne i oszczędne korzystanie z zasobów wodnych - informuje Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo, wskazując iż mieszkańcy powinni ograniczyć podlewanie trawników, upraw działkowych, rolnych czy sadowniczych, napełniania basenów czy upraw prowadzonych w foliach czy szklarniach.

Z podobnym apelem zwraca się Szymon Robaszkiewicz, wójt Gminy Niechanowo, gdzie problem suszy już w poprzednich latach był szczególnie odczuwalny dla odbiorców wody ze studni. - Apeluję o wykorzystanie wody przede wszystkim do celów spożywczych i socjalnych oraz ograniczenie zużycia wody do podlewania trawników, ogrodów przydomowych, mycia samochodów oraz napełniania basenów ogrodowych itp. Wysokie zużycie wody może powodować zakłócenia w dostawie wody z gminnej sieci wodociągowej w postaci spadku ciśnienia w sieci oraz wystąpienie okresowych przerw w dostawach wody. Pamiętajmy, że w czasach panującej epidemii woda jest najważniejszym źródłem chroniącym nasze życie i zdrowie - czytamy w apelu. 

28 komentarzy

 • Link do komentarza Bożenka czwartek, 28 maja 2020 18:47 napisane przez Bożenka

  Zamiast narzekać, jakie to rządy są złe, warto samemu wziąć sprawy w swoje ręce. Wystarczy zmienić parę nawyków i jeśli kto może, to zacząć zbierać deszczówkę. Wystarczy do tego zwykła beczka, ale osobiście polecam troszkę zainwestować i zakupić specjalny zbiornik. Ze swojej strony mogę polecić zbiorniki od dom i woda, sama mam i jestem mega zadowolona. Obsługa klienta tam też stoi na najwyższym poziomie, nie to co w innych tego typu sklepach, no i sama dostawa sprzętu jest darmowa.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 07 maja 2020 14:18 napisane przez wilk

  Czytelniku--- to bardzo proste i zrozumiałe dla większości ludzi i powinno być także dla Ciebie ,że jak ktoś jest sponsorowany przez obce fundacje i partie jest na pasku wypłat ,to w rzeczy samej nie działa dla dobra polskiego społeczeństwa i polskiego państwa,to chyba dość jasne co???? Wiesz co to jest targowica i jurgielt ,no więc.....czy mam jeszcze jaśniej się rozpisać ???

 • Link do komentarza Jam_Jest czwartek, 07 maja 2020 10:26 napisane przez Jam_Jest

  te:wilk:
  **********
  ...paszoł won ! to ty możesz , swojej żonie córce,czy też synowi, Walisz chamstwem, że aż dziw że jeszcze tobie nikt nie zasugerował won? "wyklęty patrioto".

 • Link do komentarza smutna prawda czwartek, 07 maja 2020 00:38 napisane przez smutna prawda

  W powiecie powstał step wszystko jest wycinane przez rolików ,sółki wodne , nieudolnych włodarzy i młotków dla których wszystko co zielone musi zniiknąć to teraz natura sie mści .Najbardziej cierpia na tym normalni ludzie ,przyroda i zwierzęta. W mieście ludziom brakuje zieleni a na wsiach wszystko jest karczowane ,drzewa obcinane w połowie to świadczy tylko o inteligencji ludzi którzy je przycinają a potem susza i żal ,że nie ma się gdzie schować jadąc rowerem.

 • Link do komentarza rolnik środa, 06 maja 2020 15:46 napisane przez rolnik

  póki co, to deszczu tyle co nic. Powinno padać przez tydzień lub dwa.

 • Link do komentarza Koala środa, 06 maja 2020 13:38 napisane przez Koala

  Włodarze niech zaczną od siebie niech dadzą dobry przykład a nie tylko klekotać .Dlaczego nie zrobią zajęć edukacyjnych dlaa dzieci i młodzieży jak oszczędzać wodę i dbać o przyrodę????W latach 60 młodzież szkolna sadziła drzewa które są do dziś i wzbudzają w nas sentyment a teraz co tylko lansowanie w internecie i ciągłe klekotanie ,że nie ma funduszy na nic nawet na młode drzewka. Taki wójt czy burmistrz dałby dobry przykład i poświęcił dzień czy dwa do młodzieży i posadziliby drzewa ale kto o tym myśli ,tylko krytyka poprzednich czasów a wtedy jednak dnali o przyrodę

 • Link do komentarza Koala środa, 06 maja 2020 13:36 napisane przez Koala

  Włodarze niech zaczną od siebie niech dadzą dobry przykład a nie tylko klekotać .Dlaczego nie zrobią zajęć edukacyjnych dlaa dzieci i młodzieży jak oszczędzać wodę i dbać o przyrodę????W latach 60 młodzież szkolna sadziła drzewa które są do dziś i wzbudzają w nas sentyment a teraz co tylko lansowanie w internecie i ciągłe klekotanie ,że nie ma funduszy na nic nawet na młode drzewka. Taki wójt czy burmistrz dałby dobry przykład i poświęcił dzień czy dwa do młodzieży i posadziliby drzewa ale kto o tym myśli ,tylko krytyka poprzednich czasów a wtedy jednak dnali o przyrodę

 • Link do komentarza Czytelnik wtorek, 05 maja 2020 22:15 napisane przez Czytelnik

  Zatrważające jest to podkreślanie na każdym kroku w tym kraju zarządzanym przez pis, że coś jest antypolskie i niepatriotyczne. A może warto być po prostu Człowiekiem bez tych przymiotników? Spece od polskości i patriotyzmu to same twarze plujące jadem i pewnie biegające do kościoła... Poplątanie z upadkiem moralnym.

 • Link do komentarza mieszkanaka wtorek, 05 maja 2020 15:07 napisane przez mieszkanaka

  Najpierw było "wykupcie kosze na śmieci będzie taniej" teraz ci co korzystają najmniej mają oszczędzać wode. W ostatnich latach najbardziej daje się odczuć w rachunkach te w gestii gminy. Proponuje obciąć gałęzie największego drzewa na pałacowej i na pniu wystrugać gigantycznego misia Tadeusza, będzie to prawdziwa atrakcja dla turystów i inwestorów, a podczas odsłonięcia koniecznie koncert discopolo i gołe pupy na scenie.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 05 maja 2020 13:15 napisane przez wilk

  tereska---jeszcze jedno,a co powiesz o wycince drzewostanu w warszawce za czasów Gronkiewicz i kontynuacji jej mopa Czaskoskiego ??? Albo to samo w Gdańsku ?? To samo w Gnieźnie..... tam gdzie rządzą wybrańcy gimbusów z antypolskiej sitwy wszędzie wycinka czy to normalne ??

 • Link do komentarza wilk wtorek, 05 maja 2020 12:49 napisane przez wilk

  tereska--- od śp. pamięci prof. Szyszki to się od....... tacy jak tylko mogli mu co najwyżej buty wypolerować. Wycinka była potrzebna,bo jak doskonale wiesz przyczyną był kornik i tyle,tak się robi z lasami i czy to do głupich łbów różnej maści pseudo ekologów przemawia czy nie.I tyle
  Jam_ Jest---twoje wynurzenia nie nadają się w ogóle do jakiejkolwiek odpowiedzi,to co piszesz nie ma żadnego sensu i składu >Powiem ci tylko w twoim języku być dobrze zrozumiał.....paszoł won !

 • Link do komentarza leśnik poniedziałek, 04 maja 2020 23:16 napisane przez leśnik

  tereska, śp. profesorowi Szyszce nie dorastasz do pięt, więc zamknij swoja buzię i nie zabieraj głosu w sprawach, o których nie masz zielonego pojęcia. ponadto profesor nie żyje i dobrym zwyczajem jest nie mówić źle o zmarłych tym bardziej nie mając racji. Paskudny charakter z ciebie.

 • Link do komentarza tereska poniedziałek, 04 maja 2020 16:07 napisane przez tereska

  @wilk

  Hej patryjoto wyklęty. Wyjaśnisz nam komu miała słuzyć masowa wycinka drzew zarządzona przez słusznie postkomunistyczną minioną facjate Jana szyszki?

 • Link do komentarza Jam_Jest poniedziałek, 04 maja 2020 15:12 napisane przez Jam_Jest

  Do :botanik i wilk:
  ********************
  Z waszych wpisów "panowie", można odnieść jedno wrażenie, że jak u władzy byłby wasz ukochany, nieomylny, cudowny, UCZCIWY, i nieznający słowa (się nie da) PiS, to wokoło Gniezna, wody byłoby tyle, że bylibyśmy miastem podobnym do Włoskiej Wenecji.
  Tak jeden, jak i drugi, nie macie zupełnie zielonego pojęcia, czym jest problem związany z nadchodzącą suszą. Nie wypisujcie głupstw, które absolutnie nie znajdują miejsca, w waszych pseudo teoriach. Najpierw przemyślcie swoje spostrzeżenia, a następnie coś napiszcie, tyle tylko, że z głową.

 • Link do komentarza Osa niedziela, 03 maja 2020 22:54 napisane przez Osa

  Ludzie ale dlaczego nie interweniujecie jak widzicie taką beznadziejną rzeź drzew?? Przecież na to jest ustawa!! Zamiast pisać na forum piszcie do wójtów , burmistrzów, starostów, mediów!!! Pokazujmy i piętnujmy absurdy ! Domagajmy się kar za takie podejście do przyrody! Są ku temu podstawy prawne- zapoznajcie się z nimi!

 • Link do komentarza Tomasz niedziela, 03 maja 2020 12:24 napisane przez Tomasz

  Budzik jak ktoś napisał razem ze swoja radą już myślą nad rewitalizacją parku przy Poznańskiej tam dopiero się co niejedni obłowią .Tylko presja społeczna na tych szkodników niszczących przyrodę spowoduje ,że chociaż część przyrody ocaleje dla młodych pokoleń .

 • Link do komentarza Pablo niedziela, 03 maja 2020 10:24 napisane przez Pablo

  Bitanik. Za Budasza to akurat trochę drzewek posadzono. Parki również są piękniejsze. Tylko ludzie nie potrafią tego docenić. Przykładem może być dewastacja drzew w parku na ul. Roosevelta.

 • Link do komentarza kozak sobota, 02 maja 2020 23:51 napisane przez kozak

  Wytnijmy wszystkie drzewa i wykopmy fosy na 5 m a potem umrzemy z pragnienia bo wody dla nas zabraknie. Przykład -jadąc z Gniezna do Witkowa zobaczcie ile drzew ubywa co roku za zgodą władz w czerwcu i lipcu będziemy mieli patelnie a oni chłodne biura z klimatyzacją za które my płacimy.

 • Link do komentarza Cielimowo sobota, 02 maja 2020 23:39 napisane przez Cielimowo

  W Cielimowie już w tamtym roku cienko było z ciśnieniem wody mimo wszystko ludzie podlewali trawniki ,w tym roku będzie jeszcze gorzej bo zapowiadają jeszcze większą suszę.Czepianie się wójta o wycinkę drzew jest nietaktem bo większośc drzew wycięto za poprzednią władzę.

 • Link do komentarza Narodowiec sobota, 02 maja 2020 23:05 napisane przez Narodowiec

  Do Marek dokładnie odezwali się ludzie którzy nic nie robią dla ochrony przyrody a mogą bardzo dużo zrobić bo są włodarzami i mają na to fundusze.Co do spółek wodnych dla nich liczy się kasa , wycinka drzew idzie w najlepsze i sprzedaz drewna na które nie mają pozwolenia i tego również włodarze gmin nie nadzorują albo udają ,że nie ma problemu no właśnie jak to jest drodzy burmistrzowie i wójtowie. ???

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane