środa, 04 kwietnia 2018 13:50

Samochód podjeżdża, kierowca podrzuca śmieci, a kamera nagrywa

 
Samochód podjeżdża, kierowca podrzuca śmieci, a kamera nagrywa kadr z nagrania

Pani i pan oraz... worek - jeden, drugi i jeszcze trzeci. Mówiąc krótko - zobaczcie, jak gnieźnianie pod osłoną nocy (i nie tylko) podrzucają innym odpady.

Wydawałoby się, że wszyscy żyjemy w cywilizowanym, mimo wszystko wychowanym społeczeństwie. Fakt, że ktoś nie ma siły donieść papierka do śmietnika na chodniku, jest - niestety - prozą życia codziennego. Co innego jednak, kiedy śmieci podrzucane są komuś. W hurtowych ilościach!

Ze wszystkich czterech nekropolii, jakie funkcjonują na terenie Gniezna, cmentarz św. Krzyża, jako jedyny, z uwagi na brak miejsca zajętego przez groby, nie ma możliwości, by postawić kontenery do odpadów na swoim terenie. W związku z tym od lat stoją one przy głównej bramie na ul. Świętokrzyskiej oraz furtce od strony Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego. Ta swojego rodzaju „otwartość” jest taką pokusą dla gnieźnian, że potrafią bezczelnie podrzucać do nich najróżniejsze odpady.

- Najlepsze w tym jest to, że to nie są jacyś miejscowi, zamieszkujący w pobliskich domach, ale osoby, które specjalnie podjeżdżają samochodami z innych dzielnic Gniezna, żeby podrzucić śmieci. Średnio im się to ostatecznie opłaciło - przyznał nam Przemysław Piechocki, zarządca cmentarza. Co gnieźnianie podrzucali? Odpady komunalne, poremontowe, kartony pełne pustych butelek po wódce, ubrania, a właściciel jednego z komisów przy ul. Poznańskiej podrzucił także elementy tapicerki samochodowej.

Wszystkie poczynania delikwentów uchwyciła kamera umiejscowiona przy bramie głównej cmentarza, gdzie możemy zaobserwować najróżniejsze marki pojazdów (od razu uprzedzamy, że z uwagi na obowiązujące prawo, musieliśmy - niestety - zamazać twarze sprawców, numery rejestracyjne itp)Na pierwszym odcinku widać samochód dostawczy, którym przyjechał mężczyzna ze swoją partnerką oraz dzieckiem. Kiedy kobieta zajęta była zabawą ze swoją pociechą w kabinie, kierowca w tym czasie aż osiem razy wracał do pojazdu po odpady wyrzucane następnie do kontenera!

Na kolejnym fragmencie widać, jak kobieta pomaga mężczyźnie wrzucić ciężki worek do pojemnika. W następnym mamy kolejnego mieszkańca, który przyjechał samochodem dostawczym, firmowanym przez dużą hurtownię sportową, działającą na terenie Gniezna. Szczytem jest ostatnie nagranie z dnia poprzedzającego wigilię Bożego Narodzenia, gdzie dwaj mieszkańcy, przywieźli na wózku lodówkę i podrzucili ją na przyczepkę do odpadów zielonych. Zaśmiecających wyłapuje też druga kamera, która obejmuje teren przy kontenerze od strony Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego, ale dziwnym trafem akurat te, stojące przy bramie głównej, upodobali sobie śmiecący.

Film z dźwiękiem udostępniony przez zarządcę cmentarza. 

Czy szczyt bezczelności na powyższym filmie został wyczerpany? Jak się okazuje, nie – sprawcy często nie przyznają się do tego, że podrzucili śmieci (mimo ewidentnych dowodów): - To wymaga od nas sporego nakładu pracy, bo ktoś musi wejść do śmietnika, wyciągnąć śmieci i je przebrać, bo może znajdzie się jakiś ślad prowadzący do sprawcy. Często się udaje znaleźć numer telefonu lub coś innego. Dwa razy udało mi się zadzwonić pod numer, który udało się znaleźć. W jednym przypadku, pani która odebrała, była zdziwiona, że „co to znaczy, że ona nie może wyrzucać śmieci gdzie chce?”. Odpowiedziałem tylko, że owszem, może, ale w tym przypadku będzie to tyle, a tyle kosztować - przekazał nam Przemysław Piechocki.

Tyle, to znaczy ile? Mandat za zaśmiecanie 500 zł plus koszt wywozu kontenera 600 zł. Razem 1100 złotych za podrzucenie odpadów, które równie dobrze można było zawieźć i oddać za darmo do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warto? Jak się okazuje, mimo obecności kamer, tablic ostrzegającym o monitoringu itp., kolejni mieszkańcy podrzucają odpady i - rzecz jasna - płacą za to słono.

 

30 komentarzy

 • Link do komentarza cyganywuk wtorek, 17 grudnia 2019 22:46 napisane przez cyganywuk

  Wystarczy miec kippera wywrotke i podjezdzasz podnosisz dupe na przycisk i wysypujesz na teren komus. Wiadowo auto przerobione i na drugi przycisk zaslaniasz blachy (zaluzje) i z na folii nadrukowana inna twarza kogos innego (maska) i kamery nic nie moga. Tak robia cyganie w Anglii biora np 100funtow za wywrotke a ta wywrotke musisz zabulic 300funtow na legalne wysypisko to cygan za stowke wezmie i podrzuci gdziekolwiek . Proste.

 • Link do komentarza senior niedziela, 15 kwietnia 2018 09:49 napisane przez senior

  Panie kKrzysiek, takie pisanie to nic nie warty komentarz. Co pan zrobil widząc tę panienkę? A czy zapisal Pan numery tych samochodow i podal je Straży Miejskiej. Nie? To jest Pan współuczestnikiem tego gnieźnienskiego śmieciowego bałaganu.

 • Link do komentarza melchior niedziela, 15 kwietnia 2018 09:39 napisane przez melchior

  Jaro, popieram, z tym ,że żyjemy w państwie ludzi bezmyślnych, i Twoje dobre pomysły nikomu nie przypadną do gustu, bo przy nich po prosty trzeba pracować . Nie po to ktoś się do koryta dorwał, żeby myślec i się wysilać. do władzy dochodzą miernoty, którym nie za bardzo w życiu się udaje uczciwie pracować, ew, mają żądzę władzy.

 • Link do komentarza Krzysiek niedziela, 15 kwietnia 2018 07:46 napisane przez Krzysiek

  Pdrzucane śmieci są wszędzie i najwięcej przez tych co mają własne posesję i małe zakłady przykład : młoda dziewczyna z Libelta niesie śmieci do kontenera na Roosevelta, pan jadący z Winiar na skrzyżowaniu z ulicą św. Michala zatrzymuje się na czerwonym świetle i wysiada z samochodu i stawia śmieci przy sygnalizacji, kolejny przykład samochód zatrzymuje się na awaryjych swiatlach we wjeździe do parku miejskiego przy Sobieskiego i wykłada worki, podkładane na potęgę przy dużych marketach i potem normal nie idą na zakupy, zostawiane na parkingu przy Spichrzowej, przy jeziorze Winiary, działki na Biskupińskiej. Brak słów na takich ludzi.

 • Link do komentarza Jaro wtorek, 10 kwietnia 2018 13:36 napisane przez Jaro

  Wystarczy chyba zmienić taryfikator opłat za wyrzucanie śmieci. Płatność indywidualna każdego obywatela miasta czy gminy-równa stawka np. 10 PLN miesięcznie od łebka. Ściągalność: tym co nie chcą płacić-pobrać przy rocznym zeznaniu podatkowym. Porażką jest zróżnicowana opłata za selekcję jeśli wszystko ze śmietników i tak w p..zdu jest wsypywane do jednej śmieciarki która to miesza a w Lulkowie i tak muszą przebrać Podnieść opłatę za nie selekcjonowanie o kolejne 10 pln i za tą kasę rozbudować sortownię w Lulkowie,dać ludziom tam pracującym 100% podwyżki za odwagę-sortujesz równo-raz butelka a raz gówno.Nie wspomnę że możesz natknąć się na strzykawkę po narkosiu, nieznany w działaniu środek chemiczny gorszy od ,,nowiczoka'' czy ubranie po trupie . W NIemczech praca na sortowni jest jedną z najwyżej opłacanych a i tak Niemiec nie zniży się do tego poziomu by tam pracować. Tam pracują Polacy i Ukraińcy bo nawet Turasy się brzydzą. Jeśli ktoś twierdzi że nie produkuje śmieci to dowalić do opłaty za ścieki-jeśli nie wynosi worków to znaczy że puszcza rurą lub kominem. Posiadaczom piecy węglowych i na inne paliwa rakietowe typu guma, plastik i płyta meblowa rąbana-dołożyć stały podatek ekologiczny za posiadanie,np 20 pln miesięcznie. Jeśli nie płaci za śmieci bo niby nie produkuje-znaczy że puszcza kominem. Może miasto powinno skredytować tym ludziom instalację grzewczą EKO i odbierać kredyt w podatku od nieruchomości lub w innej ściagalnej formie. Halo-jest tam ktoś co myśli urzędach o tym co napisałem? Jeśli nie ma kto się tym zająć chętnie wezmę się za to za 4000 miesięcznie netto. Obiecuję nadgorliwość i widoczne efekty. Zgodnie ze starą jak świat zasadą-jesli nie włożysz to i nic nie wyjmiesz...Dodam że jestem dalece bezpartyjny za to nie chcę żyć w syfie i wdychać syfu przez kolejne 40 lat...

 • Link do komentarza Milka piątek, 06 kwietnia 2018 00:25 napisane przez Milka

  W Alkomie można zamówić pojemnik na odpady za około 200zl i problem z głowy przy remoncie. Niestety nie wszyscy myślą

 • Link do komentarza z sąsiedztwa czwartek, 05 kwietnia 2018 10:06 napisane przez z sąsiedztwa

  Do "gosiu" napisalem przede wszystkim, że trzeba umiec sprzedać, a nie tylko próbować sprzedać. Samo ogloszenie i czekanie na chętnego to lipa. Trzeba zachęcić, negocjowac itd. Ale kto w tym urzędzie sie tym martwi o nasze miasto i jego wygląd?

 • Link do komentarza Gracha czwartek, 05 kwietnia 2018 09:48 napisane przez Gracha

  Wielcy mądrale! Dowodem w sądzie są także zeznania swiadka, wiec ten gosć, ktory zezna, że niby to sąsiad z bloku zawalił wszystkie kontenery niech się nie cieszy do przodu, bo może płakać. A jeżeli panowie ze SM mówia cos innego, to należy ich albo szkolić, albo po prostu wymienić.

 • Link do komentarza a czwartek, 05 kwietnia 2018 09:06 napisane przez a

  W Gnieźnie to jest tyle buractwa że szkoda tego miasta. Podrzucają śmieci, robią bałagan, do tego jest wielu takich co się mienią być właścicielami posesji z domami jednorodzinnymi a cały czas parkują auta przed domem na ulicy i blokują przejazd innym w tym śmieciarkom.

 • Link do komentarza Smexon czwartek, 05 kwietnia 2018 09:03 napisane przez Smexon

  Do**bać po 5 koła kary i upublicznić twarze. Chciałbym zobaczyć twarze tych weekendowych napinaczy miejskich, którzy jakie to siano nie robią.

 • Link do komentarza ??????????? czwartek, 05 kwietnia 2018 09:00 napisane przez ???????????

  Przed kościołem na ulicy Wiosennej, jak w poprzednim roku już rośnie kupka worków foliowych ze śmieciami. O czym to świadczy skoro śmieci są segregowane i są na wszystko pojemniki ? Moim zdaniem to jest podrzucanie przez tych co nie płacą za śmieci bo gdyby płacili to by nie podrzucali. Kiedy UM wyegzekwuje opłaty za śmieci od wszystkich ?

 • Link do komentarza Damian czwartek, 05 kwietnia 2018 08:12 napisane przez Damian

  A lepiej niech tu podrzucą te śmiecia i trafi to na wysypisko niż, mają pozbyć się ich w przydrożnym rowie lub lesie!! Nie jest tak ?

 • Link do komentarza seba czwartek, 05 kwietnia 2018 08:08 napisane przez seba

  i tak dobrze że nie do lasu !!! ale i tak pokazują jakimi są wieśniakami a nie Gnieznianinami !!

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 05 kwietnia 2018 00:42 napisane przez Piotr Fischer

  Do bernard - popieram całkowicie. To rzeczywiście byli złodzieje. Zaznaczyć trzeba jednak, gwoli uczciwości, ze być może do takiej sytuacji by nie doszło, gdyby Budasz, Grobelny i URBIS potrafili rozwiązać problem śmieciowy. Oni oczywiście nie potrafią rozwiązać żadnego problemu,o śmieciach nie wspominając. Dowodem na to jest fakt , iż aroganckiego, butnego i chamskiego Budasza i spółkę URBIS zaskarżyły do UOKiK okoliczne gminy za podwyżkę cen zmieszanych odpadów o 29%. Wójtowie i Burmistrzowie, którzy cieszą się wielkim autorytetem wśród swoich mieszkańców i są na tych stanowiskach kilka razy dłużej od Budasza nie wytrzymali. Spokojni włodarze gmin, z których kilku znam osobiście ( Andrzej Łozowski, Eugeniusz Zamiar, Adam Serwatka, Włodzimierz Leman ) stwierdzili, że z Budaszem nie można się porozumieć. A wystarczyłoby usiąść do stołu przy kawie lub herbacie i spokojnie oraz rzeczowo porozmawiać. Sądzę, że przy dobrej woli obu stron i wzajemnych ustępstwach można zawsze się porozumieć. Wyrażam przekonanie, ze nowe władze miasta Gniezna wybrane w grudniu 2018r. takowe porozumienie ze swoimi Sąsiadami osiągną, a o Budaszu wszyscy zapomną.

 • Link do komentarza dociekliwy środa, 04 kwietnia 2018 21:45 napisane przez dociekliwy

  Bernardzie. Widzę że jesteś niepoprawnym optymistą i zupełnym laikiem w w kontaktach ze Strażą Miejską. . Nie masz tez pojęcia kiedy Straż Miejska działa skutecznie , a kiedy nie podejmuje żadnych działań. I zdziwisz się czym ten brak działania "usprawiedliwia".
  Dam Ci taki przykład. załóżmy , ze mieszkasz w jakimś bloku na osiedlu. wychodzisz wieczorem ze śmieciami i widzisz , ze ktoś z wielkiego busa ładuje dziesiątki worków ze śmieciami do twojego przyblokowego śmietnika. Wkurzasz się i zwracasz uwagę temu delikwentowi, że tak nie wolno, że ten śmietnik jest tylko na śmieci domowe. Że jak on to wszystko tu wyładuje, to ty jutro nie będziesz miał już miejsca na swój woreczek ze śmieciami domowymi. On Ci na to bezczelnie odpowiada , ze gów.. o cię to obchodzi co on tu przywozi i jeszcze obrzuca Cię inwektywami. Ty wściekły dzwonisz po Straż Miejską . Dyżurny oczywiście przyjmuje grzecznie twoje zgłoszenie ale od razu zaznacza , ze patrol przyjedzie dopiero za 15 minut. Ty będąc człowiekiem przedsiębiorczym robisz natychmiast zdjęcia delikwentowi swoją komórką, Robisz też zdjęcia jego samochodu. Jego tablicy rejestracyjnej i.t.d. Delikwent po rozładowaniu swojego busa oczywiście spokojnie odjeżdża. Ty zostajesz przy swoim śmietniku i ...... czekasz na Straż Miejską. W końcu Strażnicy przyjeżdżają !!!!. Wysłuchują Twojej relacji. Kopiują twoje zdjęcia z komórki. Przesyłają zdjęcia do swojego dyżurnego. I po chwili dowiadujesz się , ze .... Ten samochód co przywiózł hałdę śmieci nie wiadomo skąd, jest własnością pana z bloku obok i on ........ MIAŁ PRAWO !!!!! przywieźć całą ciężarówkę śmieci do "swojego " śmietnika. Straż Miejska mówi wiec , że nie ma podstaw do ukarania tego delikwenta. Ty wybałuszasz ze zdziwienia oczy, i mówisz do Strażników Miejskich .. "Co on miał prawo przywieźć śmieci z połowy Gniezna i miał prawo tymi śmieciami zawalić mój śmietnik ??? " Na to otrzymujesz odpowiedz Strażników. "Tak miał prawo, my nic nie możemy zrobić !! " I Strażnicy Miejscy zostawiają Cie z tą twoją zdziwioną miną i wybałuszonymi ze zdziwienia oczami i .. odjeżdżają !!!!
  Takie mój drogi są realia w Gnieźnie !!! Ha Ha
  I co, jeszcze uważasz , że powinienem "nabrać rozumu ?"

 • Link do komentarza Pojeb środa, 04 kwietnia 2018 21:21 napisane przez Pojeb

  Każdy mieszkaniec Gniezna i gminy Gniezno powinien imiennie płacić np. 11zł miesięcznie za śmieci. Może te śmieci wyrzucić do swojego śmietnika lub zbierać w worki i wystawić przed posesją w dniu wywozu plastiku lub szkła. Moim zdaniem może też wywieźć takie surowce wtórne do Gniezna i wrzucić je do odpowiedniego kontenera, bo miasto na tym zarabia, a nie traci. Dlaczego ma je wywieźć do Gniezna? Bo gmina oszczędza na wywozie surowców wtórnych i wywozi je z opóźnieniem. Daje za mało worków. W mieście nie ma worków, są pojemniki. Ludzie z gminy wolą wywieźć butelki i plastiki do kontenerów niż czekać na wywóz spod domu. Opowieści o złych Gnieźnianach, którzy podrzucają śmieci są śmieszne i dziwne. Bardzo szanuję ludzi, którzy w nocy znajdują czas żeby jechać do śmietników po to żeby wyrzucić w nich śmieci. Mądry Prezydent Gniezna szuka takich obywateli i daje im medal za dobre chęci. Większość złych Gnieźnian wyrzuca worki ze śmieciami gdzie popadnie. Ma w dupie środowisko i przepisy.

 • Link do komentarza Joanna środa, 04 kwietnia 2018 21:14 napisane przez Joanna

  Śmieci coraz więcej i więcej na terenie żwirowni w Gnieźnie. Tam to w ogóle nikogo nic nie hamuje, gdyż żadnych kamer , no ostrzeżeń. Zatem bez najmniejszego zastanowienia tony śmieci na łonie przyrody....

 • Link do komentarza Gosiu środa, 04 kwietnia 2018 21:10 napisane przez Gosiu

  Do z sąsiedztwa - jeśli myślimy o tej samej działce to już chyba była na sprzedaż ale nie było chętnych więc miasto powinno posprzątać!
  Do dociekliwy - napewno nie masz racji dowodem jest wszystko nawet nagrania z tych kamer właścicielowi tych kamer nie wolno tylko obrabiać czyli ścigać tych śmieciarzy samodzielnie a musi to odnieść właśnie do organów ścigania - tak to działa! Brawo dla administracji cmentarza za dbanie o porządek i prawo przy i na cmentarzu! A do obrońców śmieciarzy i bałaganiarzy - pilnujcie się bo nie znacie dnia ani godziny!

 • Link do komentarza z sąsiedztwa środa, 04 kwietnia 2018 20:07 napisane przez z sąsiedztwa

  Panie Prezydencie, niedaleko Pańskich stron jacyś gnieźnianie zaczynają wyrzucać śmieci na posesje przy ostatnim domu ulicy Kasprowicza. Pełno butelek po piwie (?) winie(?), jakieś inne worki itd. Wprawdzie jest tego jeszcze niewiele, ale tak się zaczyna tworzenie dzikiego wysypiska. Ta działka należy do miasta, dlaczego jej nie sprzedać? Na pewno znajdzie się nabywca, tylko trzeba umieć sprzedawać. Tam się aż prosi o zabudowę!

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 04 kwietnia 2018 19:57 napisane przez mieszkaniec

  co za buraki !!!!!!!!!!!!!!!!!Wstyd

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane