piątek, 15 czerwca 2018 14:00

Latał dronem przy Strefie Kibica bez pozwolenia wojska - grozi mu kara

 
Latał dronem przy Strefie Kibica bez pozwolenia wojska - grozi mu kara archiwum redakcji

Właściciel jednego z dronów, który w czwartkowy wieczór latał nim nad ul. Łaskiego w Gnieźnie, nie miał na to uzyskanej zgody od bazy wojskowej. Teraz będzie musiał za to odpowiedzieć.

Sytuacja miała miejsce 14 czerwca, około godziny 19:00. Wówczas przy Strefą Kibica, gdzie najpierw odbywała się inauguracja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, a potem zaplanowany był koncert rozpoczynający Królewski Festiwal Artystyczny.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, o tej porze, przy tym terenie, zdjęcia "z lotu ptaka" wykonywał pierwszy dron. Wkrótce też w powietrze wzbiło się inne tego typu urządzenie, które również zaczęło robić fotografie. Jak się jednak okazało, właściciel tej drugiej maszyny nie uzyskał na ten cel odpowiedniego ku temu pozwolenia, wydawanego z powidzkiej bazy wojskowej.

Tego wieczoru, ale w późniejszej porze, na niebie pojawił się jeszcze trzeci dron - ten, podobnie jak pierwszy, miał już zgodę na odbycie lotu.

Jak informuje Policja, to już drugi przypadek, gdzie Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą wszczął postępowanie w sprawie operowania dronem bez zezwolenia Wieży Lotniczej w Powidzu. Korzystanie z dronów reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 sierpnia 2016 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Na terenie Gniezna i pobliskich miejscowości, w związku z sąsiedztwem Lotniska Wojskowego w Powidzu obowiązuje wojskowa strefa powietrzna. W związku z powyższym minimum 15 minut przed rozpoczęciem lotu operator drona zobowiązany jest do powiadomienia Wieży Lotniczej w Powidzu i uzyskania zgody na odbycie lotu (dotyczy wszystkich bezzałogowych statków powietrznych). 

Za powyższe, mieszkańcowi Obornik Wielkopolskich, który takowego pozwolenia nie otrzymał, a mimo to wzbił drona do lotu na dużej wysokości, grozi kara grzywny i ograniczenie lub pozbawienie wolności do 12 miesięcy.

źródło także: KPP w Gnieźnie

2 komentarzy

  • Link do komentarza Kat sobota, 16 czerwca 2018 00:29 napisane przez Kat

    nie rób afery proszę...
    ktoś grzecznie musiał go pod... :) czyżby....
    VLOS'a zrobiłeś kamizelkę założyłeś.. a nadal na ludzi nie uważasz !

  • Link do komentarza micio piątek, 15 czerwca 2018 16:54 napisane przez micio

    Może podajcie numer gdzie takie coś można zgłosić do Powidza

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane