środa, 07 listopada 2018 12:59

Seniorzy rozpoczęli kolejny rok akademicki

 
Seniorzy rozpoczęli kolejny rok akademicki fot. Rafał Wichniewicz

Dwudziestu nowych studentów wstąpiło dziś do Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od tej pory będą zdobywali oni nie tylko wiedzę, ale także i wpisy w indeksie.

Uroczystość inauguracyjna kolejnego roku akademickiego uczelni, która zrzesza studentów w wieku 50+, odbyła się w murach Instytutu Kultury Europejskiej UAM. Aula, wypełniona przedstawicielami najstarszych mieszkańców Gniezna, była świadkiem przyjęcia dwudziestu żaków, którzy tym samym dołączyli do liczącej aktualnie 170 osób społeczności GUTW.

Przed studentami, którzy osiągnęli złoty wiek swojego życia, ale nadal chcą zdobywać wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną, stawiane będą różne wymagania. Z czym uniwersytet wchodzi w kolejny rok akademicki? - Chcemy pomyśleć o wprowadzeniu dietetyki bez wspomagania, mówiącą o tym jak należy się odżywiać, aby zyskać zdrowie i podtrzymywać aktywność. Starość nie jest chorobą, ale to wtedy właśnie choroby lubią się "przyczepiać" do człowieka, więc musimy zrobić wszystko, żeby tego uniknąć. Będziemy też wyjeżdżać na wycieczki zagraniczne i krajowe, a poza tym prowadzić będziemy stałe sekcje, które są prowadzone, łącznie z historią muzyki czy kulturą Europy - przyznała Danuta Wiśniewska, prezes GUTW. Jak przyznała, na terenie Gniezna obecnie żyje około 18 tysięcy osób w wieku senioralnym, z czego około tysiąca aktywnie działa nie tylko w uniwersytecie, ale także Radzie Seniorów czy innych organizacjach zrzeszających osoby starsze.

Po przywitaniu zgromadzonych w auli, słowo do wszystkich wygłosił gospodarz miejsca - dyrektor IKE prof. Leszek Mrozewicz, po którym aktu uroczystego rozpoczęcia roku dokonał prof. Józef Garbarczyk. Tuż po tym dokonał on też mianowania wszystkich nowych studentów, którzy następnie otrzymali indeksy. Całość nie mogłaby się odbyć bez wykładu prof. Elizy Grzelakowej pt. "Wartości w czasach postprawdy".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane