piątek, 28 kwietnia 2017 13:40

Razem i godnie

 
Razem i godnie fot. Magdalena Wardęcka

Tytułowe hasło będzie przyświecać organizowanym po raz piąty w Gnieźnie "Dniom z Godnością". Tym razem wydarzenie zostanie zorganizowane w centrum miasta.

Gnieźnieński Dzień Godności obchodzony będzie w sobotę 13 maja i jest to dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, który w Europie obchodzony jest 5 maja. Osoby niepełnosprawne często nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach społecznych i kulturowych. Stowarzyszenie Maki od kilku lat organizuje imprezy podczas Dnia Godności dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W tym roku osoby te chcą integrować się z mieszkańcami miasta. - Chciałabym zaprosić mieszkańców Gniezna i okolic na wspólne spotkanie na rynku. Chcielibyśmy w ten dzień być razem, mówić o niepełnosprawności, ale i o swoich marzeniach, bo one różnią się wśród osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Pozwolimy sobie wysłać te marzenia do nieba za pomocą balonów i zweryfikujemy co jest dla niepełnosprawnych marzeniem, a dla osób pełnosprawnych jest życiem codziennym - mówiła prezes Stowarzyszeni Maki, Renata Szarzyńska.

Tegoroczny Dzień z Godnością organizowany będzie we współpracy z Urzędem Miasta Gniezna. - Nie możemy się w żaden sposób dzielić, wszyscy jesteśmy mieszkańcami tego miasta i powinniśmy traktować się tak samo. Chcemy odkreślić, że zasługujemy na to samo – mówił prezydent Tomasz Budasz, który zapraszał wszystkich mieszkańców miasta na gnieźnieński rynek. Będzie to okazja do integracji, ale także do zapoznania się z działalnością artystyczną osób niepełnosprawnych.

Na placu zaprezentowana będzie wystawa fotografii podopiecznych Stowarzyszenia Maki, która stanowić będzie efekt prac warsztatowych z Waldemarem Stube. Ekspozycja pod nazwą „Marzenia – nie do spełnienia”, będzie częścią V Przeglądu Osób Niepełnosprawnych „Makówka”. - Podczas tych warsztatów uczestnicy robią sobie nawzajem zdjęcia i mają za zadanie stworzyć projekt pod hasłem „Marzenia – nie do spełnienia”. Większa część tego projektu została już zrealizowana i mogę powiedzieć, że te marzenia się różnią. My to mamy na co dzień, a oni mogą tych rzeczy nigdy nie doświadczyć, np. są to marzenia by zostać fryzjerką, wziąć ślub, zostać piłkarzem. Postaramy się na zdjęciach to wszystko ukazać. Będzie też konkurs na najlepszą fotografię - mówił fotograf, Waldemar Stube.

Oprócz tego w ramach organizowanego po raz piąty Dnia Godności wystąpi zespół z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wrześni „Prezes i spółka”, będą także warsztaty z zumby. - Troszkę spokojniej zrobi się, gdy będziemy się przygotowywać do akcji z marzeniami. Będą balony z helem, każdy kto przyjdzie na rynek będzie mógł napisać na nim swoje marzenie i kulminacją całego dnia będzie wypuszczanie tych balonów w niebo. Chcemy pokazać, że każdy ma marzenie i może starać się o ich realizację. Oprócz tego przygotujemy słodki poczęstunek i pokaz baniek mydlanych - mówiła Magdalena Szot ze Stowarzyszenia Maki.

Dzień Godności zapoczątkowany został we Francji na początku lat 90-tych XX wieku. Co roku obchodzony jest w Europie 5 maja. - Jest to dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, a w  Polsce organizowany jest z tej okazji marsz godności - podsumował Sebastian Hartung, uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza”. Zapraszamy 13 maja o godzinie 11:00 na gnieźnieński rynek.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane