poniedziałek, 17 września 2018 19:13

Upamiętnili ofiary sowieckiej napaści sprzed 79 lat

 
Upamiętnili ofiary sowieckiej napaści sprzed 79 lat fot. Rafał Wichniewicz

W kolejną rocznicę, wspominającą zerwanie paktu o nieagresji i przyłączenie się do niemieckiego napastnika, odbyły się uroczystości upamiętniające poległych na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej, sprawowanej w kościele garnizonowym w asyście licznych pocztów sztandarowych oraz delegacji. Wkrótce po nabożeństwie, w trakcie którego modlono się m.in. w intencji poległych i pomordowanych 79. lat temu w trakcie obrony wrześniowej, wszyscy udali się we wspólnym przemarszu do Parku Miejskiego im. gen. W. Andersa przed tablicę ku pamięci policjantów z powiatu gnieźnieńskiego, zamordowanych na Wschodzie.

- Każdego roku gromadzimy się w tym miejscu, by wspólnie pielęgnować pamięć o bohaterstwie naszych przodków. Ich ofiara zobowiązuje nas do ciągłej troski o narodową tradycję edukacji najmłodszych pokoleń w duchu patriotyzmu, szacunku dla ojczyzny oraz dokonań wielkich Polaków, dzięki którym żyjemy dziś w niezależnym, wolnym, demokratycznym kraju - mówiła starosta Beata Tarczyńska, podkreślając postawę żołnierzy polskich podczas II wojny światowej.

Następnie ks. Jacek Orlik odmówił krótką modlitwę w intencji zmarłych w trakcie II wojny światowej, a następnie mjr Artur Chlebowski odczytał Apel Poległych. Po trzykrotnej salwie honorowej, oddanej przez kompanię Wojska Polskiego, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wiązanki pod tablicą. Patriotyczny akcent uroczystości dodatkowo podkreślono krótkimi wierszami, wyrecytowanymi przez uczniów II LO. Uroczystość, którą urozmaicił chór oraz orkiestra, zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

1 komentarz

  • Link do komentarza pierożek poniedziałek, 17 września 2018 23:28 napisane przez pierożek

    jak zwykle, szkoda, że tylko poczty sztandarowe, policja, wojsko i politycy, gdzie u licha są nauczyciele historii w naszym mieście??? nie wierzę, że nie znaleźliby kilkorga uczniów w swoich szkołach, którym zależałoby na byciu w tym miejscu.... no chyba, że są tak kiepskimi nauczycielami, że nie potrafią zachęcić do udziału....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane