piątek, 09 listopada 2018 08:34

Jest porozumienie - policjanci zaczną wracać do służby

 
Jest porozumienie - policjanci zaczną wracać do służby archiwum redakcji

W czwartkowy wieczór związki oraz ministerstwo poinformowało o zawiązaniu porozumienia, które jednocześnie ma kończyć akcję protestacyjną służb mundurowych. Gnieźnieńscy policjanci także zaczną wracać do pracy.

To protest, jakiego do tej pory w policyjnej formacji nie było, a którego założeniem było przywrócenie części przywilejów emerytalnych oraz podwyżki dla funkcjonariuszy różnego szczebla. Rozmowy w tym temacie trwały już od dłuższego czasu, a od jego początku policjanci coraz bardziej radykalizowali procedury przy codziennych czynnościach - od skrupulatnego wypełniania dokumentów, poprzez dawanie upomnień zamiast mandatów, aż po ostatnie masowe zwolnienia lekarskie. W efekcie do wczoraj na L4 udało się 57% funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie (w skali kraju także ponad połowa). W rozmowach brali także udział przedstawiciele formacji Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

Porozumienie, które zostało zawarte w Warszawie, zakłada podwyżkę o 655 zł brutto w 2019 roku oraz o 500 zł brutto w 2020 roku. Ponadto będą pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy, a także zrezygnowano z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę, które to wprowadził jeszcze rząd PO-PSL. Teraz wystarczy co najmniej 25 lat służby a ta zmiana wejdzie od 1 lipca 2019 roku.

Ponadto porozumienie zawiera podjęcie prac nad dodatkowymi zachętami do pozostania w służbie i wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024.

Jak udało się nam dowiedzieć, obecnie cały czas trwa weryfikacja napływających zwolnień od policjantów z gnieźnieńskiej komendy (mają 7 dni na ich dostarczenie). Porozumienie oznacza jednak koniec protestu, a pierwsi funkcjonariusze powinni zacząć powracać do służby w trakcie weekendu - całkowicie sytuacja powinna się unormować w najbliższym czasie. Na szczęście, w okresie trwającego protestu, nie doszło do poważniejszych zdarzeń, w których istniała konieczność zaangażowania większej ilości służb a najbardziej potrzebujące udziału policji interwencje były na bieżąco obsługiwane. W wielu przypadkach funkcjonariuszy wyręczali także strażnicy miejscy. 

12 komentarzy

 • Link do komentarza Scarlett czwartek, 15 listopada 2018 09:19 napisane przez Scarlett

  Współczesny cud uzdrowienia, tylko ciekawe, za czyją przyczyną?

 • Link do komentarza edyta55 sobota, 10 listopada 2018 12:48 napisane przez edyta55

  korefusz - nie ważne komu podlegają,chodzi o fakt,ze nie maja zadnych kontroli i robia co chcą?tak jak napisała - karolia - cudowne ozdrowienie z "psiej grypy"

 • Link do komentarza oburzony gnieźnianin sobota, 10 listopada 2018 12:14 napisane przez oburzony gnieźnianin

  Koryfeusz, nie mieszaj i nie manipuluj. ZUS nie ZUS, ale jakaś ubezpieczalnia jest w tej policji. I lekarze też maja te same, a nie inne obowiązki, co w zwykłych przychodniach. Skoro można sobie bimbać z pracy i brać zwolnienie tam, gdzie przede wszystkim powinno przestrzegać się prawa, jak tu niektórzy zauważają, to ty nie widzisz problemu tylko dukasz coś o innych ubezpieczycielach. L$ jest zwolnieniem chorobowym, a nie strajkowym i raz na zawsze sobie to zapamiętaj. No, ale jak widać popierasz anarchię.

 • Link do komentarza Sabina sobota, 10 listopada 2018 10:59 napisane przez Sabina

  Koryfeuszu i co z tego że to nie ZUS ich kontroluje. Jak policja ma ministerstwo do kontroli to niech ministerstwo ich kontroluje i tyle . Ludzie piszą o ZUSie bo nie wiedzą tego co piszesz. Ludzie mają rację bo zwykłych ludzi się kontroluje na zwolnieniach a tu wychodzi że są równi i równiejsi. A może niech wszyscy Polacy idą na zwolnienia lekarskie i dostaniemy podwyżki pensji i lepsze warunki emerytalne. My też pracujemy na 3 zmiany, też w niedziele i święta, też jesteśmy w wielu zawodach narażani na utratę życia i zdrowia. Jakoś bez tej Policji na zwolnieniach świat się nie zawalił, tak samo są wypadki, postoje na zakazie , kradzieże i pijaństwo w miejscach publicznych. A co by było jakby wszyscy piekarze poszli na długotrwałe zwolnienia lekarskie ?

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 10 listopada 2018 10:14 napisane przez Koryfeusz

  Edyta55, jakiego ZUS-u? Kobieto, ty nie masz podstawowej wiedzy. To nas może ZUS skontrolować, a Policja podlega pod MSWiA, a nie ZUS. Ludzie zacznijcie myśleć i czytać zanim coś napiszecie. ZUS nie zajmuje się ubezpieczeniami społecznymi wszystkich grup zawodowych. Służby mundurowe są ubezpieczane na innych zasadach i kontroli mogą dokonać odpowiednie, specjalistyczne komórki ministerstw, a nie ZUS, chyba, że dostał by takie zlecenie od resortów, ale prowadziłby tę kontrolę wtedy dla innego podmiotu. Tak trudno zrozumieć taką prostą sprawę?

 • Link do komentarza senior trzeźwo myślacy sobota, 10 listopada 2018 09:56 napisane przez senior trzeźwo myślacy

  Zwykły człowiek dostając zwolnienie jest kontrolowany przez swojego ubezpieczyciela, a policjant, który stoi w koncu na straży prawa, może sobie bimbac i ma w nosie ustawy. Czy ktoś z tego cokolwiek rozumie? Przecież ta szopka ze zwolnieniami to było typowa kodziarska zagrywka na demontaż panstwa! Ciekawe, co teraz wymyślą, bo w Gnieźnie już zaczęli od pisania listów otwartych tylko po to, by manipulować lokalnym społeczenstwem. A fakt, że Gruszczynski nie ma takich praw, ktore zawarł w swoim liscie nikogo z nich nie martwi. Byle mieszać, to ich cel. I może wreszcie zastanowią sie ci, co poparli w tych wyborach zdrajców Ojczyzny, bo oni tez mają udział w tym rozwalaniu państwa.

 • Link do komentarza Edyta55 sobota, 10 listopada 2018 00:32 napisane przez Edyta55

  Nagle wszyscy wrócą do służby...hmmm... przydałaby się chyba kontrolna że zus-u dla wszystkich policjantów, którzy nagle poszli masowo na zwolnienia,a także kontrola lekarzy, którzy wystawiali fikcyjne zwolnienia

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 09 listopada 2018 18:40 napisane przez rowerzysta

  Dobrze, że chłopaki mieli .... i potrafili walczyć o swoje. Pamiętajmy, że policja nie może strajkować.
  Będzie bezpieczniej.

 • Link do komentarza Pikuś piątek, 09 listopada 2018 17:07 napisane przez Pikuś

  Ja szaraczek też chcę po 25 latach iść na emeryturę bez osiągnięcia wieku emerytalnego i dostawać ją w wysokości tych nierobów, którzy żyją na koszt zwykłych ludzi pracujących

 • Link do komentarza Stefan piątek, 09 listopada 2018 12:26 napisane przez Stefan

  @micio policjanci podczas strajku pokazali ludzką twarz? Chyba cwaniacką.

 • Link do komentarza karolina piątek, 09 listopada 2018 10:03 napisane przez karolina

  cudowne ozdrowienie?
  kapelan policyjny pomachał kropitkiem i cud się wydarzył?

 • Link do komentarza micio piątek, 09 listopada 2018 08:40 napisane przez micio

  Jakoś nie cieszę się z końca strajku... Podczas strajku policja pokazała ludzką twarz... Teraz znów będzie jak zawsze- taryfikator, wyniki i nie ma zmiłuj się...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane