Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 czerwca 2019 11:19

Jak wyjechać z parkingu... na wózku?

 

Przez lata ogólnie dostępny, a od niedawna z opłatami. Jednak nie takie ograniczenie zwróciło uwagę jednej z mieszkanek Gniezna, tylko prędzej niemożność swobodnego opuszczenia parkingu przez osobę na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym.

Kilka dni temu skontaktowała się z nami pani Regina, która na wstępie przyznała iż od roku niemal codziennie korzysta z parkingu przy ul. 3 Maja i bł. Jolenty. Rozległy plac od momentu jego wybudowania był ogólnie dostępny dla wszystkich mieszkańców, a mimo sporej ilości miejsc postojowych, czasem pozostawienie na nim pojazdu graniczyło z cudem. Dlatego też zarządzeniem prezydenta od początku czerwca obowiązują na nim opłaty. Do tych mieszkańcy dostosowali się błyskawicznie - parking z dnia na dzień niemal opustoszał, ale nie to wzbudziło uwagę mieszkanki a... szlabany, które ustawiono na wjeździe.

- Miejsca dla pieszych, nie wspominając o wózkach inwalidzkich, nie stworzono. Parking rzekomo ma służyć obecnie pacjentom szpitala czy klientom pobliskich punktów usługowych czy przychodni. Człowiek niepełnosprawny może posiedzieć w samochodzie, bo pod szlabanem nie da rady przejechać. W UM Gniezno uzyskałam informację, że można nacisnąć przycisk "alarmowy". Podobno jest tam gdzieś kamera, a osoba monitorująca teren podniesie dla mnie szlaban... Bardziej sprawni, poruszający się o własnych nogach, wchodzą na wysoki krawężnik, na trawnik. Matki z wózkami podobnie, przetaczają pojazdy z dziećmi przez atrakcyjne przeszkody - napisała do nas pani Regina.

Sprawa wydaje się o tyle istotna, że faktycznie szlabany zamykające przejazd (skądinąd dość wąski) końcowymi krawędziami wiszą nad krawężnikami. Wysokość pod nimi nie pozwala na swobodny przejazd osoby na wózku inwalidzkim (choć miejsca dla nich utworzono na parkingu), a tym bardziej wózków dziecięcych. Piesi przechodzą po prostu po trawniku, rozdeptując go. Z parkingu prowadzi jednak drugi wyjazd - przy kamienicy od strony ul. bł. Jolenty. Ułożona z kostki ścieżka nie tylko jednak wiedzie pod górę, to jeszcze zaczyna się... wysokim krawężnikiem.

O wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do Magistratu, który nas poinformował: - Problem ten jest nam znany i już rozpoczęto działania mające na celu jego rozwiązanie. Jeszcze w czerwcu ruszą prace związane z wykonaniem chodnika po lewej stronie od wyjazdu z parkingu, łączącego ten teren z ulicą 3 Maja. Chodnik będzie miał 1,5 m szerokości oraz odpowiednio obniżone krawężniki - przekazał nam Wiktor Koliński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego. 

Galeria

23 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec