wtorek, 06 listopada 2018 11:33

Miasto prosi o selekcję, a mieszkańcy wrzucają... wszystko

 
Miasto prosi o selekcję, a mieszkańcy wrzucają... wszystko źródło: UM w Gnieźnie

Kilka tygodni temu w centrum ponownie pojawiły się kontenery do zbiórki odpadów segregowanych. Tymczasem gnieźnianie nagle "zapomnieli" do czego one służą.

Kilka tygodni temu, na liczne wnioski mieszkańców, którzy nie mają możliwości selektywnej zbiórki odpadów bezpośrednio przy nieruchomościach, zostały postawione trzy komplety „dzwonów” (po trzy w każdym przypadku). Pojemniki pojawiły się na ul. Sienkiewicza, św. Wojciecha i Mieszka I.

Niestety, ukłon w stronę wspomnianych mieszkańców nie idzie w parze z zachowaniem pozostałej części społeczeństwa, które do kontenerów wrzuca - dosłownie - wszystko, przez co zamiast traktować zawarte w nich odpady jako selektywne, są one odbierane jako zmieszane. To zwiększa koszty ich odbioru i przerobu. W związku z tym Miasto Gniezno przypomina o ich przeznaczeniu i stara się uczulić o zwracanie uwagi na działania innych osób:

- pojemnik niebieski służy  do selektywnej zbiórki odpadów z papieru: papier szkolny i biurowy, opakowania z papieru, karton, tektura, katalogi, ulotki, prospekty, gazety, czasopisma, zeszyty, książki, torby i worki papierowe;

- pojemnik zielony służy do selektywnej zbiórki odpadów ze szkła: butelki po napojach, alkoholu i olejach, słoiki po żywności i przetworach, szklane opakowania po kosmetykach, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców;

- pojemnik żółty służy do selektywnej zbiórki odpadów metali i tworzyw sztucznych: puste odkręcone, zgniecione butelki typu PET, folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste opakowania po żywności, kartoniki po napojach, po mleku, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, metale kolorowe, nakrętki i kapsle, puste, odkręcone i zgniecione opakowania plastikowe po kosmetykach  i środkach czystości.

6 komentarzy

 • Link do komentarza dociekanie prawdy wtorek, 06 listopada 2018 21:16 napisane przez dociekanie prawdy

  kibic. A widziałeś te dzwony w centrum miasta? Widziałeś wśród nich dzwon żółty na opakowania plastikowe? Bo ja widziałem tylko dzwony zielone, niebieskie i białe.

 • Link do komentarza Tom wtorek, 06 listopada 2018 21:13 napisane przez Tom

  Ludzie nie maja świadomości co jest co, a nauczeni przez lata to jednego typu śmieci nie widzą różnicy w pojemnikach. U mnie w kamienicy jest to samo, puszki w papierze, bio w tworzywach, a liście w zmieszanych, dramat.

 • Link do komentarza Iwona wtorek, 06 listopada 2018 17:28 napisane przez Iwona

  Bo władza zabiera się do tej selektywnej zbiórki od końca. Nie potrafi przekonać społeczeństwa, nie umie rozmawiać z ludźmi, a stawianie dzwonów w mieście na widoku jest obrzydliwe. Nie dość, ze miasto brudne, dziurawe, to jeszcze stawiane są w centrum takie śmieciarki.

 • Link do komentarza Kibic wtorek, 06 listopada 2018 16:48 napisane przez Kibic

  Dociekliwy -jest jak byk napisane że torebki foliowe do żółtego pojemnika. Proszę przeczytać a potem się wypowiadać.

 • Link do komentarza smieciarz wtorek, 06 listopada 2018 12:34 napisane przez smieciarz

  Przecież to wystarczy jedna menda żeby zrobić na opak niż jest przyjęte.
  Ale ogolnie z tymi calymi smieciami jest lipa... koszty miasta ogromne, a mieszkańcy nic z tego nie mają.

 • Link do komentarza dociekanie prawdy wtorek, 06 listopada 2018 11:54 napisane przez dociekanie prawdy

  Jeżeli to jest zdjęcie zawartości "dzwonu z kolorowym szkłem " to ja sie pytam w jaki sposób ludzie mogli tam umieścić metalowy czajnik? I drugie pytanie. Czy obok tych dzwonów był też pojemnik na woreczki foliowe , w których ludzie przynieśli te butelki do tego dzwonu ? Bo przecież worki foliowe powinno się wrzucać do osobnego pojemnika . Ale jak go organizator zbiórki selektywnej nie podstawił obok dzwonów to ludzie zrobili, to co zrobili. tz. by nie zaśmiecać chodnika obok dzwonów wrzucili worek foliowy już pusty - bez butelek, do tego samego dzwonu co wrzucili wcześniej butelki. Bo gdzie niby mieli dalej iść z tym foliowym workiem ? I efekt jest widoczny na zdjęciu. Ale czy temu "bałaganowi " w dzwonie na szkło na pewno, w 100 % są winni tylko mieszkańcy ? A czy organizatorzy zbiórki selektywnej nie ponoszą tu żadnej winy ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane