niedziela, 13 października 2019 21:00

Wieczór wyborczy w Gnieźnie (aktualizacja)

 

Gorący wieczór wyborczy przed nami. Wkrótce komisje zamkną lokale wyborcze i zaczną zliczanie głosów. Zapraszamy do śledzenia informacji.

Od 7:00 rano do 21:00 Polacy wybierali kandydatów do Sejmu i Senatu na kolejną, czteroletnią kadencję. Poniżej przedstawiamy relację z wieczorów wyborczych trzech ugrupowań:

 


Aktualizacja:


23:30

Spotkania wyborcze ugrupowań politycznych w swojej oficjalnej wersji zostały zakończone. Większość działaczy oczekiwać będzie na wyniki z całego okręgu. Oficjalnie powinniśmy je poznać jutro.

Komisje wyborcze, po zliczeniu głosów i sporządzeniu protokołów, będą musiały je przesłać do okręgowych komisji. Przed nimi cała noc pełna pracy. 

Na tym kończymy dzisiejszą relację. 

 


23:20

Zestawienia wyników wyborów z 2015 roku i obecne sondaże z podziałem na mandaty:

  2015 2019 (sondaż)
PiS 235 239
Platforma Obywatelska 2015 138 -
Nowoczesna 2015 28 -
Koalicja Obywatelska 2019 - 130
Kukiz'15 2015 42 -
PSL Koalicja Polska 2019 16 34
SLD 2015 0 -
Razem 2015 0 -
Lewica (SLD, Razem, Wiosna) 2019 - 43
KORWiN 2015 - -
Konfederacja 2019 - 13

Powyższe dane pokazują, że partia rządząca może liczyć na ten sam rezultat, jaki osiągnęła cztery lata temu. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku Koalicji Obywatelskiej, której trzonem jest Platforma Obywatelska, posłowie Nowoczesnej oraz Zieloni - tu uzyskanie wyniku 130 mandatów byłoby uszczupleniem poprzedniego rezultatu, a wszystko wskazuje na to iż głosy te trafiły do innych ugrupowań. Szczególnie powody do optymizmu może mieć Lewica, która po czterech latach nieobecności powraca na arenę parlamentarną. Co powyższe oznacza w przypadku okręgu konińskiego? Dokładnie przyjdzie nam się o tym przekonać w poniedziałek 14 października.

 


23:01 Kandydat z listy PSL Jerzy Berlik podziękował za oddane głosy na listę ludowców. Dodajmy, że w jej skład wchodzili także przedstawiciele ruchu Kukiz'15.

 

 


22:55 Wyniki sondażowe exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP wskazują, że frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,10%. Byłaby to rekordowa ilość uczestników od 1989 roku. Wówczas to w wyborach parlamentarnych wzięło udział 62,70% osób uprawnionych do głosowania. Dodajmy, że w wyborach w 2015 roku swoje głosy oddało 50,92% obywateli.

Najwyższą frekwencję ogółem odnotowała druga tura wyborów prezydenckich w 1995 roku, kiedy do urn poszło 68,23% uprawnionych do głosowania.

 


22:45 Wyniki sondażowe exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP przewidują, że ugrupowania otrzymają następującą ilość mandatów:

 • PiS - 239
 • KO - 130
 • Lewica - 43
 • PSL - 34
 • Konfederacja - 13

Ostateczne wyniki powinniśmy poznać jutro, tj. w poniedziałek 14 października. Do tego czasu komisje wyborcze w całym kraju mają czas na zliczenie głosów. 

 


22:26

Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący powiatowych struktur SLD: - Jak wspominałem jeszcze przed podaniem sondażowych wyników, rezultat 12% i więcej będzie sukcesem - to powrót lewicy do Sejmu. Po drugie oznacza to iż w Wielkopolsce są dwa punkty więcej. Po trzecie, sądzę iż będziemy mieli około 15%. To stabilna, trzecia pozycja na arenie w Wielkopolsce, jak i w kraju. Oczywiście po cichu liczyliśmy na więcej, w granicach 14-15%, jednak ta kampania była zdominowana w znacznej mierze przez rządzących - począwszy od premiera, poprzez ważnych urzędników. Te transfery społeczne, które zostały przekazane, skutecznie spowodowały utrzymanie władzy na poziomie samodzielnej większości. Oznacza to iż opozycja w parlamencie dzisiaj musi być opozycją bardzo merytoryczną i zwartą - stwierdził. Jaka będzie lewica w parlamencie nowej kadencji zdaniem wieloletniego posła z naszego regionu? - Po lewej stronie sceny na pewno musi być dalsza integracja i wzmacnianie lewicy. Osobiście, jako osoba, która tam parę lat była w parlamencie, to muszę powiedzieć iż nie będzie łatwo. Z jednej strony będą tam młodzi ludzie parlamentarzystami, 20-latkowie, a z drugiej strony ci bardziej doświadczeni, a niektórzy mówią też - patrioci z SLD. Nie będzie zatem łatwo i początek będzie trudny, ale samo wyzwanie czyli zwiększenie poparcia dla lewicy musi być poparta tymi relacjami między trzema partiami.

 


22:20 W Hotelu Ibis już pusto. Większość działaczy i sympatyków PiS opuściła już spotkanie wyborcze. Zostało jedynie kilkunastu, którzy dyskutują między sobą o wynikach wyborów.

 


22:19

Gnieźnieńska Lewica, a raczej jej najstarszy trzon tj. działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, spotkali się w Pubie Oski na os. Piastowskim. W kameralnym gronie obserwowali doniesienia medialne, analizując szanse swojej frakcji na uczestniczenie w parlamencie nowej kadencji.

 

 


21:54 Starosta Piotr Gruszczyński, jednocześnie przewodniczący powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej przyznał: - Te wyniki sondażowe wcześniej pokazywały, że przewaga partii rządzącej może być jeszcze większa. Z tego co pamiętam, Koalicja Obywatelska była na poziomie około 22%. Także tutaj nie można liczyć, żeby coś się nagle przewartościowało. Myślę, że to jest odzwierciedlenie tego, co wynika z tych sondaży - mówił i dalej dodał, odnosząc się do wyborów do Senatu w naszym okręgu: - Jest to rzecz, która mnie bardzo mocno intryguje. Jestem całym sercem za Pawłem Arndtem. Myślę, że to będzie walka łeb w łeb. Cztery lata temu doszło do takiej sytuacji, że kandydat Nowoczesnej, który nie był człowiekiem znanym, wziął 20 tysięcy głosów. Tutaj mamy inny stan rzeczy i nie ma takiej osoby, która mogłaby te głosy podkradać. To przemawia na korzyść Pawła Arndta i życzę mu tego mandatu.

 

 


21:49:

- Ta prognoza wyników też jeszcze niczego nie przesądza. Badania mają jakiś margines błędu i wystarczy, że jakiś 1% głosów rzeczywiście zostanie nie tak policzone i to wszystko może się przewrócić do góry nogami. Jakaś tendencja jednak jest i musimy czekać na pełne wyniki. To jeszcze o niczym nie przesądza - przyznał poseł Paweł Arndt, który kandydował na senatora. Jak dodał: - Te wyniki nie różnią się od ostatnich sondaży. PSL osiągnęło lepszy wynik niż wskazywały sondaże, a pozostałe ugrupowania są na tym marginesie błędu, jaki wskazywano. Jeszcze raz powtarzam - wystarczy ułamek procenta i jeszcze może się to zmienić. Musimy poczekać.

 


21:43 Na spotkaniu wyborczym Koalicji Obywatelskiej w Vehikule Czasu panuje nieco bardziej spokojna atmosfera. Wyniki sondażowe jednoznacznie wskazują, że PiS może liczyć na większość sejmową, przez co pozostałe ugrupowania pozostaną w opozycji. 

 


21:22 Senator Robert Gaweł: - Dopiero jutro się okaże, ile mandatów przypadnie w naszym okręgu poselskim. Co do senatorskiego to wygląda na to, że różnica będzie niewielka, także dzisiaj prawie na pewno spać nie będę - mówił. Obaj przedstawiciele PiS w parlamencie dziękowali działaczom obecnym na spotkaniu za wsparcie w trakcie kampanii wyborczej. Na spotkaniu nie ma posła Zbigniewa Dolaty.

 

 


21:16 Działacze PiS słuchają przemówień ze spotkania wyborczego PiS w Warszawie. - Wynik jest na pewno dobry, ale Pamiętajmy, że to są wyniki exit poll i jeszcze może się coś zmienić, niemniej umożliwia nam samodzielne rządzenie - przekazał poseł Krzysztof Ostrowski i dalej dodał: - Znając różne cyfry, twarde dane, o stanie gospodarki, społeczeństwa, to jest wynik, na który my nie zasłużyliśmy. My powinniśmy dostać 60, 65, 70%. Tak uważam. To znaczy, że w Polsce trwa spór światopoglądowy. Opozycji udała się jedna rzecz - ten spór wyborczy przekierunkowała z merytorycznego na emocjonalny. To była gra emocji. Wykopano głęboki rów i wierzę, że wielu wyborców głosowało wbrew swoim interesom, bo emocje były rozbudzone. Naszym celem będzie to, żeby zasypać ten rów, bo on bardzo Polskę osłabia - dodał poseł.

 


21:02 W Hotelu Ibis euforia przedstawicieli PiS. Sondażowe wyniki wyborcze exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP wskazują następujący wynik:

PiS 43,6%, KO 27,4%, Lewica 11,9%, PSL 9,6%, Konfederacja 6,4%, inne ugrupowania 1,1%.

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 14 października 2019 16:58 napisane przez Koryfeusz

  Na PO nie głosuje wcale inteligentny i wykształcony elektorat, a jak już to ma może dyplom, ale czy mądrość? Bo co mądrego jest w głosowaniu na PO? Co oni takie robili, by zasłużyć sobie na pochwały? Ludzie, którzy na nich głosują chcą być często nowocześni, wmawiają sobie, że nie wypada głosować na inne ugrupowania, ale w rzeczywistości nie mają właściwego oglądu rzeczywistości, nie mają żadnego. Nawet programu tego ugrupowania nie znają i mają sklerozę. Kto z nich pamięta jak w 2008 roku Grzesiu kazał bić ludzi na komisariatach w Warszawie podczas akcji "Widelec"? Nikt. Niby nowocześni, a informacji w internecie nie potrafią wyszukiwać. Ja uważam, że wielu wyborców nie myśli. Gratuluję tym co głosowali na PiS i na Konfederację. Widać, że zrobili to w większości świadomie. Zwolennikom PO życzę, aby zaczęli myśleć i patrzeć bardziej krytycznie na to swoje ugrupowanie, bo nie jest takie wspaniałe i dotychczas to w wielu aspektach szkodziło.

 • Link do komentarza dante poniedziałek, 14 października 2019 13:26 napisane przez dante

  @Ja
  Masz patologię wśród znajomych? Współczuję.

 • Link do komentarza kleo poniedziałek, 14 października 2019 10:53 napisane przez kleo

  PIS wam DA

 • Link do komentarza zwolennik poniedziałek, 14 października 2019 07:09 napisane przez zwolennik

  Posła Dolaty nie było na spotkaniu wyborczym w Gnieźnie bo tym razem obserwował wszystko we Wrześni. Razem z tamtymi działaczami PiS u. Może i rozsądnie postąpił. Przecież tam też są jego wyborcy i tam tym działaczom też należało podziękować za pomoc w jego kampanii wyborczej na tamtym terenie !!

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 14 października 2019 00:01 napisane przez wyborca

  Zdjęcie Hennig-Kloski z tym palcem wskazującym do Pilaka - rewelacyjne. To jest fotografia stulecia!!!

 • Link do komentarza Wiesław niedziela, 13 października 2019 21:54 napisane przez Wiesław

  PIS PIS PIS MAMY TO

 • Link do komentarza Ja niedziela, 13 października 2019 21:14 napisane przez Ja

  Wspieranie patologii i rozdawnictwo działa. Współczuję

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane