Wydrukuj tę stronę
wtorek, 06 listopada 2018 11:33

Miasto prosi o selekcję, a mieszkańcy wrzucają... wszystko

 
Miasto prosi o selekcję, a mieszkańcy wrzucają... wszystko źródło: UM w Gnieźnie

Kilka tygodni temu w centrum ponownie pojawiły się kontenery do zbiórki odpadów segregowanych. Tymczasem gnieźnianie nagle "zapomnieli" do czego one służą.

Kilka tygodni temu, na liczne wnioski mieszkańców, którzy nie mają możliwości selektywnej zbiórki odpadów bezpośrednio przy nieruchomościach, zostały postawione trzy komplety „dzwonów” (po trzy w każdym przypadku). Pojemniki pojawiły się na ul. Sienkiewicza, św. Wojciecha i Mieszka I.

Niestety, ukłon w stronę wspomnianych mieszkańców nie idzie w parze z zachowaniem pozostałej części społeczeństwa, które do kontenerów wrzuca - dosłownie - wszystko, przez co zamiast traktować zawarte w nich odpady jako selektywne, są one odbierane jako zmieszane. To zwiększa koszty ich odbioru i przerobu. W związku z tym Miasto Gniezno przypomina o ich przeznaczeniu i stara się uczulić o zwracanie uwagi na działania innych osób:

- pojemnik niebieski służy  do selektywnej zbiórki odpadów z papieru: papier szkolny i biurowy, opakowania z papieru, karton, tektura, katalogi, ulotki, prospekty, gazety, czasopisma, zeszyty, książki, torby i worki papierowe;

- pojemnik zielony służy do selektywnej zbiórki odpadów ze szkła: butelki po napojach, alkoholu i olejach, słoiki po żywności i przetworach, szklane opakowania po kosmetykach, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców;

- pojemnik żółty służy do selektywnej zbiórki odpadów metali i tworzyw sztucznych: puste odkręcone, zgniecione butelki typu PET, folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste opakowania po żywności, kartoniki po napojach, po mleku, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, metale kolorowe, nakrętki i kapsle, puste, odkręcone i zgniecione opakowania plastikowe po kosmetykach  i środkach czystości.

6 komentarzy