piątek, 25 sierpnia 2017 13:28

Sąsiedzki piknik Stowarzyszenia Maki

 
Sąsiedzki piknik Stowarzyszenia Maki fot. nadesłane

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza” prowadzonego przez Stowarzyszenie MAKI serdecznie zapraszają mieszkańców os. Ustronie na „PIKNIK  SĄSIEDZKI”.

Odbędzie się on dnia 6 września w ogrodzie przy budynku ŚDS, który znajduje się przy ulicy Sikorskiego 12 w Gnieźnie w godzinach 10-12.30. W razie niepogody piknik się odbędzie się w środku budynku.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Tęcza” działa na teranie miasta Gniezna od roku 2009. Powstał z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych należących do Stowarzyszenia MAKI. ŚDS „Dom Tęcza" otacza opieką i rehabilitacją społeczną dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim z terenu miasta Gniezna.

Zajęcia w ŚDS znajdującego się przy ulicy Sikorskiego 12 prowadzone są przez terapeutów, pedagogów, rehabilitanta oraz psychologa w kilku pracowniach (krawieckiej i filcu, technik różnych i drewna, gospodarstwa domowego, komputerowej z reedukacją oraz papieroplastycznej) codziennie w godzinach 7.00 - 15.00, prowadzone są również zajęcia dodatkowe m.in. polisensoryczne, kulturalne, edukacyjne oraz sportowe.


Uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza” są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pragną być traktowane jak inni członkowie naszego społeczeństwa i mieć takie same prawa. Często z racji swojej niepełnosprawności spotykają się z niezrozumieniem czy nawet odrzuceniem, które jest spowodowane obawom przed nieznanym.  Poprzez organizowanie takich inicjatyw jak  „PIKNIK  SĄSIEDZKI” osoby niepełnosprawne będą mogły uczestniczyć w życiu społecznym, a przede wszystkim sami będą je tworzyć. Uczestnicy ŚDS dla przybyłych gości przygotowali wiele ciekawych atrakcji. Całemu przedsięwzięciu będą towarzyszyły motywy ludowe, zarówno wystój pikniku, stroje jak i zabawy. Osoby niepełnosprawne poprowadzą warsztaty robienia korali, przeprowadzą konkurencje  sportowe z ziemniakami. Ciekawą atrakcją będzie również Zumba, zawierająca elementy tańca ludowego, którą poprowadzi zaprzyjaźniona instruktorka Monika Dąbek-Gadzińska. Podopieczni ŚDS poczęstują swoich gości własnoręcznie przygotowanymi słodkimi wypiekami. Będzie można również spróbować swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem jak i sałatki ziemniaczanej – te potrawy również przygotują osoby niepełnosprawne.  Jednak najważniejszym elementem będzie samo przebywanie i rozmowa z osobami niepełnosprawnymi. Takie spotkanie spowoduje, że osoby niepełnosprawne nie tylko własnoręcznie przygotują i poprowadzą spotkanie. W ten sposób będą mogli poznać nowych ludzi, nawiązać nowe znajomości. Będą czuli się ważni i odpowiedzialni, ale też ich praca i zaangażowanie włożenie w przygotowanie całego spotkania zostanie doceniona kiedy zobaczą ludzi, którzy chętnie ich odwiedzają i chcą z nimi spędzać czas.  Przybyli goście – zaproszeni sąsiedzi z pobliskich bloków, którzy na co dzień widzą osoby niepełnosprawne mijane na ulicy poznają je bliżej. Dowiedzą się co osoby niepełnosprawne każdego dnia robią w ŚDS i na czym polega ich praca. Będą mogli się przekonać, że są to takie same osoby jak my wszyscy. Poznają je bliżej dzięki czemu w przyszłości taka forma integracji będzie odbywać się naturalnie i z dużą przyjemnością dla całego społeczeństwa.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Walter 54 piątek, 25 sierpnia 2017 14:23 napisane przez Walter 54

    Super inicjatywa, napewno się zjawimy z żonką i córeczką, do zobaczenia :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane