wtorek, 02 stycznia 2018 08:13

Ruszył rejestr przestępców seksualnych - na liście są także gnieźnianie

 
Ruszył rejestr przestępców seksualnych - na liście są także gnieźnianie źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

1 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło serwis, zawierający spis osób skazanych za przestępstwa na tle seksualnym, w tym dokonane wobec dzieci. Wśród nich jest czterech gnieźnian.

Ujawnienie danych osób, które w swoim życiu dokonały przestępstw na tle seksualnym, w tym przede wszystkim pedofilów, było jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości. Wzorem krajów, w których taka publiczna lista już funkcjonuje, na stronie instytucji (w Biuletynie Informacji Publicznej) zaprezentowany został jawny spis ponad 750 przestępców. Są to głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia lub sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.

Powyższe to jest tzw. część spisu z rejestru publicznego. Na stronie ministerstwa funkcjonuje też od trzech miesięcy rejestr z listą 2614 nazwisk - osób skazanych również za przestępstwa na tle seksualnym, a także stręczyciele i posiadający pornografię dziecięcą. Ta lista jest dostępna w trybie ograniczonym, a dostęp do niej jest możliwy dla osób lub instytucji, które np. chcą zatrudnić konkretną osobę w roli osoby sprawującej opiekę nad dziećmi (np. na koloniach). Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy takich zajęć są zobowiązani sprawdzić, czy osoby te nie widnieją w rejestrze. Jeśli tak - nie mogą ich przyjąć do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi zatrudniającemu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

W serwisie o dostępie nieograniczonym odnaleźć można czterech gnieźnian, którzy odbywają lub zakończyli odbywanie kary pozbawienia wolności za ww. czyny. Po dokładną listę popełnionych przestępstw, odsyłamy pod adres https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home, gdzie należy w miejscu urodzenia wpisać "Gniezno". 

Bernard Bakowski, urodzony w Gnieźnie w 1962 roku, został skazany w kwietniu 2016 roku na karę 12 lat pozbawienia wolności za gwałt na osobie małoletniej, jakiego dokonywał na terenie Gniezna w okresie od 1998 do 2015 roku. Okres rozpoczęcia kary, którą odsiaduje w Zakładzie Karnym w Goleniowie, jest naliczany od momentu jego aresztowania w październiku 2015 roku. Odbywanie kary ma charakter terapeutycznego oddziaływania w związku z upośledzeniem umysłowym, polegającym na uzależnieniu od alkoholu. Zakończy odbywanie kary w październiku 2027 roku.
Grzegorz Pilarski, urodzony w Gnieźnie w 1971 roku, został skazany w lutym 2017 roku na karę 20 lat pozbawienia wolności za brutalny gwałt i okaleczenie swojej ofiary, popełniony na terenie Gniezna. Karę odsiaduje w Zakładzie Karnym w Goleniowie. Więzienie opuści w 2037 roku.
Waldemar Trzaskawka, urodzony w Gnieźnie w 1968 roku, został skazany w 2014 roku na karę 6 lat pozbawienia wolności za gwałt na osobie niepełnoletniej, dokonany na terenie Gniezna w latach 2011-2012. Rozpoczęcie wykonywania kary, do której zaliczono także okres aresztowania, miało miejsce 28 lutego 2016 roku. Pobyt w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy (ostatnie miejsce przetrzymywania) trwać ma do 2022 roku.
Piotr Urbański, urodzony w Gnieźnie w 1993 roku, w maju 2014 roku zakończył odbywanie kary 2 lat pozbawienia wolności za gwałt na osobie małoletniej, którego dokonał w 2012 roku w jednej z miejscowości na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Skazany przebywał w miejscu odosobnienia, w którym stosuje się środki lecznicze w związku z upośledzeniem umysłowym i leczeniem zaburzeń popędu seksualnego. Ponadto został zobowiązany do stawiania się we właściwej jednostce policji raz w miesiącu przez okres 10 lat od momentu uprawomocnienia się wyroku. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza tutejszy wtorek, 02 stycznia 2018 20:42 napisane przez tutejszy

  Moze są tam także inni mieszkańcy Gniezna, bo przecież nie wszyscy gnieźnianie są urodzeni w naszym mieście?

 • Link do komentarza Gniezniak wtorek, 02 stycznia 2018 19:53 napisane przez Gniezniak

  jest jeszcze jeden który odbył kare ur w Śrem a aktualnie mieszka w Gnieźnie nie wierze w Polska resocjalizacje to jest wytwórnia potworów dobrym przykładem jest Grzegorz Pilarski powinni się zaliczać do ustawy o bestiach!!

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 02 stycznia 2018 18:44 napisane przez czytelnik

  Kupszcza, chyba żartuje Pan?!

 • Link do komentarza Zibi wtorek, 02 stycznia 2018 18:38 napisane przez Zibi

  Ten pierwszy pan jakiś znajomy. Nie pracował jako sprzedawca?

 • Link do komentarza Kupszcza wtorek, 02 stycznia 2018 14:24 napisane przez Kupszcza

  Słynny działacz PO pan R.P. ostatnio chadza ulicami Gniezna. Uśmiechnięty i zadowolony.

 • Link do komentarza Ponton wtorek, 02 stycznia 2018 11:46 napisane przez Ponton

  Profesjonalnie, wyczerpująco i zachowawczo. Pod względem prawnym prawidłowo.

 • Link do komentarza komar wtorek, 02 stycznia 2018 11:28 napisane przez komar

  Ich powinno się kastrować, co by genów jeszcze nie roznosili...

 • Link do komentarza pytajnik wtorek, 02 stycznia 2018 09:49 napisane przez pytajnik

  A orła gnieźnieńskiej Platformy Obywatelskiej nie ma, pewnie jeszcze nie dostał wyroku?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane