wtorek, 24 marca 2020 13:37

Nowe ograniczenia od środy

 
Nowe ograniczenia od środy archiwum redakcji

Od środy 25 marca wprowadzone mają zostać nowe, bardziej restrykcyjne ograniczenia w przemieszczaniu się ludności - wszystko by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii.

Mimo iż wiele osób posłuchało apeli o pozostawanie w domach i powstrzymanie się od zbędnego opuszczania własnego miejsca zamieszkania, to jednak wielu wciąż miało te przepisy w poważaniu. Dowodem tego jest chociażby wiele maili, jakich otrzymaliśmy do naszej skrzynki z informacją o gnieźnianach, którzy za nic mają prośby i apele kierowane z samej góry, ale także od instytucji lokalnych.

Jak poinformowano w południe, w środę 25 marca w życie wejdzie nowe rozporządzenie, które wprowadzać będzie zakaz wychodzenia z domu poza szczególnymi wyjątkami. Będzie można wyjść w celu wizyty w aptece, do sklepu, pracy czy wyprowadzić psa. - Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć - informował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ograniczanie przemieszczania się dotyczy: drogi do i z pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz ww. niezbędnych spraw życia codziennego.

Co więcej, wprowadzony zostaje zakaz wszystkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można spotykać się tylko w gronie najbliższej rodziny, a poruszać się razem będą mogły nie więcej niż dwie osoby. Przypomnijmy iż do tej pory obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. W mszach świętych może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób. 

Ograniczenia dotyczyć będą także komunikacji publicznej - miejsca mają być pojedyncze, bez możliwości siadania obok siebie, z zachowaniem dystansu. Z pojazdów komunikacji publicznej będą mogły korzystać tylko osoby, które będą udawały się np. do pracy.

Nowe rozporządzenia, w których zawarte zostaną szczegółowo nowe przepisy, mają zostać opublikowane w najbliższym czasie.

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 26 marca 2020 10:33 napisane przez Koryfeusz

  EagleEye, jak dla mnie to demokracja i kapitalizm mogą upaść. Zastąpi je jakiś nowy system społeczno - gospodarczy oparty na nowych prawach ekonomicznych. Co do chrześcijaństwa to ono da radę, nie upadnie i przetrwa, a ma w tym długie doświadczenie.
  Yolo, po prostu Bezos chce jeszcze więcej kasy, a pracownicy go nie interesują, trzeba ich maksymalnie wyeksploatować i zastąpić nowymi. Zupełnie jak w obozie pracy i tak też ludzie mówią na tę firmę.

 • Link do komentarza chrześcijanin czwartek, 26 marca 2020 07:29 napisane przez chrześcijanin

  Kościoły będą otwarte !! Bo wielu Polaków potrzebuje wejść w te mury i oddać się samotnej kontemplacji przed najświętszym sakramentem. Chociażby w czasie spaceru z psem. Bo dusza Polaka też potrzebuje chociaż krótkiego pobycia w Domu Bożym !

 • Link do komentarza senior środa, 25 marca 2020 14:08 napisane przez senior

  Panie EagleEye - pojęcie chrześcijaństwo jest szerokie i katolicy w nim stanowią tylko pewną część, wiec proszę nie mieszać. A co do upadku chrześcijaństwa? Spokojna głowa, wiele razy chwiało się na świecie i zawsze się odradzało, znacznie zdrowsze. Jest więc nadzieja, że i tym razem tak będzie.

 • Link do komentarza ftytt6tg środa, 25 marca 2020 11:50 napisane przez ftytt6tg

  Nowe ograniczenia , dwie osoby , itd...…….. a dzisiaj rano godz. 9/00 w Biedronce ul. Witkowska czynna jedna kasa i kolejka do połowy sklepu jeden na drugim ???????????????

 • Link do komentarza Jam_Jest środa, 25 marca 2020 08:47 napisane przez Jam_Jest

  Rządzącym najłatwiej jest wydawać zarządzenia i wszelkie zakazy dla ludności, no i ja oczywiście zgadzam się z tymi zarządzeniami, bo jak wiadomo, im mniejsza liczebność ludzi na ulicach, czy też w przeróżnych miejscach publicznego dostępu, tym mniejsza szansa na to, że się zarazimy wirusem................... Wielki plus dla was!
  Jednakże, jakoś trudno jest mi "zrozumieć" decyzje "elity" rządzącej, która, mimo iż zagrożenie z każdym dniem narasta, nadal koniecznie chce nas "uśmiercić", nie odwołując, czy też przesuwając termin wyborów prezydenckich?
  To w końcu jesteśmy zagrożeni, czy nie?
  Ciekawy jestem, na kogo spadnie zbiorowa odpowiedzialność, za nie podjęcie stosownej decyzji co do terminu wyborów?
  PiS chce mieć swojego prezydenta, ale czy PiS, nie przesuwając terminu ww. wyborów, weźmie za te zbiorowe "ludobójstwo" odpowiedzialność?

  Wątpię.

 • Link do komentarza yolo środa, 25 marca 2020 08:27 napisane przez yolo

  rowerzysta spójrz na taki Amazon - tam to jest dopiero eldorado. Ludzie ocierają się o siebie przy pracy, w stołówce, szatni. Filmy pokazują co się tam wyprawia. Ilu gnieźnian pracuje w Amazonie? 30? 50? 100?

 • Link do komentarza EagleEye środa, 25 marca 2020 08:09 napisane przez EagleEye

  Powiem tak właśnie widzimy jak upada demokracja,kapitalizm i chrześcijaństwo.

  Już Watykan godząc się na pewne kwestie co do obchodów Świat Wielkiejnocy pokazał białą flagę a tym samym można powiedzieć że chrześcijaństwo upada.Obecny Papież pewna wizytą jako pierwszy z Papieży pokazał Islamowi iż daje im wolna rękę w zawłaszczaniu chrześcijan i katolików. Wiadomo o jakiej wizycie i gdzie mówię.

  Do tego informacje jakie dzieci otrzymują od swoich katechetów czytając je myślałem ze ...

  Dla mnie to skandal co oni piszą i w jaki sposób przedstawiają obecną sytuacje

 • Link do komentarza ciekawe wtorek, 24 marca 2020 21:08 napisane przez ciekawe

  A w niektórych marketach nie ma ograniczeń. Kościoły tak, a galerie nie?

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 24 marca 2020 19:46 napisane przez rowerzysta

  Czegoś tu nie rozumiem. Zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób a zakłady pracy pracują, na 200 metrach kwadratowych ponad 50 osób. Ale tego zakaz nie dotyczy...

 • Link do komentarza Małgorzata wtorek, 24 marca 2020 15:16 napisane przez Małgorzata

  Zamknijmy się w domu i poczekajmy aż robaki zaczną zjadać nasze zwłoki

 • Link do komentarza Angi wtorek, 24 marca 2020 14:50 napisane przez Angi

  A co z targiem? Nadal funkcjonuje normalnie

 • Link do komentarza Gnieżnianin wtorek, 24 marca 2020 14:05 napisane przez Gnieżnianin

  A kościoły dalej otwarte.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane