wtorek, 16 października 2018 11:09

Symbolika podomki

 
Symbolika podomki fot. Rafał Wichniewicz

Wyjątkowo nie wernisaż, a zamknięcie wystawy było tym razem tematem kulturalnego spotkania, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury. Jej tematem były prace Krystyny Lipki-Czajkowskiej.

Absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zaprezentowała swoją twórczość w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w ramach inicjatywy realizowanej wspólnie z Instytutem Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Tego dnia w uczelni rozpoczęła się konferencja naukowa "Samodzielność i wspólnota. W stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek", której kulturalny akcent miał miejsce w poniedziałkowy wieczór w MOK-u.

Tematem przewodnim prac Krystyny Lipki-Czajkowskiej była tytułowa podomka - zarówno w formie materiału, z którego jest ona zazwyczaj wykonana, ale także ujęta w postaci wizerunku na obrazach, wtopionego w swojego rodzaju kamuflaż. Uniformizacja tego odzienia, stosowanego wciąż w polskich domach, może być wątkiem rozpatrywanym przez na wielu płaszczyznach, czego dowodem były zaprezentowane eksponaty w postaci figur czy przedmiotów im towarzyszących. Cały akcent zakończenia wystawy, na którą wyraźnie przybyło znacznie więcej kobiet, aniżeli mężczyzn, uzupełniła część recytatorska w wykonaniu Zenony Golc - rzecz jasna dotycząca także podomki.

Na zakończenie wieczoru w sali widowiskowej odbył się koncert poznańskiej grupy, tworzącej w nurcie muzyki elektronicznej - NOHONO.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane