niedziela, 08 września 2019 13:30

Kolejka ruszyła! - fotogaleria

 
Kolejka ruszyła! - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielne południe ze stacji Gniezno Wąskotorowe po raz pierwszy od kilku lat wyjechał pociąg pasażerski. Na dworcu pojawiły się tłumy mieszkańców.

Równo o godzinie 12:00 w pierwszą rozkładową (na ten dzień) podróż po wąskim torze w kierunku Lasu Jelonek wyruszył pociąg. Po kilku latach przerwy, spowodowanej koniecznością doprowadzenia szlaku do stanu przejezdności i dostosowaniu go do wymagań, kolejka ponownie mogła wyruszyć na trasę. Jednocześnie niedziela 8 września był okazją do zainaugurowania inicjatywy Stacja Kultura. W dworcu Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej od teraz przez pewien czas funkcjonować będzie Centrum Kultury "Scena To Dziwna". 

Wydarzeniu, na które przybyło tak wielu gnieźnian, że zdecydowano się przyspieszyć częstotliwość przejazdu pociągu, towarzyszyły też warsztaty tworzenia w mydle, sypania kolorowego piasku, a także można było przejechać się małą drezyną wąskotorową o wdzięcznym imieniu "Staś". Nie zabrakło też ekspozycji z Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, a w jednym z wagonów pojawiła się również wystawka o historii gnieźnieńskiej kolejki. Całość urozmaiciły występy grupy muzycznej Dixie Team.

Sam przejazd kolejką w kierunku przystanku mijankowego Jelonek zajął około 20 minut. Na miejscu lokomotywa manewrowała na drugą stronę składu, skąd po podczepieniu wagonów ruszała w drogę powrotną na stację Gniezno Wąskotorowe. Przejażdżki kolejką będą możliwe także w kolejne weekendy września - w soboty i niedziele o godzinie 12:00 i 13:30 (przejazdy za opłatą).

 

16 komentarzy

 • Link do komentarza kibolo środa, 11 września 2019 18:39 napisane przez kibolo

  @Jerzy.I kościoły i szpitale buduje społeczeństwo bez względu na to czy wierzą czy nie wierzą.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 11 września 2019 14:52 napisane przez Mieszkaniec

  Jaki, a Ciebie wiedza boli ? Poczytaj, sprawdź i się wypowiadaj.

 • Link do komentarza obserwator środa, 11 września 2019 09:00 napisane przez obserwator

  Krawczyk to obrotowiec, jakich wiele w tym towarzystwie PO.

 • Link do komentarza Marco środa, 11 września 2019 06:59 napisane przez Marco

  Jaki ty TROLU., Nie kłam !

 • Link do komentarza hmm wtorek, 10 września 2019 16:15 napisane przez hmm

  Jaki , a co mieli nie uruchomić jak im poprzednicy wszystko przygotowali począwszy od torów poprzez tabor na stacji mijankowej kończąc. Jakby nic nie było zrobione to tak jak onegdaj za PO pozbyli się parowozu , znowu może by coś sprzedali do Wrześni ?

 • Link do komentarza Jerzy wtorek, 10 września 2019 13:20 napisane przez Jerzy

  Do Radka kościoły są budowane przez wiernych i nikomu nic do tego, na co oni przeznaczają pieniądze. A szpitalami ma zajmować się rząd, który przecież kościołów nie buduje.

 • Link do komentarza kolejaż krafiec wtorek, 10 września 2019 11:51 napisane przez kolejaż krafiec

  Jaki, trzeba być zaślepionym indolentem, żeby nie dostrzec, co zrobiono w poprzedniej kadencji. Zacznijmy od przejęcia gruntów od PKP poprzez ustalenie samowolek, jakich dopuszczało się poprzednie towarzystwo (jazda pociągami bez pozwoleń itp.), poprzez dokonanie dokładnej ewidencji stanu torowiska na całej długości linii, kończąc na remontach wagonów, które od 20-30 lat stały zdewastowane na bocznicach. Nie na wszystko starczyło pieniędzy, by odtworzyć zaprzepaszczone lata w tak krótkim czasie. Ci obecni to przyszli w zasadzie na gotowe.

 • Link do komentarza Jaki poniedziałek, 09 września 2019 20:40 napisane przez Jaki

  Brawo dla zarządu powiatu. Brawo Gruszczyński, Krawczyk i estede. Poprzednicy czarowali, obiecywał i nic nie pomógł polityczny specjalista od kolejki-zamknęli na 5 lat kolejkę i doprowadzili do jej dewastacji. Obecni potrafili pomimo innych trudności uruchomić kolejkę. Wyrazy uznania.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 09 września 2019 02:05 napisane przez wilk

  A co tam robią nieudacznicy Były senator,były posieł,niejaki założyciel Sp spec od rond w mieście i były starosta ???? Sama komuna zawsze razem !!!!

 • Link do komentarza jojo poniedziałek, 09 września 2019 00:09 napisane przez jojo

  @Wyborca:
  Budżet samorządu nie służy do realizacji zadań przynależnych Ministerstwu Zdrowia.

 • Link do komentarza tez wyborca, ale mądrzejszy niedziela, 08 września 2019 20:04 napisane przez tez wyborca, ale mądrzejszy

  Ty, Wyborca, a można nic nie robić tylko kupować np. strzykawki! Taki filozof z Ciebie, jak z koziej ..........

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna niedziela, 08 września 2019 16:40 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  Widać, że warto o to dbać

 • Link do komentarza Prosport niedziela, 08 września 2019 15:11 napisane przez Prosport

  Brawo za uruchomienie kolejki. Oby jak najszybciej udało się przedłużyć trasę. Wyborca - kolejka precz, płace zabaw, siłownie pod gołym niebem i te odnowione parki, pomniki i króliki tez ratują. Zdrowie fizyczne . Psychiczne tez. Polecam.

 • Link do komentarza radek niedziela, 08 września 2019 14:58 napisane przez radek

  równie dobrze zamiast budować kolejnych kościołów, można było dokończyć szpital zakochany wyborco...

 • Link do komentarza Pracownik Wąskotorówki niedziela, 08 września 2019 14:56 napisane przez Pracownik Wąskotorówki

  Poprzedni zarząd powiatu wyremontował wagoniki, a obecny tylko prezentuje. To tak podobnie jak ze szpitalem, poprzednicy wybudowali, a obecni krytykowali, a teraz będą przecinać wstęgi.

 • Link do komentarza Wyborca niedziela, 08 września 2019 13:55 napisane przez Wyborca

  A można było zamiast jednodniowych igrzysk za pieniędze przeznaczone na kolejkę zakupić sprzęt dla szpitala ratujący życie!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane