wtorek, 12 września 2017 14:10

Niepełnosprawny ma prawo żyć, kochać i pracować w społeczeństwie

 
Niepełnosprawny ma prawo żyć, kochać i pracować w społeczeństwie fot. Archiwum redakcji

Stowarzyszenie MAKI działające na rzecz osób z niepełnosprawnością i autyzmem w Gnieźnie pozyskało środki finansowe na przeprowadzenie projektu "Jestem niepełnosprawny - mam prawo żyć, kochać i pracować w społeczeństwie".

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Działania zaplanowane w projekcie są wielotorowe. Są one bezpośrednio skierowane do osób niepełnosprawnych jak i do społeczności lokalnej, ponieważ mają one wpływ na funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i ich sytuację oraz umiejętności zawodowe.

Działania te będą skupiać się na różnych branżach. – Ten projekt ma zajmować się rehabilitacją zawodową i społeczną osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby te coraz częściej chcą zakładać rodziny i mieć dzieci i mają do tego jak najbardziej prawo, ale np. dzięki temu projektowi możemy pokazać im jaką odpowiedzialnością jest bycie rodzicem. Dzięki niemu możemy przeprowadzić trening rodzicielski, w którym użyjemy symulatorów dziecięcych i osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną będą mogły przez trzy dni opiekować się takim dzieckiem. Będą mogli zobaczyć jak wygląda opieka nad niemowlakiem i po tym osoby te stwierdzą, czy nadają się do tego, by być rodzicami. Już kiedyś przeprowadzaliśmy taki trening i wtedy na 21 osób, które wzięły w nim udział i bardzo chciały zostać rodzicami, to tylko jedna stwierdziła, że mogłaby udźwignąć odpowiedzialność bycia rodzicem. Reszta sama doszła do tego, że ich niepełnosprawność nie pozwoli im na to, by odpowiednio zaopiekować się dzieckiem – mówiła Magdalena Szot ze Stowarzyszenia Maki.

Oczywiście to nie jedyne działania, które zostaną przeprowadzone w ramach projektu „Jestem niepełnosprawny – mam prawo żyć, kochać i pracować w społeczeństwie”.  Poniżej przedstawiamy pełna listę tych działań i zachęcamy osoby niepełnosprawne do zapisów i uczestnictwa w zajęciach.

 • Doradztwo zawodowe i psychologiczne

W ramach projektu chcemy również postawić na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych, dlatego zostaną zorganizowane spotkania z doradcą zawodowym oraz psychologiem. Celem poradnictwa zawodowego jest określenie zawodów najbardziej odpowiednich dla tych osób oraz umożliwienie im dokonania wyboru zgodnie z ich wiedzą i możliwościami poprzez tkwiące w nich zasoby. Poradnictwo zawodowe obejmuje swoim zakresem analizę sytuacji zdrowotnej, psychologicznej, oświatowej, zawodowej i społecznej oraz rokowania dotyczące prawdopodobnej ewolucji.  
Ilość miejsc: 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną

 • Kurs kreatywnego szycia przedmiotów użytkowych

  Podczas kursu osoby niepełnosprawne, przekonają się, że zamiast kupować przedmioty dnia codziennego, z pomocą maszyny do szycia mogą stworzyć je samodzielnie. W ramach kursu nauczą się tworzyć takie przedmioty jak: poduszki, maskotki, podkładki pod talerze, przyborniki łazienkowe (na kremy, pasty i inne kosmetyki). Wszystkie wykonywane w trakcie kursu przedmioty, będą robione różnymi technikami (m.in. szycie ręczne, szycie na maszynie, filcowanie na sucho, prasowanie aplikacji itp.), z użyciem również nie potrzebnych już ubrań, czy kawałków materiału. Ma to też na celu pokazanie osobom niepełnosprawnym, że czasem można zrobić coś nie wydając dużo pieniędzy i wykorzystując przy tym na pozór nie potrzebne rzeczy.
  Ilość miejsc: 20 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną
   
 • Kurs komputerowy z podstawami obsługi urządzeń biurowych

  Podczas zajęć uczestnicy kursu zdobędą taką wiedzę, która pozwoli im zdobyć umiejętności potrzebne do szukania pracy oraz przedstawienia się pracodawcy z jak najlepszej strony. Działania zawarte w tym kursie to  m.in. zakładanie maila, nauka pisania CV oraz listu motywacyjnego, tworzenie prezentacji multimedialnej osobie (ażeby poznały swoje mocne strony i potrafiły z jak najlepszej strony przedstawić się przyszłemu pracodawcy). W trakcie tych działań osoby niepełnosprawne zdobędą również umiejętność poszukiwania w sieci ofert pracy oraz niezbędnych dokumentów do pobrania, które będą uczyli się wypełniać, jak również nauczą się obsługi podstawowych urządzeń biurowych.
  Ilość miejsc: 20 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną
   
 • Kurs żywienia – zdrowe Fast foody

  Poprzez czynności wykonywane w trakcie tego kursu osoby niepełnosprawne przypomną i utrwalą sobie wartości odżywcze i kaloryczne poszczególnych produktów spożywczych ze względu na wiek, płeć oraz rodzaj aktywności wykonywanych w ciągu dnia. Nowym elementem będzie fakt, że w tym roku nie będą gotować dla siebie. Przed rozpoczęciem bloku kulinarnego wylosują imię osoby dla, której będą przygotowywać posiłek. Taki  zabieg ma na celu zmotywować do jeszcze większej staranności w gotowaniu – by drugiej osobie smakowało, ale również ma to na celu wykształcenie postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka i jego zdrowie związane z dostarczaniem odpowiednich składników odżywczych. W takcie pracy osoby niepełnosprawne zapoznają się z przepisami BHP, jakie obowiązują w trakcie obsługi sprzętu AGD (płyta grzewcza, piekarnik, miksery, blendery, noże i obieraczki, itp.). Osoby niepełnosprawne będą także uczyły się dokładnie zmywać naczynia oraz poprawnie nakrywać do stołu – co jest niezwykle ważne w samodzielnym życiu chociażby podczas przyjmowania i gotowania dla gości. Uważamy, że poprzez ten kurs osoby niepełnosprawne nie będą już wyręczane przez swoich najbliższych i same z przyjemnością będą dbały o swoje zdrowie i zdrowie innych. W trakcie trwania kursu proponujemy takie dania jak:

- zdrowe burgery z frytkami z selera z piekarnika + zielona herbata z świeżą miętą
- razowe tosty z pastami warzywnymi i rybnymi + sok ze świeżo wyciskanych cytrusów
- dietetyczne ciasto czekoladowe (Brownie) z bakaliami + kawa zbożowa z cynamonem
- niskokaloryczne pancakes (amerykańska wersja naleśników) z owocami i miodem + kakao
Powyższe potrawy są alternatywną propozycją dla niezdrowych i bardzo tuczących Fast foodów.
Ilość miejsc: 20 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną

 • Trening rodzicielski z użyciem "RealCareBabyII"

  Polegający na opiekowaniu się symulatorem niemowlęcia każda osoba opiekuje się "symulatorem" przez 3 dni, w pierwszy dzień treningu osoby trenujące spotykają się z położną, która przeprowadzi szkolenie na temat właściwej opieki nad niemowlęciem na dodatkowej lalce, a w tym czasie osoby niepełnosprawne z pomocą trenerów/asystentów wykonują czynności pokazywane przez położną (położna będzie dostępna dla trenujących adekwatnie do potrzeb). Każdego dnia trenujący wykonuje wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mając do pomocy trenera, odbywa także trening budżetowy związany z opieką nad dzieckiem (tj. planuje wydatki niezbędne do tego celu).
  Ilość miejsc: 21 osoby z niepełnosprawnością intelektualną

Działania związane z projektem odbywać się  będą w siedzibie Stowarzyszenia MAKI przy ulicy Sikorskiego 12 w Gnieźnie.  Prosimy Państwa o kontakt w sprawie potwierdzenia chęci uczestnictwa pod numer tel. (61) 223-11-90 w godz. od 8 do 14 celem uzyskania drogą mailową potrzebnych dokumentów oraz wypełnienia formularza zgłoszeniowego (liczy się kolejność zgłoszeń) i przesłania go na adres: Stowarzyszenia MAKI ul. Sikorskiego 12, 62-200 Gniezno do dnia 15.09.2017r. lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W przypadku zgłoszenia chęci uczestnictwa w projekcie  będziemy Państwa na bieżąco informować o dalszych terminach i odbywających się w nich działaniach oraz potrzebnych dokumentach. (Wszelkiego rodzaju wymagane dokumenty jak: zgoda na udział w projekcie, zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności uczestnik dostarcza przed przystąpieniem do działań i JEST TO WARUNKIEM UCZESTNICTWA W PROJEKCIE).

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Samorządu Województwa Wielkopolskiego. „Projekt współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego”

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane