piątek, 21 czerwca 2019 11:19

Jak wyjechać z parkingu... na wózku?

 

Przez lata ogólnie dostępny, a od niedawna z opłatami. Jednak nie takie ograniczenie zwróciło uwagę jednej z mieszkanek Gniezna, tylko prędzej niemożność swobodnego opuszczenia parkingu przez osobę na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym.

Kilka dni temu skontaktowała się z nami pani Regina, która na wstępie przyznała iż od roku niemal codziennie korzysta z parkingu przy ul. 3 Maja i bł. Jolenty. Rozległy plac od momentu jego wybudowania był ogólnie dostępny dla wszystkich mieszkańców, a mimo sporej ilości miejsc postojowych, czasem pozostawienie na nim pojazdu graniczyło z cudem. Dlatego też zarządzeniem prezydenta od początku czerwca obowiązują na nim opłaty. Do tych mieszkańcy dostosowali się błyskawicznie - parking z dnia na dzień niemal opustoszał, ale nie to wzbudziło uwagę mieszkanki a... szlabany, które ustawiono na wjeździe.

- Miejsca dla pieszych, nie wspominając o wózkach inwalidzkich, nie stworzono. Parking rzekomo ma służyć obecnie pacjentom szpitala czy klientom pobliskich punktów usługowych czy przychodni. Człowiek niepełnosprawny może posiedzieć w samochodzie, bo pod szlabanem nie da rady przejechać. W UM Gniezno uzyskałam informację, że można nacisnąć przycisk "alarmowy". Podobno jest tam gdzieś kamera, a osoba monitorująca teren podniesie dla mnie szlaban... Bardziej sprawni, poruszający się o własnych nogach, wchodzą na wysoki krawężnik, na trawnik. Matki z wózkami podobnie, przetaczają pojazdy z dziećmi przez atrakcyjne przeszkody - napisała do nas pani Regina.

Sprawa wydaje się o tyle istotna, że faktycznie szlabany zamykające przejazd (skądinąd dość wąski) końcowymi krawędziami wiszą nad krawężnikami. Wysokość pod nimi nie pozwala na swobodny przejazd osoby na wózku inwalidzkim (choć miejsca dla nich utworzono na parkingu), a tym bardziej wózków dziecięcych. Piesi przechodzą po prostu po trawniku, rozdeptując go. Z parkingu prowadzi jednak drugi wyjazd - przy kamienicy od strony ul. bł. Jolenty. Ułożona z kostki ścieżka nie tylko jednak wiedzie pod górę, to jeszcze zaczyna się... wysokim krawężnikiem.

O wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do Magistratu, który nas poinformował: - Problem ten jest nam znany i już rozpoczęto działania mające na celu jego rozwiązanie. Jeszcze w czerwcu ruszą prace związane z wykonaniem chodnika po lewej stronie od wyjazdu z parkingu, łączącego ten teren z ulicą 3 Maja. Chodnik będzie miał 1,5 m szerokości oraz odpowiednio obniżone krawężniki - przekazał nam Wiktor Koliński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego. 

23 komentarzy

 • Link do komentarza 5r3qefet środa, 26 czerwca 2019 17:39 napisane przez 5r3qefet

  W tym dziwnym mieście Gnieźnie jak się napisze 1000 razy komentarze krytykujące wykonaną fuszerkę to dopiero jest reakcja władz , czyli że dobrze pisać i wytykać ich błędy . Oni to czytają i zagryzają zęby po czym widzą że nie odpuścimy to biorą się do poprawek i roboty. Tak jest teraz z tym parkingiem na 3 Maja - już poprawiają wjazd, w innym miejscu zabrali się za wycinkę suchych drzew, a w nowym parku wreszcie usuwają chwasty żeby te biedne krzaczki mogły mieć miejsce. Pytanie - dlaczego potrzeba aż tylu głosów krytycznych by zrobić coś co powinno być zrobione od początku jak należy i za co ktoś dostaje pensje a może i nagrody ?

 • Link do komentarza ghhhhhhhhhhh środa, 26 czerwca 2019 17:17 napisane przez ghhhhhhhhhhh

  mieszkańcu , okoliczne ulice tj. od strony Jolenty - Św. Michała do Chociszewskiego i Chociszewskiego do 3 Maja , masz tyle miejsca że możesz sobie nawet wybierać czy chcesz w słońcu czy w cieniu , no i masz taniej niż na tym parkingu

 • Link do komentarza wyborca środa, 26 czerwca 2019 10:15 napisane przez wyborca

  ad. mieszkaniec - pisanie, ze "może prezydent za kilka lat nauczy się rządzić miastem" mnie wkurzyło. Otóż ja nie życzę sobie, by ktokolwiek w ratuszu zasiadający podobno z wyboru społecznego przez kilka lat uczył się rządzenia i eksperymentował na żywym organizmie, jakim jest miasto. Osoba, które podjęła się świadomie rządzenia miastem powinna być sprawna nie tylko intelektualnie; ale także technicznie i od pierwszego dnia podjęcia się pracy powinna pracować na rzecz społeczeństwa dla jego zadowolenia. A co jest? Każdy widzi.

 • Link do komentarza rosomak środa, 26 czerwca 2019 09:24 napisane przez rosomak

  Wczoraj zaczęli robić chodnik!!!

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 25 czerwca 2019 22:22 napisane przez mieszkaniec

  Jechalem dzis ulica 3 Maja po artykule juz naprawiaja swoje bledy na wjezdzie na parking. Brawo za szybka reakcje odpowiedmia reakcje a nagana dla osoby ktora wydala decyzje za postawienie bezmyslnie szlabanow. Ciekawe czy odpowie za swoj blad. A moze ta sama osoba nie posiada odpowiedbjch kwalifikacji lub wiedzy.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 25 czerwca 2019 19:24 napisane przez mieszkaniec

  @ zocha - Ten parking nie jest żadnym parkingiem buforowym i Zocha jak się nie znasz, to milcz.
  @ pazerność - okoliczne ulice są zawalone pojazdami do każdego milimetra i nie pisz głupot i nie wprowadzaj czytelników w błąd.
  Prezydent Gniezna jest generalnie kiepski, ale niektóre ruchy są jaskółkąmi, że może za kilka lat nauczy się rządzić miastem. Wprowadzenie płatnych niektórych parkingów są maleńką gwiazdką na tym zachmurzonym gnieźnieńskim niebie.

 • Link do komentarza pazerność wtorek, 25 czerwca 2019 13:19 napisane przez pazerność

  Opłaty za ten parking i tłumaczenie tego szpitalem jest bez sensu. Okoliczne ulice w strefie są na tyle puste że każdy mógł i może tam parkować idąc do szpitala.

 • Link do komentarza zocha poniedziałek, 24 czerwca 2019 22:50 napisane przez zocha

  Do Anna
  Poniżej podaję definicję parkingu z najpowszechniej dostępnego źródła czyli Wikipedii:

  "Parking – wyznaczone miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji. W zależności od formy budowlanej można wyróżnić parkingi terenowe oraz mające formę budynków parkingi piętrowe – garaże wielokondygnacyjne natomiast ze względu na poziom posadowienia można je podzielić na podziemne i naziemne."

  A teraz Anno zastanów się, czy przypadkiem kolor w.....w nie determinuje sposobu myślenia.
  Zadam pytanie wprost!
  Czy lepiej, jak miasto poniosło ogromne koszty wybudowania parkingu i stoją tam dwa samochody, w tym być może jeden Twój? Czy może lepiej jeżeli mamy parking pełen samochodów, dzięki czemu nie zapychają one okolicznych ulic?
  Władze naszego miasta z Platformy Obywatelskiej, każąc płacić za miejsce do zaparkowania na parkingu buforowym są, OPRESYJNE DLA MIESZKAŃCÓW GNIEZNA!!!

 • Link do komentarza rosomak poniedziałek, 24 czerwca 2019 17:05 napisane przez rosomak

  Myślę, że szpital i miasto mogliby się dogadać w kwestii tworzenia druków dla odwiedzających pacjentów w szpitalu. Przykładowo każdy, kto udawałby się na odwiedziny i zaparkowałby na 3 Maja, drukowałby normalny bilet przy wjeździe, a w szpitalu mógłby wydrukować kolejny w godzinach odwiedzin. Po powrocie mógłby na automacie odbić oba w celu ustalenia bezpłatnego pobytu. Dajmy na to, że musiałby opuścić parking w ciągu powiedzmy godziny lub dwóch od wjazdu na jego teren. Przecież pobyt w lecznicy nie powinien wiązać się dla rodziny z dodatkowymi kosztami parkowania...

 • Link do komentarza bendżamin poniedziałek, 24 czerwca 2019 16:27 napisane przez bendżamin

  Zastanawiająca jest argumentacja Urzędu Miejskiego w sprawie wprowadzenia darmowych 30 minut i dalszych opłat za parkowanie w tym miejscu. O tyle że można się zgodzić iż opłaty wymuszą rotację na parkingu w celu pozyskania miejsc dla udających się do szpitala , to mimo wszystko mamy tutaj do czynienia z pewnym absurdem - po pierwsze tam jest sporo miejsca i wątpliwe jest by była potrzeba takiej ilości miejsc parkowania dla udających się do szpitala, po drugie od bramki wjazdowej do drzwi wejściowych szpitala dzieląca je odległość tj. ok. 260 metrów jak i czas biegnący od momentu wjazdu na parking, powodują że udający się do szpitala i wracający do samochodu potrzebuje z reguły jakieś 15-20 minut do wykorzystania z tych darmowych 30 minut, tak więc jaki tego sens, czy w 10 minut załatwimy coś w szpitalu ? Wydaje się że jest w pobliżu takie jedno miejsce do którego można udać się w trakcie tych darmowych 30 minut i załatwić sprawę na spokojnie , nie jest to jednak sklep spożywczy no bo nikt nie pojedzie w ten rejon żeby pójść kupić chleb czy cukier. Jednak nie mogę w to uwierzyć żeby takie zmiany wprowadzono tylko dla tego jednego powodu ?

 • Link do komentarza Anna niedziela, 23 czerwca 2019 11:52 napisane przez Anna

  Jest ciut wąsko lecz można powoli podjechać i dojechać .... Ja jestem zadowolona że płacę bo mam miejsce a mc temu było tam az ciemno od aut i dostałam mandat bo stanęłam na drodze pośrodku parkingu. Myślę że jak bylo darmowo to parkowali mieszkancy czyli żaden to parking.... parking kojarzy mi się z rotacją a nie stałym postojem...

 • Link do komentarza dociekliwy niedziela, 23 czerwca 2019 11:37 napisane przez dociekliwy

  A jak to się stało, że z publicznego parkingu jest chodnik prowadzący na prywatną posesje? Jest też furteczka. Kto za to płacił Panie prezydencie Budasz?

 • Link do komentarza qwerty niedziela, 23 czerwca 2019 11:03 napisane przez qwerty

  Widać, ze szofera opłaca prezydent jakimiś sowitymi apanażami. Szofer to możne ty zacznij chodzić pieszo i strac trochę kasy na zelówki. Pochodzisz pieszo do urzędu to możne umysł przewietrzysz i zrozumiesz, ze jak Budasz zrobił babola z tą inwestycja to powinien chociaż przeprosić.

 • Link do komentarza winiarowski niedziela, 23 czerwca 2019 10:40 napisane przez winiarowski

  Do radk
  Coś taki proBudaszowy. Rozumiem, ze tzw. prezydent z PO płaci tobie pensje, ale zdrowy rozsadek też jest potrzebny. Jeżeli oddali bubel, to może trzeba to powiedzieć, a Budasz stojący na czele tego zamieszania powinien zająć stanowisko, a nie chować głowę w piasek.
  Parking miał być buforowy, a nie stanowić kolejne źródło dochodu do budżetu miasta.
  Czyli mieszkańcy zostali przez władzę okłamani.
  Będziemy pamiętać.

 • Link do komentarza BUGI sobota, 22 czerwca 2019 11:31 napisane przez BUGI

  Jak będzie pożar w którymś lokalu lub na parkingu to strażacy z wiaderkami latać będą bo takie duże auto tam mie wjedzie. Jeszcze jak będzie sucho to po trawie może da radę. Mam większe auto osobowe i na żyletki tam się mieszcze. Lusterkiem cisnę po krzakach. Co za pomysł żeby to na łuku stawiać. Słupek który stoi i chroni szlaban cały obdrapany już. Można zamontować jeden szlaban lub powiększyć wjazd. Ktoś kto to zaakceptował powinien zrezygnować ze stanowiska - nie nadaje się. Prezydent powinien go na dywanik wezwać.

 • Link do komentarza radk sobota, 22 czerwca 2019 09:52 napisane przez radk

  jeździj rowerami jak nie radzisz sobie autem i o krawężniki się ocierasz...

 • Link do komentarza szofer piątek, 21 czerwca 2019 23:53 napisane przez szofer

  @ wkurzony - mam dla ciebie bardzo dobrą radę, całkiem darmo, bezinteresownie. Sprzedaj samochód i chodź pieszo. Co najwyżej stracisz parę groszy na nowe zelówki. No i może dodatkowo na plastry na odciski. Ale zaoszczędzisz na parkowaniu. Prawda, ze to takie proste???

 • Link do komentarza Kaufman 73 piątek, 21 czerwca 2019 20:46 napisane przez Kaufman 73

  Także na Warszawskiej pod Targowiskiem z parkingu w sobotę po 13 nie wyjedziecie Państwo windą ponieważ ja wyłączają pracownicy irbisy bo ... idą do domu i mają gdzieś inwalidów, czy dostawców. Pozostają schody tylko dla zdrowych. Na dole menelstwo zrobiło sobie pijalnię alkoholu bo parking to jedyne chłodne miejsce w okolicy. O każdej porze można tam spotkać żuli albo pełno butelek. Gdzie straż miejska, policja - tam są kamery, monitoring i nic nikt nic nie widzi?

 • Link do komentarza winiarowski piątek, 21 czerwca 2019 16:39 napisane przez winiarowski

  Jak tak dalej pójdzie, to Budasz wprowadzi strefę parkowania od Żydowa po Rogowo i od Lubochni po Zdziechowę. A co tam, że to nie jego tereny, kogo to obchodzi.

  Kasa liczy się tylko kasa.

  Pazerność tej miejskiej władzy jest wprost proporcjonalna do przynależności POlitycznej.

  A tak na poważnie, ten parking miał być parkingiem buforowym, który miął odciążyć ścisłe centrum. Teraz trzeba zostawić samochód na Winiarach, żeby przejść do miasta, zrobić tam zakupy i wrócić z ciężkimi tobołami na Winiary.
  Ale co to obchodzi tzw. prezydenta. Jego podwiozą służbowym samochodem na niemal każdą uroczystość na którą jest zaproszony. O parkowanie nie musi się martwić.
  Dziwię się tylko właścicielom sklepów i firm w centrum. Każdy taki numer, gdzie parking bezpłatny zostaje zamieniony na płatny, zmniejsza obroty sklepów w centrum na rzecz sklepów przy galeriach. Głosujcie na Budasza dalej to za cztery lata dostanie tak jak Putin 120% głosów, a wy pójdziecie z torbami.

 • Link do komentarza Paweł Kaczmarek piątek, 21 czerwca 2019 13:47 napisane przez Paweł Kaczmarek

  do rezigiusz... przed montażem szlabanów wjeżdżały tam autobusy, busy i inne duże pojazdy i jakoś wyjeżdżały; nie ma co się na zapas martwić.
  do wkurzony... z tego wynika że parking jest zbędny skoro wszyscy potrafili znaleźć sobie inne miejsce; nikt nikomu nie każe parkować, a tym bardziej płacić:) prosta sprawa! pozdrawiam spinaczy:D

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane