piątek, 14 czerwca 2019 07:12

Za szeroki towar i liczne braki - ciężarówkę wycofano z ruchu

 
Za szeroki towar i liczne braki - ciężarówkę wycofano z ruchu źródło: Inspekcja Transportu Drogowego

W minioną środę funkcjonariusze policji wraz z inspektorami z gnieźnieńskiego ITD prowadzili akcję Smog, podczas której wykryto pojazd naruszający nie tylko niektóre normy, ale też stwierdzono wiele braków.

Podczas wspólnych działań statycznych i dynamicznych prowadzonych 12 czerwca z policjantami gnieźnieńskiej drogówki, inspektorzy z miejscowego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali czy spaliny wydobywające się rur wydechowych pojazdów mieszczą się w granicach norm.

Podczas tej pracy, realizowanej w rejonie ul. Kostrzewskiego, postanowiono skontrolować transport nienormatywny, który był pilotowany tylko przez jeden samochód. Inspektorzy natychmiast zatrzymali obydwa pojazdy i skierowali je na punkt kontrolny. Zaraz też po zmierzeniu okazało się, że szerokość ładunku wynosiła 3,71 metra i to już spowodowało, że w stosunku do przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Samych nieprawidłowości okazało się być więcej. Z ustawy o transporcie drogowym inspektorzy stwierdzili naruszenia na kwotę 8.500 złotych.

Na tę karę złożyły się: niewyposażenie kierowcy w dokumenty (500 złotych), wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w tachograf, który nie został sprawdzony lub poddany przeglądowi przez warsztat posiadający zezwolenie (1.000 złotych), wykonywanie przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego (2.000 złotych), dopuszczenie do wykonywania przewozu drogowego pojazdem lub zespołem pojazdów, których dopuszczalna szerokość została przekroczona - od wartości 3,10 metra (5.000 złotych).

Rejestr kar na jednej ustawie się nie skończył, bowiem naruszeń z ustawy prawo o ruchu drogowym inspektorzy zanotowali w sumie na 22.000 złotych. I tak: brak zezwolenia kategorii VII (15.000 złotych) – kierowca posiadał tylko zezwolenie kategorii III, które nie tylko było nieodpowiednie, ale i nieważne, brak wymaganej liczby pojazdów wykonujących pilotowanie (3.000 złotych), brak wymaganego wyposażenia lub oznakowania pojazdu wykonującego pilotowanie (2.000 złotych), brak wymaganego szkolenia (2.000 złotych).

Kierowca pojazdu, który był jednocześnie przedsiębiorcą, został ukarany także mandatem karnym kredytowanym w wysokości 150 złotych za brak oznaczenia ładunku dla pojazdu szerokiego. Inspektorzy badając też stan techniczny pojazdów wykryli nieszczelny układ pneumatyczny przyczepy i różny bieżnik opon na drugiej osi.

W związku z ujawnionymi naruszeniami i usterkami zostały zatrzymane dwa dowody rejestracyjne od ciągnika i naczepy. Dodatkowo inspektorzy wydali dyspozycję usunięcia pojazdu nienormatywnego na parking strzeżony wyznaczony przez Starostę Gnieźnieńskiego.

źródło: WITD

4 komentarzy

 • Link do komentarza Maciej środa, 19 czerwca 2019 10:51 napisane przez Maciej

  jadąc do pracy(przed14) mijam na winiarach autobus jadący od strony Żnina...
  kopci jak SMOK!!Ze na takich nie ma bata

 • Link do komentarza s sobota, 15 czerwca 2019 18:47 napisane przez s

  Czy parkowanie skrzynek od warzyw w strefie postoju dla aut osobowych wokół targowiska jest dozwolone ?

 • Link do komentarza Endriu piątek, 14 czerwca 2019 18:10 napisane przez Endriu

  Dlaczego tiry znając miasto jeżdżą po ul Roosevelta w dzień jak i w nocy !!

 • Link do komentarza Kierowca piątek, 14 czerwca 2019 11:38 napisane przez Kierowca

  Jako kierowca dziękuję Policji i ITD za usunięcie takiego bar... z naszych dróg. Warto jeszcze zwrócić uwagę na tiry, które codziennie poruszają się po wiadukcie ks. Popiełuszki i ul. Mieszka I i Dąbrówki. W samym centrum taki cyrk.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane