czwartek, 02 kwietnia 2020 10:50

Czerniejewski samorząd „nie widzi możliwości” organizacji wyborów

 
Czerniejewski samorząd „nie widzi możliwości” organizacji wyborów archiwum redakcji

Dyskusja nad kwestią odłożenia wyborów prezydenckich na inny termin dotarła także do naszego regionu. Swoje oświadczenie w tej sprawie wydał burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo.

Wraz z rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną, której szczyt wciąż jest przed nami, od pewnego czasu trwa dyskusja dotycząca możliwości przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 10 maja. Pomijając kwestie dotyczące rozwiązań, które są proponowane w tym czasie, niektóre samorządy w kraju zdecydowały się wystosować oświadczenia w tej sprawie. 

W powiecie gnieźnieńskim jako pierwszy na ten krok zdecydował się burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusz Szymanek, który 2 kwietnia opublikował swoje oświadczenie. Jak w nim zawarł: Szanowni Mieszkańcy Gminy Czerniejewo, w związku z zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a przede wszystkim z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą COVID-19, a także obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi wprowadzeniem stanu epidemii, nie widzę możliwości należytego i bezpiecznego przygotowania oraz przeprowadzenia wyżej wymienionych wyborów - pisze, a następnie wyjaśnia okoliczności, dla których zdecydował się na wydanie takiego oświadczenia: - Zadaniem burmistrza jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przebiegu wyborów. W obecnej sytuacji fala zarażeń i zachorowań wywołanych przez koronawirusa wciąż rośnie mimo wielu starań, zarówno władz państwowych, służb sanitarnych, służby zdrowia i samorządów. Uważam więc, jak i znaczna część mieszkańców naszej gminy, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powinny być przełożone na późniejszy termin - twierdzi Tadeusz Szymanek, ale dodaje również iż z racji pełnionej funkcji i mimo panującej sytuacji, wywiązuje się na bieżąco z zadań wynikających z kalendarza wyborczego: - Jednak jeszcze raz nadmieniam, że w obecnej sytuacji powinny być zastosowane inne działania, a decyzje polityczne powinny być nakierowane przede wszystkim na bezpieczeństwo i zdrowie obywateli.

Na końcu burmistrz zwraca się z apelem do mieszkańców: - Jednak jeszcze raz nadmieniam, że w obecnej sytuacji powinny być zastosowane inne działania, a decyzje polityczne powinny być nakierowane przede wszystkim na bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. Zostańmy w domu! Stosujmy się do obowiązujących przepisów dotyczących walki z epidemią! Dziękuję wszystkim Państwu za wyrozumiałość i życzę zdrowia!

3 komentarzy

  • Link do komentarza czytelnik sobota, 04 kwietnia 2020 21:32 napisane przez czytelnik

    Przykre to powiedzieć, ale ani burmistrz Czerniejewa ani burmistrz Trzemeszna nie są państwowcami. Po pierwsze po co się spieszą z takimi oświadczeniami, jak nie ma jeszcze decyzji, co do wyborów. Po drugie panowie nie musza chcieć czy nie chcieć. ustawa wszystko reguluje. Po trzecie - ciekawe, komu się chcieli takimi oświadczeniami przypodobać? Bo na pewno nie wyborcom, którzy uważają, ze każde rozwiązanie zgodne z konstytucją oraz bezpieczne w obecnej sytuacji jest możliwe, prawidłowe i prawnie zagwarantowane. Więc po co to?

  • Link do komentarza Jurek czwartek, 02 kwietnia 2020 12:16 napisane przez Jurek

    Burmistrz Trzemeszna nie widzi możliwości bezpiecznego przygotowania i przeprowadzenia wyborów i w dniu 31.03.2020 z troski o zdrowie mieszkańców wysłał swoje stanowisko w tej sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.

  • Link do komentarza miejscowy czwartek, 02 kwietnia 2020 12:02 napisane przez miejscowy

    Niech się burmistrz nie martwi. Wybory będą korespondencyjne, zatem nie zmartwienie lokalnych władz. W innych krajach takie się odbywają, to co, my Polacy jesteśmy głupsi od niech i nie będziemy potrafić tak glosować??? Pan burmistrz wydaje się, ze wyszedł przed szereg.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane