piątek, 18 października 2019 17:59

Protestowali pod biurem senatora

 
Protestowali pod biurem senatora fot. Rafał Wichniewicz

Około 30 osób przez 20 minut manifestowało pod biurem senatora Roberta Gawła przeciwko projektowi zmian w kodeksie karnym tzw. zakazu propagowania pedofilii. Ich zdaniem ma to docelowo zlikwidować edukację seksualną w szkołach.

Grupa osób związana z gnieźnieńskimi kołami partii Wiosna, Razem, a także Nowoczesnej, pojawiła się w piątkowe późne popołudnie pod siedzibą biura senatora Roberta Gawła, by protestować przeciwko pracom nad ustawą, powstałą dzięki obywatelskiej inicjatywie "Stop pedofilii". Ich zdaniem zmiany, które proponuje się wprowadzić w kodeksie karnym, docelowo mają zlikwidować edukację seksualną w szkołach. 

Protestujący zgromadzili się o godzinie 17 pod biurem parlamentarzysty, gdyż ich zdaniem miejsce to w pewien sposób symbolizuje ugrupowanie, które doprowadziło do procedowania ww.zmian. Ich zdaniem zmiany w przepisach i ich niedoprecyzowanie spowoduje, że za prowadzenie edukacji seksualnej lub rozmawianie o tym w szkole grozić będzie więzienie. Na miejsce przyszli z hasłami wypisanymi na kartkach.

- Ustawę na pierwszy rzut oka można tak zrozumieć, ale jest bardzo nieprecyzyjna, występują tam określenia jak "propagowanie" i "pochwalanie", a poza tym jest mowa o małoletnich. A przecież seks od 15 roku życia jest legalny w Polsce, a małoletnią jest osoba do 18 roku życia, więc jest to bardzo nieprecyzyjne. Jest to ustawa, która nie wyraża się jasno w tym temacie i powinny być poprawki - przekazała Kamila Bartkowiak-Kasprzak z Razem. - Głosowałam przeciwko kierowaniu tej ustawy do komisji sejmowej i mogę obiecać mieszkańcom Gniezna, że zawsze będę stała na straży zdrowego rozsądku, bo ta ustawa ze zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego - stwierdziła Paulina Hennig-Kloska.

Tymczasem senator Robert Gaweł, który akurat tego dnia przebywał na posiedzeniu Senatu w Warszawie, przekazał nam swoje stanowisko w tej sprawie: Obywatelska inicjatywa ustawodawcza, która trafiła dopiero do pierwszego czytania w sejmie, będzie kontynuowana już w sejmie nowej kadencji i jeśli trafi do senatu, to kształt jej zapisów będzie oceniał już nowy skład senatu. Dlatego też protest pod biurem wybranego senatora Arndta i wybranych parlamentarzystów miałby większą siłę oddziaływania - przekazał nam parlamentarzysta, który już wkrótce, po przegranych wyborach, zakończy swoją przygodę w Senacie i dalej dodał w sprawie projektu samej ustawy: Zachęcam protestujących do zapoznania się z treścią proponowanej zmiany. Sam mam wątpliwości co do zapisu dotyczącego małoletnich. Zdecydowanie powinniśmy tutaj oprzeć się na zapisie małoletni poniżej 15 roku życia. Byłoby to spójne z innymi przepisami kodeksu karnego. Z pedofilią i zachowaniami nieodpowiednimi wobec dzieci trzeba walczyć. Treść zapisu jednak powinna być lepiej skonstruowana, żeby mogła dobrze zabezpieczać najmłodszych.


Treść projektu ustawy w pierwotnym kształcie:

Art. 1. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600 z późn. zm.) art. 200b otrzymuje brzmienie: 

"Art. 200b. §1. Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§2. Tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego. 

§3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w §2 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§4. Kto propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." 

Art. 2. Ustawa wchodzi po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

30 komentarzy

 • Link do komentarza moher środa, 30 października 2019 23:51 napisane przez moher

  jest " religia" w szkole? jest.
  to lekcje WDŻ też będą.
  na szczęscie ludziom oczy się otwierają i "kościółkowi "już nie mają takiego wzięcia wśrod naiwnej tłuszczy. na religię też mało kto już chodzi.
  jeszcze tylko wybory prezydenckie, potem następne parlamentarne i po pislamie. każdy radykalny podszyty nienawiścią religijną zamordyzm wczesniej czy pozniej upada. zakłamanie obłuda skrywanie rozpusty pod płaszczykiem swiętoszkowatosci ...nawet 11latek to widzi...wstyd

 • Link do komentarza rtryryr środa, 30 października 2019 15:04 napisane przez rtryryr

  Kłamcy lewicowi! Projekt dotyczy czego innego! Kłamią w żywe oczy!

 • Link do komentarza Kto za ? Kto przeciw? środa, 30 października 2019 07:31 napisane przez Kto za ? Kto przeciw?

  Ludzie przecież tu są pieniądze do zrobienia ! . i one leża dosłownie na ziemi . ! W tym państwie co rusz organizowane są różne szkolenia, korki za pieniądze z Unii Europejsiej. Dzieci chodzą po szkole na dodatkowe lekcje: tańca śpiewu, gry na gitarze, języków obcych i.t.d. Czy nie może powstać w Gnieźnie jakieś STOWARZYSZENIE, które po godzinach, odpłatnie będzie dokształcało dzieci z dziedziny SEKSU. I na te szkolenia niech posyłają indywidualnie dzieci Ci rodzice, którzy uważają, że ich latorośle tego potrzebują. Albo ci rodzice, którzy uważają, że sami tej wiedzy swoim dzieciom przekazać nie potrafią. A szkolenie niech prowadzą np MŁODZI WIELKOPOLANIE Pana Dolacińskiego i Tomaszewskiego, którzy mają największe zdolności do wyciągania z budżetu miasta pieniędzy na różne szkolenia i imprezy.

 • Link do komentarza pedagog wtorek, 29 października 2019 20:43 napisane przez pedagog

  do HM - szanowny mądralo, najpierw podszkolić się tobie trzeba z historii, a potem wypisywać te swoje mądrości. Średniowiecze wcale nie było epoką zacofania i stagnacji! Powtarzasz takie banały po takich samych nieukach, jak ty . Średniowiecze w istocie było najwspanialszą epoka w dziejach (średniowiecze właściwe i późne) zarówno ze względu na jedność christianitas, jak i na osiągnięcia myśli, sztuki, architektury i oczywiście nauki.Stan wiedzy ówczesnych naukowców wykraczał daleko poza nasze współczesne wyobrażenie. Dzięki Kościołowi powstały pierwsze uniwersytety i pierwsze szpitale. To średniowiecze wydało najwspanialszych odkrywców i naukowców. Powstawały i cieszą nas do dzisiaj najwspanialsze budowle, to okres wielkich odkryć nie tylko geograficznych. . Czy była to epoka okrucieństwa? Na pewno nie była gorsza niż okres II wojny światowej i obecna sytuacja w Europie, wielu krajach afrykańskich, czy na Bliskim Wchodzie.

 • Link do komentarza HM wtorek, 29 października 2019 18:18 napisane przez HM

  Koryfeusz i Judyta N. - macie dzieciaki ? To się nimi zajmijcie a od moich wara (Judyta pisz za siebie - w liczbie pojedynczej, chyba ze piszesz "naszych" mając na myśli jakąś sektę albo co.. ). Mam nadzieję że edukacja seksualna nie zniknie ze szkół przez takie średniowieczne poglądy. Biedne byłyby te wasze dzieciaki. Moje na szczęście podchodzą do tych spraw bez zbędnego pośpiechu i niezdrowego podniecenia. Mają czas i na naukę i na spotkania z płcią przeciwną. Jak się kogoś trzyma na smyczy to się później zachowuje prędzej czy później jak dzicz. Przykłady na własnym podwórku i w mediach (różni "pisokatolscy" moralizatorzy co to tłuką żony , zdradzają je itd itp przykładów na pęczki).

 • Link do komentarza romi piątek, 25 października 2019 13:52 napisane przez romi

  no i co/ popiszemy, ponarzekamy i jaki efekt? żaden! a szkoda bo demoralizacja przeraza mnie!

 • Link do komentarza ???? poniedziałek, 21 października 2019 11:08 napisane przez ????

  Czy słowo "ruchać" w dodatku w takim kontekście jak na tej tabliczce , nie jest przypadkiem wulgaryzmem umieszczonym publicznie ? za które można zostać ukaranym ?

 • Link do komentarza ojciec 8latka poniedziałek, 21 października 2019 08:38 napisane przez ojciec 8latka

  brakuje w tym wszystkim dialogu.. Według mnie edukacja seksualna powinna być taka, aby dzieci potrafiły rozpoznać nieprawidłowe zachowanie wobec nich (czytaj pedofiliskie).
  Natomiast dla nastolatków uświadomienie jakie zagrożenie niesie ze sobą seks - niechciane ciąże, choroby.
  NIestety każdy krzyczy mają swoją, lepszą rację. Czy ktoś zapytał się dzieciom czego od nas, dorosłych oczekują. Czy ktoś porozmawiał z nastolatkami wychowujące dzieci jaka była ich świadomość seksualna przed pierwszym stosunkiem.
  Dzieciaki swoją wiedzę otrzymują od rówieśników, często jest ona wypaczona przez internet, filmy lub własne wyobrażenia.
  A dla najbardziej obużonych to wg mnie jak już założą tą prezerwatywę na banana lub ogórka podczas lekcji to nie będą sprawdzać po lekcji na "żywym orgniźmie":) A ci zdecydowani wcześniej zastanowią się dwa razy
  Poglądy przedstawione przez Koryfeusza na temat nastolatków poniżej 18 roku życia to takie troszkę średniowiecze:) pozdrawiam serdecznie

 • Link do komentarza Majomir niedziela, 20 października 2019 20:02 napisane przez Majomir

  Gdyby nie obecność poseł dał bym się nabrać że to spontaniczna oddolna akcja

 • Link do komentarza Judyta N. niedziela, 20 października 2019 19:16 napisane przez Judyta N.

  Co znaczy edukacja seksualna? Ludzie na świecie żyją tysiące lat bez żadnej edukacji i rozmnażają się bez potrzeby jakiejś edukacji. I robią to znakomicie i sami wiedzą, co służy im najlepiej w tej dziedzinie. Patrząc na tych organizatorów tak sobie myślę, że to oni chyba najbardziej są spragnieni tego erotyzmu i mają poważne braki w tej dziedzinie. No cóż, takim beztalenciom nawet najlepsze kursy i szkolenia nie pomogą. A od nas i naszych dzieci - wara!

 • Link do komentarza Dante niedziela, 20 października 2019 18:15 napisane przez Dante

  @Koryfeusz. Lepiej tego się nie dało ująć. Brawo! Podpisuję się obiema rękami.

 • Link do komentarza kibolka niedziela, 20 października 2019 17:15 napisane przez kibolka

  Do "wilk" - oczywiście mała garstka towarzy(szy)stwa wzajemnej adoracji. Jacy organizatorzy taka frekwencja. Czym jest w Gnieźnie członek "partii razem" który dostał w wyborach około 100 głosów? Ale protestować mogą, tylko skutecznie.

 • Link do komentarza kibolka niedziela, 20 października 2019 14:41 napisane przez kibolka

  A dlaczego akurat pod biurem Senatora Gawła zawsze protestują? Przecież na ich protesty nikt nie przychodzi!

 • Link do komentarza emma niedziela, 20 października 2019 14:38 napisane przez emma

  Niech sobie ludzie protestują. Demokracja. Ale ta "para" z Partii Razem odstrasza nawet lewaków. Koleś w koszulce z Jackiem Kuroniem nadużywa wizerunku tego wybitnego Polaka! I jakie mniemanie o sobie, żeby startować w wyborach???

 • Link do komentarza rezigiusz niedziela, 20 października 2019 12:38 napisane przez rezigiusz

  A czy Szanowna pani Paulina oddała już pieniądze z długu za partie .N ?!? Rozumie że pani tych wiernych grupies poinformowała ìz to oni za pania te pieniądze oddadzą

 • Link do komentarza życzliwy koleś niedziela, 20 października 2019 12:02 napisane przez życzliwy koleś

  kibolo, już zupełnie rozlasował się tobie ten mózg. Gdzie i w jakim momencie papież Franciszek dopuszcza życie seksualne młodzieży po 18 roku życia? i skąd masz takie wiadomości o zwożeniu dzieci do Watykanu w celach nazwijmy to erotycznych? Człowieku, zacznij korzystać z prawdziwego katechizmu, poznaj dekalog, a wiadomości zaczerpnij z prawdziwych źródeł. Szatan opanował ciebie do reszty. Nie szkoda ci człowieku wieczności w potępieniu?

 • Link do komentarza wilk sobota, 19 października 2019 15:04 napisane przez wilk

  Ta młodzież z tymi hasłami,wyglądała jakby była dalej w poszukiwaniu rozumu,no cóż pranie mózgu przez różne antypolskie i antyspołeczne media,powoduje,że między uszami robi się....papka,a potem pustka,dlatego mówi się o takich...........dzbany,na szczęście nie dużo ich tutaj !!!!!! A to ,że wśród nich jest stara nowa pani poseł,no cóż.......udowodniła w wielu swoich wypowiedziach w mediach...........

 • Link do komentarza zero sobota, 19 października 2019 12:16 napisane przez zero

  święta była przed wyborami xxxxD POKOwyborach wyprowadza dzieci na ulicę...

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 19 października 2019 10:52 napisane przez Koryfeusz

  Ta ustawa to bardzo dobry pomysł i nie tylko jeśli chodzi o walkę z pedofilią, ale też o ograniczenie negatywnych zjawisk związanych ze sferą seksualną. Dzieciakom w głowie stosunki cielesne, a przecież są dziećmi. Kto ma mniej niż 18 lat to dziecko i ma się zająć nauką, a nie cielesnymi zabawami. Liberałowie jednak przyzwolili na takie rzeczy i dlatego mamy nieletnie matki. To jest niedopuszczalne, żeby 16-latka udawała się do ginekologa bo tabletkę antykoncepcyjną, ona nie powinna myśleć o takich rzeczach jak stosunek cielesny tylko o następnej kartkówce. Mam nadzieję, że dzięki tej ustawie w szkołach nauczyciele będą pilnować, aby nie dochodziło między uczniami do zachowań wskazujących na zainteresowanie seksualne. W razie czego są też tabletki obniżające popęd, które mogłyby być podawane ludziom w okresie dojrzewania w szkołach. Ponadto trzeba by też zakazać pornografii. Dostawcy internetowi mogą zablokować przecież takie strony, dzisiaj jest taka technologia co bez problemu na to pozwala, wystarczy tylko wprowadzić odpowiednią ustawę.

 • Link do komentarza antrejka sobota, 19 października 2019 09:16 napisane przez antrejka

  Jeśli nie Dekalog to co? kodeks hammurabiego? Jak można hołdować pogaństwu w XXI wieku. Wniwecz odrzucać dziedzictwo kultury na gruntach, której wyrosła Europa. Chyba, że ta wiedza jest właśnie taka ... pisana na tekturkach, szmatkach. Wowczas jeszcze raz przyjdzie nam doświadczać tego samego, bo historia lubi się powtarzać.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane