piątek, 27 marca 2020 10:40

Śluby w terminie, pogrzeby z dystansem

 
Śluby w terminie, pogrzeby z dystansem fot. Rafał Wichniewicz

Jeszcze miesiąc temu mało kto przypuszczał, jak bardzo, w tak krótkim czasie, może się zmienić życie nas wszystkich. Niektóre prywatne uroczystości wyglądają zupełnie inaczej.

Nowe rozporządzenia i obostrzenia dotykają wszystkich dziedzin życia, nawet tych najbardziej prozaicznych. Codzienne czynności, jak pójście do sklepu, załatwienie jakiejś sprawy w urzędzie czy na poczcie, zmieniły swoją formułę. Wielu odłożyło plany na dalszy czas, gdyż przyszłość wydaje się być niepewna. Nie ma to jednak szczególnie wpływu na te sprawy, które albo planowało się od dawna, albo nie są do przewidzenia.

Jak udało się nam dowiedzieć, mimo panującej epidemii, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gnieźnie śluby zaplanowane w najbliższym czasie odbywają się w większości zgodnie z terminami. Kierownik USC Mariusz Kabaciński przekazał nam, że obecnie tylko pięć ślubów zostało odwołanych: - Czynią tak ze względu na to, że mają na przykład rodzinę za granicą i nie może ona przyjechać, albo sami się boją i odwołują, bo mają też większą ilość gości, więc decydują się przełożyć to na późniejsze terminy - przyznał. Więcej odwołanych ślubów jest jednak w maju. Kierownik dodał, że również nie ma obaw o frekwencję: - Na szczęście wszyscy są rozsądni i ograniczają ilość gości na ślubie. Oficjalnie z góry nie wydano rozporządzenia, zabraniającego udzielać ślubów w trakcie epidemii, choć są miasta, które na ten krok się zdecydowały. 

Nieco inna sytuacja jest w przypadku pogrzebów. Tych nie da się przewidzieć, a tym bardziej przełożyć na inny termin (przynajmniej w większości z nich). Zgodnie z wytycznymi rządu, ale i rozporządzeniem Prymasa Polski, msze święte pogrzebowe mogą odbywać się wyłącznie w gronie pięciu osób, wyłączając z tej liczby posługujących oraz pracowników firm pogrzebowych. Ograniczenie to dotyczy również ceremonii na cmentarzu. Jest to sytuacja szczególnie trudna w momencie, kiedy najbliższa rodzina zmarłej osoby jest o wiele liczniejsza. Co więcej, za zgodą rodziny można ograniczyć ceremonię pogrzebową tylko do samego pochówku, a mszę świętą w intencji zmarłego odprawić w innym terminie. Takie pogrzeby już się odbyły na terenie Gniezna, ale stosuje się i inne rozwiązania.

Przykładowo, poza pięcioma osobami, przebywającymi w kaplicy (lub kościele), przed nią stoją w dwuosobowych grupach pozostali bliscy, rozproszeni między grobami. W takiej formie prowadzony jest również kondukt oraz sam pochówek na cmentarzu, gdzie wielu uczestników z daleka przygląda się całej ceremonii. W sytuacji, kiedy cmentarz jest zbyt mały, by ich pomieścić (na przykład na wsiach), zdarzały się już przypadki uczestników obserwujących pogrzeby z przycmentarnego parkingu.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Yom poniedziałek, 30 marca 2020 13:33 napisane przez Yom

    To idź na pogrzeb a my przyjdziemy później na Twoj

  • Link do komentarza Gnieznianka poniedziałek, 30 marca 2020 09:12 napisane przez Gnieznianka

    Ten kto wymyśla te przepisy nie bierze pod uwagę wlasnej rodziny i tego jak sam by sie zachował. Mam wrażenie ze tymi przepisami chcą w pełni kontrolowac każdy ruch czlowieka zastraszajac zarazą a prawdziwe powody są ukryte.. Gdyby naprawdę walczyli z wirusem to np. Pacjent w Gnieźnie starudzek w ciezkim stanie.. Powinno sie całą rodzinę przebadac od razu i odizolowac.. Dlaczego szybkie testy nie sa powszechne? Nie sa brane pod uwagę? Bo by wyszła prawda.. I państwo już by sobie nie radziło.. Takie szybkie testy powinny byc wliczone w koszty biletoe lot do domuu.. Od razu każdy powinien byc na lotnisku przebadany.. Dluzej by to trwalo ale by nie roznosilo sie to po całym kraju.

  • Link do komentarza Zośka sobota, 28 marca 2020 00:10 napisane przez Zośka

    Nikt i nigdzie nie zabroni mi przyjść na pogrzeb pożegnać bliską osobę. Zachować bezpieczeństwo sanitarne - owszem, ale, żeby zakazywać? Coś chyba jest nie tak z tymi chaotycznymi, na prędce ustalanymi przepisami.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane