czwartek, 15 sierpnia 2019 14:21

Upamiętnili 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą”

 
Upamiętnili 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą” fot. Rafał Wichniewicz

Samorządowcy, parlamentarzyści, wojskowi, poczty sztandarowe oraz liczni mieszkańcy Gniezna wzięli udział w uroczystościach, upamiętniających rocznicę bitwy, która była przełomową w wojnie polsko-bolszewickiej.

Obchody rozpoczęły się od wspólnej modlitwy w kościele garnizonowym. Mszę świętą w intencji ojczyzny oraz żołnierzy, przewodniczył ks. kpt. Marek Drabik, kapelan Wojska Polskiego. W swojej homilii wygłoszonej do zgromadzonych w świątyni nawiązał do obchodzonego tego dnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i znaczenia tego kontekstu dla zdarzenia z 15 sierpnia 1920 roku: - Zaledwie dwa lata po odzyskaniu narodowej niepodległości, żołnierz polski musiał jej ponownie bronić przed Armią Czerwoną. Bronił nie tylko swojej ojczyzny, ale i całej Europy przed totalitaryzmem ze Wschodu. Była wówczas tam nad Wisłą, jak wcześniej pod Grunwaldem, na jasnogórskich wałach podczas szwedzkiego potopu, stając się prawdziwą hetmanką polskiego żołnierza. Dziś z bukietem słów i uczuć wdzięczności idziemy także do tych ludzi, którzy swe życie złączyli z polskim mundurem. Najpierw z miłością i wdzięcznością klękamy w tym duchu w podwarszawskim Radzyminie, przy mogiłach tych, którzy w 1920 roku tam pozostali - mówił ks. kpt. Marek Drabik.

Po nabożeństwie, uczestnicy modlitwy wyruszyli w pochodzie na cmentarz przy ul. Witkowskiej. W uroczystym przemarszu towarzyszył im oddział kompanii honorowej Wojska Polskiego. Po dotarciu na kwaterę, na której spoczywają żołnierze polegli podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz zmarli później w gnieźnieńskim szpitalu, odbyła się druga część uroczystości.

Odśpiewaniem Hymnu Polski rozpoczął się Apel Pamięci, odczytywany przez mjr. Artura Chlebowskiego. Po chwili zadumy wypełnionej nazwiskami osób zasłużonych dla niepodległości Polski, nastąpiła salwa honorowa. Tuż po tym przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą na kwaterze wojskowej. Dowództwo 33. Bazy Lotnictwa Transportowego wraz z przedstawicielami miasta i przy obecności rodziny, zapaliło także znicze na grobie mł. chor. Jarosława Maćkowiaka, który w 2011 roku poległ w trakcie służby w Afganistanie. Uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza nosił wilk razy kilka poniedziałek, 19 sierpnia 2019 12:45 napisane przez nosił wilk razy kilka

  a ty wilku byłeś, że tak psioczysz? bo na zdjęciach nie widać za bardzo tej żółci, którą ciągle wszędzie wylewasz, więc mniemam że też sprawę olałeś

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 19 sierpnia 2019 01:53 napisane przez wilk

  mieszczuch--- piękna rocznica wielkiego zrywu i zwycięstwa nie tylko polskiego oręża,ale i całego polskiego odrodzonego społeczeństwa !!!!! Pytasz gdzie mieszkańcy ,uczniowie,nauczyciele ??????????? A ja dodam jeszcze,GDZIE kibice fani STARTU ????????? Mnie to wszystko NIE DZIWI,skoro nasze lokalne społeczeństwo do swoich rad i na prezydenta,wybiera KOMUNĘ ,a do parlamentu EU wybiera takich kłamców i oszustów jak Leszek Miller czy Ewa Kopacz,to jak to nazwać ?????????A nauczyciele,pożal się Boże......napiszę najgrzeczniej jak tylko można,typowi konformiści,ZERO patriotyzmu !!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Nauczyciel sobota, 17 sierpnia 2019 20:54 napisane przez Nauczyciel

  Wakacje to wakacje. Twierdziliście, że nauczyciel ma dwa miesiące wakacji, to się odczepcie. Robię wg waszych życzeń. 18 godz/tydzień i nic więcej mnie nie obchodzi. Sami tego chcieliście.

 • Link do komentarza wicek piątek, 16 sierpnia 2019 21:00 napisane przez wicek

  A gdzie "czerwoni"towarzysze ? Ten cud nad Wisłą im nie na rękę .

 • Link do komentarza moher piątek, 16 sierpnia 2019 18:20 napisane przez moher

  Pani Kloske z .N też się przypomniało o cudzie nad Wisłą!

 • Link do komentarza starszy piątek, 16 sierpnia 2019 17:02 napisane przez starszy

  Ale jaja -wysłali majorów z wojska...a gdzie zastępcy panów dowódców? w domu?

 • Link do komentarza mieszczuch czwartek, 15 sierpnia 2019 23:04 napisane przez mieszczuch

  Tylko organizatorzy i celebryci wszelkich formacji. A gdzie społeczeństwo? Gdzie uczniowie szkół i lekcje patriotyzmu? Gdzie nauczyciele? To nic, ze wakacje, święto to święto. No, ale na Rynek strajkować, to poszli.

 • Link do komentarza Kegan czwartek, 15 sierpnia 2019 15:26 napisane przez Kegan

  Oj wybory się zbliżają wszyscy się aktywizują - do zobaczenia jesienią.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane