wtorek, 11 grudnia 2018 12:32

Kupowali w sieci - stracili pieniądze

 
Kupowali w sieci - stracili pieniądze archiwum redakcji

Tylko wczoraj gnieźnieńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia, dotyczące oszustw dokonanych w internecie. W obu przypadkach trwa postępowanie, a funkcjonariusze ostrzegają.

W miniony poniedziałek gnieźnieńscy policjanci odnotowali dwa zgłoszenia, dotyczące utraty pieniędzy w sieci. Pierwsze dotyczyło zakupu franków szwajcarskich za pomocą internetowego kantoru wymiany walut - pokrzywdzony wycenił straty na 1400 zł. Kolejne zawiadomienie dotyczyło oszustwa przy zakupie książki przez Facebook. W tym przypadku pokrzywdzona wyceniła straty na 140 zł.

Policjanci przestrzegają przed zbyt łatwowiernym podchodzeniem do ofert, które można znaleźć w sieci. Szczególnie na te zjawiska jest narażony przedświąteczny okres, kiedy zdarza się nam szukać prezentów na ostatnią chwilę - wówczas często tracimy ostrożność i przez własną nieuwagę, przeoczamy sygnały wskazujące iż z oglądaną ofertą może być coś nie tak. Policjanci zalecają, by zawsze:
- korzystać ze sprawdzonych serwisów internetowych
- sprawdzać jakie są formy zapłaty oraz czy jest adres i numer telefonu firmy lub sprzedawcy
- sprawdzać opinie o sprzedawcy i sklepie
- pytać sprzedawcę o dodatkowe akcesoria, gdy wydaje się nam iż powinny być wliczone w cenę (np. ładowarka do telefonu)

Należy unikać ofert o rażąco niskiej cenie w stosunku do rynkowej wartości produktu, a w przypadku dokonania już zakupu i pojawienia się wątpliwości, należy zachować wszelką korespondencję jako ewentualny dowód w sprawie. Dodatkowo upewniajmy się, że dokonując płatności przelewowej, korzystamy na pewno ze swojej strony bankowej i przy szyfrowanym połączeniu internetowym (a nie np. publicznym WiFi).

opracowane z: KPP w Gnieźnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane