wtorek, 10 grudnia 2019 09:32

Niektóre słupy informacyjne zniknęły z miejskiego krajobrazu

 
Niektóre słupy informacyjne zniknęły z miejskiego krajobrazu fot. Rafał Wichniewicz

Kiedyś stanowiły jedno z głównych źródeł informacji oprócz prasy. Dziś coraz więcej znika ich z krajobrazu miejskiego, jeden po drugim.

W ostatnim czasie z obszaru śródmieścia zniknęły w kilka dni cztery słupy informacyjne. W ciągu niespełna godziny ekipy robotników przyjeżdżały, rozbierały i załadowany materiał wywoziły. Pozostały tylko okrągłe ślady ich istnienia w nawierzchni, choć w niektórych przypadkach dokładnie zakryto miejsca, w których znajdowały się przez lata. 

W ostatnich dniach zniknęły słupy przy ul. św. Jana, na skwerze przy ul. Grzybowo/Kilińskiego, w Parku im. T. Kościuszki (naprzeciwko szkoły muzycznej) oraz na rozwidleniu ul. Wrzesińskiej i Witkowskiej. W poprzednich latach rozebrano słup informacyjny przy ul. Mieszka I, a stojący u zbiegu ul. św. Michała i Chociszewskiego uległ uszkodzeniu po kolizji dwóch samochodów osobowych i wkrótce też został rozebrany.

We wcześniejszych latach zniknęły także dwie tablice informacyjne oraz słup na targowisku (podczas przebudowy). Podobny los spotkał stylowy słup stojący koło Urzędu Miejskiego (podczas rewitalizacji parku), choć ten zastąpił bardziej nowoczesny i podświetlany wykonany ze metalu. Na terenie Gniezna wciąż znajduje się ich jeszcze kilkadziesiąt. Większość z nich powstała już po wojnie, a stylowe, blaszane daszki umieszczone na ich zwieńczeniach, są autorstwa plastyka miejskiego Eryka Kuszczaka. 

Co jednak spowodowało, że zdecydowano się zlikwidować te słupy informacyjne, które zniknęły w ostatnich dniach? - Powodem ich usunięcia był bardzo zły stan techniczny. Koszt ewentualnego przywrócenia stanu technicznego słupów do pierwotnej formy, byłby zdecydowanie wyższy niż postawienie nowego. Usunięcie słupów konsultowano z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Dodatkowo, słupy znajdowały się w lokalizacjach mało uczęszczanych, a zatem na ten moment nie przewidujemy postawienia tam nowych - poinformował nas Urząd Miejski, zakładając iż na ten moment nie jest planowane usuwanie kolejnych słupów z terenu miasta. Ten, który stał u zbiegu ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej, został zastąpiony nowym, położonym bliżej rewitalizowanego skweru - jest stylowo podobny do tego, jaki znajduje się obok Magistratu.

8 komentarzy

 • Link do komentarza marco1974 wtorek, 09 czerwca 2020 07:47 napisane przez marco1974

  ludzie! toż to szalety! toalety-ślimak, lol

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 11 grudnia 2019 06:43 napisane przez Mieszkaniec

  Nasze miasto zaczynało się w czasach komunistycznych. Potrzebna jest zmiana władzy w mieście bo ta tylko patrzy na własne potrzeby tak jak słynny afera tbs, estede co to to remontuja i końca nie widać i wiele innych

 • Link do komentarza wilk środa, 11 grudnia 2019 02:50 napisane przez wilk

  Stare historyczne słupy likwidują, najlepiej niech zburzą wszystko co stare,a w to miejsce wybrukować i zabetonować a najlepiej dać wszystko pod dewloperkę !!!!! KOGO MAMY za GOSPODARZA miasta,Pierwszej Stolicy ??????? I KTO to powybierał ??????? Odwieczne pytanie,na pewno NIE GNIEŹNIANIE z dziada pradziada !!!!! Kiedy wreszcie będziemy mieć człowieka odpowiedniego na miejscu prezydenta,prawdziwego lokalnego patriotę???????

 • Link do komentarza Ale skwer ładny wtorek, 10 grudnia 2019 20:15 napisane przez Ale skwer ładny

  Na ul. Wrzesińskiej na starym słupie można było odczytać informacje zamieszczoną z każdej strony. Rozumiem, że obecnie plakaty będą naklejane tylko od strony chodnika.

 • Link do komentarza oli wtorek, 10 grudnia 2019 19:54 napisane przez oli

  "Usunięcie słupów konsultowano z Miejskim Konserwatorem Zabytków" a czy konsultowano z kimś w miejsce słupów postawienie KUBŁÓW na śmieci na środku chodnika u zbiegu ulicy Michała i Chociszewskiego?koszmar

 • Link do komentarza Kwach wtorek, 10 grudnia 2019 14:27 napisane przez Kwach

  Estetyka typowo gnieźnieńska. Jedno, wielkie G. Bezguście włodarzy w pełnej krasie, akceptowane przez mieszkańców.

 • Link do komentarza Hans wtorek, 10 grudnia 2019 10:44 napisane przez Hans

  Śpieszmy się kochać słupy

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 10 grudnia 2019 10:02 napisane przez urzędas

  Miasto tez trzeba niebawem usunąć, bo jest bardzo mało uczęszczane, króliki w takich miejscach, do których nawet pies z kulawą nogą nie zajrzy. Najprościej - usunąć, rozebrać, zlikwidować i po ptokach, jak mawia się w nowej gwarze. Oczywiście, ze prezydent powie, ze każdy mieszkaniec otrzymuje biuletyn ku czci jego urzędu, no ale tam niestety ani ciekawostek, ani ogłoszeń, ani informacji o imprezach po prostu nie ma. A to, co się w nim serwuje mieszkańcom, to na ogół zdezaktualizowane informacje, które już dawno były zamieszczone w innych publikatorach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane