poniedziałek, 08 maja 2017 18:00

Upamiętnili zakończenie II wojny światowej

 
Upamiętnili zakończenie II wojny światowej fot. Rafał Wichniewicz

Parlamentarzyści, samorządowcy, delegacje służb mundurowych i różnych środowisk uczestniczyli w uroczystości wspominającej 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

Tradycyjnie wydarzenie to odbywało się przy Pomniku Poległych i Pomordowanych w latach 1939 - 1945, znajdującym się w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Z uwagi na fakt, że trwa wciąż rewitalizacja tego zieleńca, wyjątkowo w tym roku uroczystość przeniesiono pod Pomnik Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę, stojący na Skwerze Orląt Lwowskich. 

Uroczystość zainaugurowało wspólne odśpiewanie pełnego Hymnu Polski przy akompaniamencie uczniów z Gimnazjum nr 3. Po tym do zgromadzonych przemówił przewodniczący Rady Miasta Michał Glejzer: - Koszty materialne tej wojny były wprost porażające. To tysiąc sto sześćdziesiąt sześć bilionów dolarów, a więc kwota, której nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić. Aż trudno pomyśleć ile za to można było wybudować szpitali, wyleczyć ludzi, zbudować szkół, infrastruktury i zakładów pracy. Mówiąc krótko - ile za to można było uczynić dobra. Tymczasem działania zbrojne przyniosły bezmiar cierpień oraz strat. Do dziś nie wiadomo ile osób zginęło w Europie, Azji i Afryce. Mówi się o stu milionach zabitych i zaginionych, trzydziestu pięciu milionach rannych i ogromnej ilości sierot, które pozostały, a także milionach ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy, wywiezieni, deportowani i zmuszeni do prac przymusowych (...). Można powiedzieć, że w wyniku II wojny światowej Europa poniosła moralną klęskę. Cywilizacja legła w gruzach i moralność europejska pokazała, że te 2,5 tysiąca lat poszło na marne. Europejczycy w pierwszej połowie XX wieku utracili swoją pozycję na rzecz dwóch supermocarstw, a świat stał się dwubiegunowy.

Po przemówieniu przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem. Następnie obecni na uroczystości, przy wsparciu instrumentalnym młodych muzyków, zaśpiewali kilka piosenek patriotycznych przygotowanych na tę okazję. Uroczystość zakończyło tradycyjnie wykonanie Roty.

10 komentarzy

 • Link do komentarza nauczyciel poniedziałek, 15 maja 2017 21:47 napisane przez nauczyciel

  Przyłączam się do mieszkańca. Kiedy zniknie z mapy Gniezna Roosevelt, który tyle zła uczynił Polsce i Polakom??? Jaki to przykład dla młodzieży szkolnej?

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 09 maja 2017 09:33 napisane przez mieszkaniec

  A ja z kolei twierdzę, że za dużo tych "uroczystości". Jest 21 stycznia, 8 maja, 1 września-wszystko związane z II wojną światową. Czy nie wystarczyłby jeden dzień w roku dla uczczenia wszystkich walczących w tej wojnie? A z tym Rooseveltem łajdakiem dla Polski to pełna zgoda. Nawet nie przeszkadza mi tak bardzo Pstrowski, jak zdrajca Roosevelt!

 • Link do komentarza druhna wtorek, 09 maja 2017 05:58 napisane przez druhna

  Niestety zapaść przy takich uroczystościach jest widoczna nie tylko u młodzieży, ale również wśród samych radnych, a nade wszystko najsmutniej spoglądam na harcerzy, których można policzyć na palcach jednej ręki. A może to znak dzisiejszych czasów?

 • Link do komentarza R wtorek, 09 maja 2017 00:07 napisane przez R

  Seniorze, na zdjęciach widzę więcej młodych niż seniorów. Skoro starsi nie dają dobrego przykładu, to trudno się spodziewać tłumów młodzieży. Przecież mogliby przyjść dziadkowie z wnukami. Myślę, że w tym przypadku to wina komunistycznego wychowania i wypaczonego obrazu polskiej historii.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 08 maja 2017 23:11 napisane przez wyborca

  Popieram - mjj - z tym Rooseveltem. Ale nasi radni to w większości chyba jednak tchórze i nie wierzę, że taki wniosek przejdzie.

 • Link do komentarza drwal poniedziałek, 08 maja 2017 20:07 napisane przez drwal

  od jednego radnego - aktualnego - ostatnio usłyszałem - lepiej siedzieć cicho, jest dobrze jak jest..... wszędzie lata, kwiatki składa, sam nic w życiu nie osiągnął, a przepraszam radnym został, zawsze podnosi łapkę jak mu wygodnie, byle jego status quo się utrzymało.... dodam, że ma możliwości wpływania na młodzież, mógłby zaprosić, chociażby swoich lizusów, ale nie lepiej by było jak jest, jak on umrze szybko przednie w otchłani niepamięci.....

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 08 maja 2017 19:08 napisane przez mjj

  @ wielkopolanka -święta racja. W kolejnych latach po wojnie zamordowano z premedytacją pod przewodnictwem Wielkiego Brata ze Wschodu tysiące patriotów. Na jakiej zasadzie, ciągle w naszym mieście może nadal istnieć ulica Franklina Delano Roosevelta, skoro wszem wobec wiadomo, że ten człowiek był zdrajcą? Tak właśnie, zdrajcą, ponieważ nie udzielił wystarczająco szybko Polsce pomocy w czasie II wojny światowej i jako taki na ulicę nie zasługuje. Nadto powiedział w Kongresie: „Jestem przekonany, że w danych warunkach układ ten w sprawie Polski jest układem najbardziej pozwalającym mieć nadzieję na wolne, niepodległe i pomyślnie rozwijające się państwo polskie”.
  Uważam więc, że Roosevelt był przeciwny Polsce, pchnął nasz kraj w ramiona Stalina, powiedział też, że to przez Polskę są prowadzone wojny. Nie może być tak, że ten człowiek, który zabrał nam 1/3 terytorium, ma u nas miano bohatera.
  Kto z gnieźnieńskich radnych odważy się podnieść rękę za zmianą nazwy tej ulicy? Top będzie sprawdzian przed kolejnymi wyborami samorządowymi!

 • Link do komentarza @@@ poniedziałek, 08 maja 2017 18:57 napisane przez @@@

  matury trwają, a gdzie młodzież z młodszych klas??? puszczeni w samopas nawet sami od siebie nie potrafią przyjść, takie to wychowanie nowoczesne....

 • Link do komentarza wielkopolanka poniedziałek, 08 maja 2017 18:33 napisane przez wielkopolanka

  pamiętać oczywiście należy, ale dla wielu wojna wcale się wtedy nie skończyła!

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 08 maja 2017 18:32 napisane przez senior

  Aż do znudzenia będę pytał: Gdzie młodzieź szkolna???mJej brak świadczy o kondycji polskiej oświaty z szefami wydziałów oświaty i kierownikami placówek szkolnych włącznie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane